MorTilki.Com

Saç Beyazlaması Neden Olur? Erken Saç Beyazlamasına İyi Gelen Yöntemler

Saç Beyazlaması Neden Olur? Erken Saç Beyazlamasına İyi Gelen Yöntemler

Bir sabah aynaya baktığınızda, saç tellerinizden bazılarının ani renk değişimine uğrayarak beyaza dönüştüğünü gördüyseniz bu konuda yalnız değilsiniz. Saç beyazlaması yaşlanma sürecinin bir işaretidir ve genetik olarak şanslı doğan az sayıdaki insanlardan değilseniz bu kaderi eninde sonunda yaşarsınız. Bununla birlikte, yirmili yaşlar gibi hayatınızın daha erken dönemlerinde bile saçlarınıza ak düşebilir.

Beyaz saçlar yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır ve hemen herkes hayatının bir döneminde bu gerçekle yüzleşmek zorundadır. Bazı insanlar ise ne yazık ki genç yaşlarda kır saçlarla tanışmak zorunda kalır. Erken saç beyazlamasının nedeni çoğu zaman genetik olsa da vitamin eksiklikleri, stres, bazı otoimmün hastalıklar, tiroid sorunları, sigara tiryakiliği ve kimyasal saç ürünleri gibi faktörler de birincil suçlulardır.

Siyah saçlarınızın yerini beyazların aldığını gördüyseniz, bunun nedenini ve önlemek için neler yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Yazının devamında, saç beyazlaması nasıl önlenir?, Saç beyazlamasına ne iyi gelir? ve Saç beyazlaması nedenleri nelerdir? Gibi aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Saçlar Neden Beyazlar?

Öncelikle herkesin anlayabileceği temel bilgilerle başlayalım. Her saç telinizin bir kökü vardır. Bu köklerde saçınızın rengini oluşturmaktan sorumlu melanin içeren hücreler bulunur. Yıllar geçtikçe veya bir başka ifadeyle yaşlandıkça saç köklerinizdeki melanosit üretimi azalır. Bu da saçınızın renk pigmentini kaybederek grileşmesine veya beyazlaşmasına neden olur.

Beyaz saçlar yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası olmasına rağmen, henüz lise yıllarında olan ergen gençlerde bile saç beyazlaması görülebilir. İyi haber, nedenine bağlı olarak erken saç beyazlamasına önlem alınabilir. Şimdi, saç beyazlamasına neden olan faktörleri başlıklar altında inceleyelim ve çözüm olarak neler yapabileceğimize göz atalım.

Saç Beyazlaması Nedenleri

2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre kadın ve erkekler genellikle 40’lı yaşlarda beyaz saçlarla tanışıyor. İlk beyaz saç telleri, erkeklerde yanlarda çıkarken kadınlarda ise alnın hemen üstünde ortaya çıkıyor. 60 yaşına gelindiğinde de çoğu insan ”Gri Gandalf” tarzına mecburen geçiş yapıyor. Peki ama saçlardaki renk değişimine neden olan faktörler neler? İşte yanıtı…

Genetik: Erken saç beyazlamasının ana nedeni genetik faktörlerdir. (Kaynak) Aile geçmişinizdeki kişilerde erken saç beyazlaması varsa büyük ölçüde sizde de aynısı olacaktır. Örneğin babanızın saçları genç yaşlarda ağardıysa bu sizin saçlarınız üzerinde etkili olabilir ancak anneannenizin dedesinin saç durumunun bile sizin üzerinizde genetik olarak etkili olabileceğini unutmayın. Kısacası, daha önce hiç tanışmadığınız 5 – 6 kuşak öncesi kan bağınız olan bir yakınınızın bile genetik özelliklerini taşıyor olabilirsiniz.

Genetik olarak saç beyazlama konusunda bir diğer belirleyici faktör de hangi ırktan olduğunuzdur. Yapılan araştırmalar, beyaz ırkın daha erken, Asyalıların daha geç ve Afrikan Amerikalı siyahilerin ise en geç saç beyazlaması yaşadığını gösteriyor.

Sigara içmek: Sigaranın sağlığa olan zararlarını tek tek anlatmaya gerek yok. Bunları herkes zaten ezbere biliyor. Ancak eğer daha önce duymadıysanız söyleyelim; sigara saç beyazlamasına neden olan suçlulardan biri! 2010 yılında 207 katılımcının üzerinde gözlem çalışması yapıldı. (Kaynak) Araştırmanın sonuç raporunda, ”30 yaşından önce gri saçların başlaması ile sigara içimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür” İfadeleri kullanıldı. Erken saç beyazlaması şikayeti olan biriyseniz ve sigara tiryakisiyseniz artık bırakmanızın zamanı gelmiş demektir!

Vitamin eksiklikleri: B-12 vitaminini ”vitaminlerin patronu” olarak değerlendirsek sanırım yanılmış olmayız. B12 vitamini enerji vermekle kalmaz aynı zamanda saçların uzamasına ve rengine de katkıda bulunur. Yeterli miktarda B12 vitamini almıyorsanız, saç hücreleriniz zayıflar ve melanin üretimi sekteye uğrar. Sonuç olarak ”pamuk gibi” beyaz saçlara kavuşursunuz. B12 vitamini dışında saçlarınızın renginde etken rol oynayan diğer vitaminler, B6, biyotin, D vitamini, E vitamini ve bakır mineralidir.

Stresli bir yaşam tarzı: Oksidatif stres, vücudunuzda serbest radikaller (hastalık ve yaşlanmaya katkıda bulunan kararsız moleküller) ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizlik antioksidanların, serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemesine mani olur. Yapılan bilimsel çalışmalar oksidatif stresin saç köklerinin yaşlanma sürecinde etken rol oynadığını göstermektedir.

Modern yaşam tarzının en zararlı getirilerinden biri strestir. Stresin birçok hastalığa davetiye çıkardığını hepimiz biliyoruz. Bunun dışında, 2013 yılında yapılan bir çalışma stresin erken saç beyazlamasına neden olduğunu şüpheye yer kalmayacak şekilde kanıtlıyor.

Tiroid bozuklukları: Tiroid hormonunun saçlarınız üzerinde göz ardı edilemeyecek kadar etkisi vardır. Hipertiroidizm veya hipotiroidizm gibi hormon değişiklikleri saç beyazlamasına neden olan sağlık sorunlarından biridir.

Otoimmün hastalıklar: Vücudun kendi bağışıklık sistemine yanlışlıkla saldırması durumuyla meydana gelen rahatsızlıklara otoimmün hastalık veya otoimmünite denir. Saç beyazlamasıyla ilgili otoimmün hastalıklardan en yaygını alopesi areata (saçkıran) ve vitiligodur. Bu hastalıklardan birine sahipseniz, bağışıklık sisteminiz saç köklerine saldırabilir ve pigment kaybı yaşanabilir.

Kimyasal saç boyaları ve sert şampuanlar: Daha önce hiç düşünmediğiniz bir etken bile saçlarınızı beyaz renge çevirebilir. Kimyasal saç boyaları, saç rengi açmakta kullanılan hidrojen peroksit ve saçınız için uygun olmayan bileşenler içeren şampuanlar uzun vadede saç beyazlamasına neden olabilir.

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir?

Saçların beyazlaması nedenine bağlı olarak önlenebilir ancak ne yazık ki beyazlamış olan saçları kalıcı olarak yeniden siyaha çevirmek imkansızdır. Ayrıca, genetik faktörler nedeniyle saçlarınız beyazlıyorsa bu konuda da maalesef yapabileceğiniz bir şey yok. Diğer yandan güzel haber şu ki, henüz beyazlamayan siyah saçlarınızın rengini korumak için birkaç çözüm yolu var. İşte saç beyazlamasına iyi gelebilecek birkaç ipucu…

Vitamin ve mineral eksikliklerinizi giderin: B12, B6, E, D, biyotin, bakır, çinko, magnezyum, selenyum ve demir eksikliğiniz varsa mutlaka giderin.Vitamin eksikliğinizin olup olmadığını basit bir kan tahlili yoluyla öğrenebilirsiniz. Doktorunuz size vitamin takviyeleri önerebilir veya uygun bir beslenme şekli tavsiyesinde bulunabilir. Ayrıca antioksidan açısından zengin, meyveler, sebzeler, balık, zeytinyağı ve yeşil çay gibi besinlere ağırlık verin.

Sağlık sorunlarınız varsa tedavi olun: Saç beyazlamasına sebep olan etkenlerden bazılarının otoimmün hastalıklar ve tiroid sorunları olduğundan bahsettik. Saç beyazlamasını durdurmak ve hastalığın diğer semptomlarından kurtulmak için öncelikle doktora görünerek gerekli tedaviyi alın.

Sigarayı bırakın: Her açıdan sigarayı bırakmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur ancak yine de altını çizmekte fayda var. Saç ve sakal beyazlaması söz konusu olduğunda sigara önemli etkenlerden biridir. Saçlarınızın daha fazla rengini kaybetmesini istemiyorsanız en kısa sürede sigara ile vedalaşın.

Daha sakin bir yaşam sürdürerek stresten uzak durun: Çağımızın vebası olan stresin vücudumuzda etkilemediği tek bir nokta bile olmadığı sır değil. Bunlardan biri de saçlarımız! Günümüz modern yaşamında tamamiyle stressiz bir hayat sürdürmek ne yazık ki pek olası değil. Ancak yinede mümkün olduğunca sakin ve stressiz bir yaşam sürdürmeyi hedefleyin.

Bitkisel doğal ürünleri kullanmayı deneyin: Saç beyazlamasını durdurmak için kullanabileceğiniz birkaç doğal ürün var. Ancak, bu bitkilerin herkeste olumlu sonuç vermeyebileceğini ve işe yararlılığının bilimsel olarak kanıtlanmadığını bilmeniz gerekiyor. Deneyebileceğiniz doğal ürünler, bhringraj (yer paskalyası), köri yaprağı, Fo-Ti ve siyah çaydır.

Sonuç:

Beyaz saçlar yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. Ortalama 40 yaşından sonra insanların çoğu büyük ölçüde beyaz saçlara kavuşur ancak bazı kişilerde daha erken yaşlarda saç beyazlaması meydana gelebilir. Erken saç beyazlamasının en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Bunun dışında, vitamin eksiklikleri, tiroid sorunları, otoimmünite, sigara bağımlılığı, stres ve kimyasal içeren saç ürünleri saç tellerinin beyazlamasına neden olabilir.

Beyazlaşan saçların kalıcı olarak yeniden siyaha dönmesi imkansızdır. Mevcut siyah saçların ağarmasını engellemek ise beyazlama sebebine bağlıdır. Genetik faktörler nedeniyle saçlar beyazlıyorsa yapılabilecek bir şey yoktur. Vitamin eksikliği ve diğer koşullar nedeniyle gerçekleşiyorsa bu eksiklikler giderilerek durdurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ