MorTilki.Com

Anne Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir? Anne Sütünün Şaşırtan Kullanım Alanları

Anne Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir? Anne Sütünün Şaşırtan Kullanım Alanları

Bebekler için en iyi besin maddesinin anne sütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya anne sütünün cilde iyi geldiğini daha önce hiç duydunuz mu? Son yapılan bilimsel çalışmalar, anne sütünün en harika bebek besini olmasının dışında farklı kullanım alanları olabileceğini gösteriyor. Kulağa şaşırtıcı gelse de sivilceden pişiğe kadar birçok cilt sorununun doğal devası anne sütü!

Çoğu ebeveyn, emzirmenin anne ve bebeğe olan faydaları hakkında detaylı bilgiye sahip. Nitekim, bebekler için en iyi besinin anne sütü olduğunu kanıtlayan yüzlerce bilimsel çalışma var. Tüm bunların dışında, son yapılan klinik çalışmalar anne sütündeki doğal bileşenlerin çeşitli cilt sorunlarına iyi geldiğini gösteriyor. (Kaynak) Kulağa ilginç gelse de kendi sütünüzü kullanarak sivilceleri yok edebilir, pişiği geçirebilir, güneş yanıklarını tedavi edebilir ve hatta küçük yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. İşte, anne sütünün cilde faydaları ve şaşırtan diğer kullanım alanları…

Anne Sütünün Cilde Faydaları ve Diğer Kullanım Alanları

Sivilce ve aknelere iyi gelir: Bilim insanları, anne sütünün bir bileşeni olan laurik asidin (Hindistan cevizi yağında da bulunur) antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce ve akne ile mücadele edebileceğini keşfettiler. Anne sütü ile ıslattığınız bir pamuk parçası ile yüzünüzü silmeniz sivilcelerden kurtulmanızı sağlayabilir. Antibakteriyel ve antiseptik özellikteki anne sütü, sivilce, akne, kurdeşen ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılabilir. Herhangi bir cilt sorunundan şikayetçi değilseniz bile kendi sütünüz ile sivilcelere erkenden önlem alabilirsiniz. Dahası, anne sütünü hem bebeğinizin cildinde hem de kendi cildinizde kullanabilirsiniz. Tamamiyle güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur.

Pişiği geçirir: Yenidoğan bebeklerde yaygın sorunlardan biri pişik oluşumudur. Genellikle bebek bezlerinin neden olduğu pişikleri doğal yollarla tedavi etmek istiyorsanız anne sütü kullanmayı düşünebilirsiniz. Anne sütü, iyileşme sürecini hızlandıran doğal nemlendiriciler içerir. Pişik olan bölgeyi önce suyla yıkayın. Sonra kızarıklık üzerine anne sütünü ovalayın ve yeniden bezlemeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Küçük yaraların iyileşme süresini hızlandırır: Vücudunuzun herhangi bir noktasında küçük bir yaranız varsa insan sütü kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Doğal antiseptik özellikleri olan anne sütü, basit kesiklerde veya yaralanmalarda kullanılabilir. Antikor IgA yara üzerinde oluşan mikropları önler ve hızlı kapanmasına yardımcı olur. Sütü pamuklu bir bezle yaranın üzerine uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.

Göğüs ucu yaralarının doğal ilacıdır: Yakın tarihli bir araştırmaya göre emziren annelerin %38’i meme ucu yaralarından şikayetçi. Göğüs ucunuzdaki yaraların hızla iyileşmesi için kendi sütünüzü kullanarak olumlu sonuç alabilirsiniz. Meme ucunuzdaki yara ve çatlaklar için birkaç damla sütünüzden sürerek kurumasını bekleyin. Göğüs ucu yaraları hakkında daha fazla bilgi için bakınız: Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve kulak enfeksiyonları: Anne sütündeki antikorlar, bebeklerde sık rastlanan gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve kulak enfeksiyonları gibi sorunların devası olabilir. Kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kulağa birkaç damla damlatılabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için ise 1 – 2 damla anne sütü ile masaj yapılabilir. Ancak bu alternatif tedavileri denemeden önce doktorunuzun onayını almanız gerektiğini ve bilimsel tıbbın yerine geçmeyeceğini lütfen unutmayın!

Dudak çatlaklarına iyi gelir: Göğüs ucu çatlaklarına benzer şekilde dudak çatlaklarını iyileştirmek için de anne sütü kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey birkaç damla sütü çatlayan dudaklarınıza sürerek kurumasını beklemek. Üstelik, bu yöntemi hem kendinizde hem de bebeğinizde gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Güneş yanıklarının acısını azaltır hızla iyileştirir: Koruyucu güneş kremi kullanmayan çoğu insan özellikle yaz aylarında güneş yanıklarından şikayetçi. Eğer emziren bir anneyseniz kendi sütünüzü doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bir miktar soğuk sütü güneşten etkilenen bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin.

Böcek ısırıkları ve sokmaları: Anne sütündeki doğal bileşenler böcek ısırıklarına iyi gelir. Sivrisinek ısırığı ve arı sokması gibi böcek ısırıkları sonrasında söz konusu bölgeye birkaç damla anne sütü damlatmanız kaşıntıyı ve ağrıyı azaltır.

Anne sütü iyi bir cilt temizleyicisidir: Anne sütünün içeriğinde bulunan vitamin ve minerallar tam anlamıyla cilt dostudur. Ayrıca, cildinizi temizlemek için harika bir doğal tonerdir. Anne sütüyle cildi temizlemek, parlak ve tertemiz bir cilde kavuşmayı sağlar. Dahası, makyaj temizlemek için bile kullanılabilir. Bir parça pamuğa kendi sütünüzden damlatıp yüzünüzü nazikçe silebilirsiniz. Ek olarak, çeşitli yüz ve cilt maske tariflerinize az miktarda anne sütü ekleyebilirsiniz.

Sonuç:

Anne sütü bebekler için en iyi besindir. Hiç bir mama veya gıda takviyesi tam anlamıyla anne sütünün yerini tutamaz. Bununla birlikte, Eki Mısır, Roma ve Yunan gibi bazı medeniyetlerde tarih boyunca anne sütü çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde ise insan sütünün cilde olan faydalarını teyit etmek için birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Anne sütü, göğüs ucu yaralarından sivilceye ve pişiklere kadar birçok cilt sorununa iyi gelir. Dahası, anne sütünün ciltte kullanımı tamamiyle zararsızdır ve herhangi bir yan etki göstermez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ