MorTilki.Com

Adetliyken Kan Tahlili Verilir mi? Adet Döneminde Kan Testi ve Kan Bağışı

Adetliyken Kan Tahlili Verilir mi? Adet Döneminde Kan Testi ve Kan Bağışı

Herhangi bir sağlık sorununun tespiti için kan tahlili yaptırmak zorunda olabilirsiniz veya kan bağışı yapmak isteyebilirsiniz. Peki ama bu dönem regl periyodunuza denk gelmişse ne yapacaksınız? İşte, adet döneminde kan vermekle ilgili merak edilen detaylar…

Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle sağlık kuruluşuna gittiğinizde, doktorunuz kan değerlerinizi görmek için basit bir kan testi isteyebilir. Diğer yandan, sağlıklı yetişkin bir bireyseniz kan bağışı yapmak isteyebilirsiniz. Her iki prosedür de basit birkaç işlemden ibarettir. Peki ama adetliyseniz ne yapacaksınız? Adet kanaması kan tahlili değerlerinde değişiklik yapar mı? Adetliyken kan vermek riskli mi? Hep birlikte inceleyelim…

Adetliyken Kan Bağışı Yapabilir miyim?

Adetliyken kan bağışı yapmanızda sakınca yoktur ancak çok yoğun geçen ağır regl dönemi olan kadınsanız, menstrüasyonun bitmesi için birkaç gün daha beklemenizde fayda var. Bunun nedeni, herhangi bir kan kaybının vücudunuzdaki demir seviyesini azaltabilmesi ve potansiyel olarak kendinizi iyi hissetmeyecek olmanızdır.

Bunun dışında, adet kanamanız yoğun değilse kan verebilirsiniz. Kan bağışı yapmak, adet gününüzü değiştirmez veya kan miktarınızı ekstra azaltmaz. Çünkü, adet kanınız ile bağış yaptığınız kanın alakası yoktur. Ayrıca, kadınlar her 16 haftada bir (yılda 3 kez) kan bağışı yapabilirler. Erkeklerin ise kanlarında daha çok hemoglobin bulunduğundan her 12 haftada bir kan verebilirler.

Adetliyken Tahlil İçin Kan Verebilir miyim?

Adet döneminizde kan tahlili yaptırabilirsiniz. Aşırı yoğun bir adet kanamanız yoksa, tahlil sonuçlarını etkileyecek bir değişikliğe neden olmaz. Tabii burada kan tahlilini ne için yaptırdığınız da önemlidir. Örneğin, kanınızdaki şeker oranını ölçtürmek için test yaptırıyorsanız herhangi bir sorun olmayacaktır ancak hormon değerleri için kan tahlili yaptırıyorsanız nadiren de olsa sağlıklı sonuç görülmeyebilir. Tüm bunlarla birlikte, çok yoğun adet kanaması olması dışında bu dönemde kan tahlili yapılabileceği konusunda çoğu uzman hemfikirdir.

Sonuç:

Adetliyken kan bağışı yapılabilir ve tahlil için kan verilebilir. Her iki koşulda da en önemli kriter adet döneminizde kanamanızın çok yoğun olup olmadığıdır. Yoğun adet döneminde kan bağışında bulunmak kendinizi iyi hissetmemenize neden olabilir. Aşırı kanamanın olduğu dönemde kan tahlili yaptırmak ise hormonal tahliller gibi bazı test türlerinde sağlıklı sonuç vermeyebilir. Yoğun regl kanaması olan bir kadınsanız, kan vermek için döneminizin bitmesini veya son günlerini beklemeniz en sağlıklı karar olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ