MorTilki.Com

Jilet Sonrası Tahriş Nasıl Geçer? Jilet Kızarıklığı ve Kaşıntısına İyi Gelen Yöntemler

Jilet Sonrası Tahriş Nasıl Geçer? Jilet Kızarıklığı ve Kaşıntısına İyi Gelen Yöntemler

İstenmeyen tüyleri almak için ağda, epilatör ve lazer gibi farklı seçenekler olsa da yakın tarihli bir araştırmaya göre kadınların % 57’si jilet kullanmayı tercih ediyor. Erkeklerin ise % 69’u günlük olarak tıraş oluyor. Pratik olması nedeniyle her gün milyonlarca insanın kullandığı jilet, ne yazık ki bazı durumlarda tahrişe neden olarak kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Sakal tıraşı olmak için erkeklerin tek alternatifi jilet olsa da istenmeyen tüyleri almak için kadınların farklı seçenekleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna rağmen, kadınların çoğu geleneksel olarak jilet kullanmaktan vazgeçmiyor. Çünkü, tıraş bıçağı kullanmak zahmetsizdir, uygulama esnasında acı vermez, fazla maharet ve zaman gerektirmez. Tüm bu artılarının yanı sıra jiletlerin bazı dezavantajları da var. Kılların daha çabuk uzaması ve tıraş sonrası cilt tahrişi, jilet kullanmanın handikaplarından bazıları.

Bugün, çoğu insanın sıklıkla başına gelen jilet sonrası tahriş konusunu mercek altına alacağız. Yazının devamında, jilet tahrişi nasıl önlenir?, Jilet tahrişine ne iyi gelir?, Jilet sonrası kızarıklık ve kaşıntı nasıl geçer? Gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtını bulacaksınız…

Jilet Tahrişini Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Bazı insanların cildi, diğerlerine göre daha hassastır ve jilet kullanımı sonrasında çabucak tahriş olabilir. Özellikle bikini ve koltuk altı gibi duyarlı bölgeler, bacaklara göre tıraş sonrası tahrişe daha yatkın noktalardır. İyi haber, birkaç püf noktasına dikkat ederek en hassas bölgelerinizin bile jilet sonrası tahrişini önleyebilirsiniz. İstenmeyen tüylerinizi jiletle almak için her zaman aşağıdaki adımları izleyin.

Kör jilet kullanmayın: Yaprak jilet kullanımının neredeyse tarihe karıştığı günümüzde, bikini bölgesi, bacak ve sakal tıraşı için farklı varyasyonlarda tıraş bıçakları üretiliyor. Söz konusu bölgeler için farklı olarak tasarlanan tıraş bıçakları kullanım kolaylığı sunuyor. Kullanacağınız bölgeye uygun tıraş bıçağı seçmeniz daha hızlı ve risksiz bir uygulama için önemli. Ancak burada asıl dikkat etmeniz gereken şey jiletin kör olmaması! Kör bir jiletle tıraş olmak, pürüzlü bir yüzey oluşturacağı gibi ciltte tahrişe, kızarıklığa ve yanmaya neden olur. Bu nedenle, tıraş bıçağınızın keskin olduğundan emin olun.

Tıraş öncesi bölgeyi nemlendirerek yumuşatın: Daha kolay ve acısız bir tıraş için jilet kullanacağınız bölgeyi olabildiğince yumuşatmanız önemli. Asla kuru yüzeyde jilet kullanmayın. Eğer duş esnasında istenmeyen tüylerinizi jiletle alacaksanız, duşa girer girmez tıraşa başlamak yerine, duşun sonlarına doğru bu işlemi gerçekleştirin. Bu sayede tüyleriniz olabildiğince yumuşamış olacak ve tahriş riskini en aza indirmiş olacaksınız. Jilet kullanımından önce tüyleri tıraş köpüğü veya jeli ile köpürtün. Mümkünse bu işlem için sıradan sabunları kullanmayın.

Çok uzun tüyleri makasla kısaltın: İstenmeyen tüyler için ağda kullansanız da jiletle tıraş etseniz de tahrişsiz bir epilasyonun ilk kuralı tüylerin çok uzun olmamasıdır. Bakınız: Ağda kızarıklığı nasıl geçer? İstenmeyen tüyleriniz ne kadar uzunsa jiletle tıraş etmeniz o kadar zorlaşacaktır. Bu da jiletin cildinizi daha çok tahriş edebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, tüyleriniz çok uzamışsa jilet vurmadan önce makasla makul düzeyde kısaltın. Jilet kullanımı esnasında, bıçağın ağzında biriken kılları su ile temizleyin ve tıraş bıçağını fazla bastırarak kuvvet uygulamayın.

Tüyleri çıkış yönüne doğru tıraş edin: Jilet kullanırken bir elinizle cildinizi gerdirin ve diğer elinizle tüyleri tıraş edin. Bu esnada tüylerin çıkış yönüne doğru jileti sürün. Jileti, tüylerin çıkış yönünün ters istikametine doğru kullanmak daha pürüzsüz bir cilde (sinek kaydı tıraş) kavuşmanızı sağlayabilir ancak cildinizde tahrişe ve kıl batıklarına neden olabilir. Görmekte zorlandığınız noktalar için küçük bir el aynası kullanmayı deneyin.

Jilet sonrası nemlendirici kullanmayı deneyin: İstenmeyen tüyleri jiletle aldıktan sonra nemlendirici ürünler kullanarak bakım yapmanız, cildinizi yumuşatır ve olası tahriş etkilerinin daha kısa zamanda geçmesine yardımcı olur. Özellikle aloe vera içerikli nemlendirici krem ve losyonlar bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sık sık jiletle tıraş olmaktan vazgeçin: İstenmeyen tüyleri almak için ve sakal tıraşı olmak için dünyadaki en popüler ekipman jilet olsa da bu, fazla jilet kullanmanın cilt tahrişine neden olduğu gerçeğini değiştirmez. Yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda tıraş bıçaklarını kullanın. Tüylerinizi alırken, aynı noktaya defalarca jilet sürmeyin.

Jilet Sonrası Tahrişe Ne İyi Gelir?

Tüm uğraşlarınıza rağmen jilet sonrası cildiniz tahriş olmuşsa, birkaç doğal yöntemi deneyerek kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi tıraş bıçağının yan etkilerini giderebilir veya en aza indirebilirsiniz. İşte onlardan birkaçı…

Buz torbası ile soğuk kompres: İstenmeyen tüylerin alınması sonrası oluşan cilt tahrişinin etkilerini gidermek ve acıyı azaltmak için uygulayabileceğiniz en kolay yöntem buz küpleridir. Dondurucudan çıkardığınız buz torbasını tahriş olan cildinize uygulayın. Kısa süre içinde şişlik, kızarıklık ve kaşıntının minimum seviyeye indiğini göreceksiniz.

Soğuk yeşil ve siyah çay poşetleri: Çay poşetleri antienflamatuar bir ajan olan tanik asit içerir. Jilet kaynaklı cilt tahrişini gidermek için daha önce kullandığınız siyah veya yeşil çay poşetlerini çöpe atmak yerine buzdolabında soğutun ve cildinizde bekletin.

Vazelin, aloe vera ve diğer nemlendiriciler: Jilet kullanmak özellikle daha duyarlı cilt yapısının olduğu (kasıklar ve koltuk altı gibi) bölgelerde kurumaya ve kaşıntıya neden olur. Söz konusu bölgeyi eski nem seviyesine kavuşturmak, tahrişi azaltır, iyileşme sürecini kısaltır. Vazelin, zeytinyağı, aloe vera ve diğer nemlendirici ürünler kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır.

Suyla seyreltilmiş elma sirkesi: Doğal antimikrobiyal etkileri olan elma sirkesinin saça faydalarını daha önce duymuş olmalısınız. Benzer şekilde, cildin pH seviyesini düşürerek kızarıklığı azaltır ve tahrişin etkilerini giderir. Dahası, bakterileri öldürerek olası iltihabı azaltır. Az miktarda elma sirkesini, 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde soğuk su ile karıştırın ve jilet sonrası tahriş olan bölgenize sürün. Cildinizin alerjik reaksiyon gösterebileceği ihtimaline karşı öncelikle küçük bir noktaya sürerek test yapmayı unutmayın.

Soğuk salatalık dilimleri: Jilet veya ağda sonrası tahriş olan bölgelere iyi gelen doğal ürünlerden bir diğeri de salatalıktır. Analjezik özelliklere sahip salatalığı soğuk olması şartıyla dilimleyin ve etkilenen bölgelerinizde bekletin. Benzer şekilde salatalığı püre haline getirip sürebilirsiniz.

Pudra ve gül suyu: Tahriş olan cildinizi iyileştirmek için evde kendi doğal kreminizi yapabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı kadar pudrayı az miktarda gül suyu ile karıştırarak macun kıvamında bir karışım oluşturun. Karışımı jilet tahrişi olan bölgeye sürün.

Cildinizi açık tutun ve bol giysiler giyin: Jilet kullanımından hemen sonra dar giysiler giymek, sürtünmeyi fazlalaştırır ve tahriş riskini artırır. Söz konusu bölgenin hava alması için bir süre mümkünse bir şey giymeyin veya cildinize yapışmayacak bol giysileri tercih edin. Ek olarak, jilet kullandığınız bölgelere kimyasal içeren kozmetik ürünlerini veya parfümleri, tıraştan sonra 24 saat boyunca sürmeyin, sıkmayın.

Tahrişe iyi gelen diğer yöntemler: Yukarıda sayılanlara ek olarak, jilet tahrişi olan bölgelerinizdeki kaşıntıyı ve kızarıklığı azaltmak için süzme bal sürerek 10 dakika bekletebilir, soğuk su ile soğuk süt karışımını sürebilir, yulaf ezmesi ile yoğurt karışımını kullanabilir veya zeytinyağı gibi doğal yağları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Tüm uğraşlarınıza rağmen jilet sonrası cilt tahrişinin etkilerini azaltamadıysanız, hidrokortizon krem kullanmayı düşünebilirsiniz. Hidrokortizon kremler, kaşıntıyı, iltihabı ve diğer tahriş semptomlarını gidermek konusunda etkilidir. (Kaynak)

Sonuç:

İstenmeyen tüylerin jiletle alınması her ne kadar kolay ve zahmetsiz olsa da kızarıklık, kıl batığı, yanma ve kaşıntı gibi sonuçları olan cilt tahrişine neden olabilir. Jilet tahrişini önlemek için, tüylerin alınacağı bölge nemlendirilmeli, kör jilet kullanılmamalı, sık aralıklarla jilet kullanımından kaçınılmalı ve uygulama esnasında aynı noktaya defalarca jilet sürülmemelidir.

Jilet sonrası tahriş olan bölgeyi yatıştırmak için ise buz torbası, soğuk çay poşetleri, soğuk salatalık dilimleri, pudra, nemlendirici ürünler veya son çare olarak hidrokortizon kremler kullanılabilir. Çoğu jilet tahrişi en fazla 24 saat içinde kendiliğinden geçer. Şikayetleriniz 3 gün içinde geçmezse veya jilet kullandığınız noktada irin gibi anormal akıntılar gördüyseniz doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ