MorTilki.Com

Badem Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem ağacının meyvelerindeki tohumlardan elde edilen badem yağı, lif, vitamin ve mineral bakımından son derece zengindir. Cilde ve saça olan faydaları nedeniyle birçok kişisel bakım malzemesinin içeriğinde badem yağına yer verilir. Salata ve yemeklere lezzet katmak için mutfaklarda kullanılan badem yağı, kan şekeri seviyesini düzene sokabilir, kalp sağlığını geliştirebilir ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olabilir.

Badem yağı yüksek miktarda A ve E vitamini içerir. Bu özelliği, hem cilt hem de saç için mükemmel etkiler ortaya çıkarır. Güneşin ciltte oluşturabileceği hasarları önler, cildi nemlendirir, saçı güçlendirir, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur ve ciltte çatlak oluşmasının önüne geçer.

Badem yağı, rafine edilmiş ve rafine edilmemiş iki farklı türde tüketicilere sunulmaktadır. Uzmanlar, daha iyi bir etki için rafine edilmemiş badem yağlarını tavsiye etmektedir. Bunun nedeni, ısıl işlem görmemesinden dolayı daha fazla besin maddesi içeriyor olmasıdır. Badem yağını kullanırken ısıtmamaya dikkat edin. Sıcaklık uygularsanız, içeriğindeki bazı besin maddeleri yok olabilir.

Badem Yağının Sağlığa Faydaları

Badem yağının sağlık konusunda bazı potansiyel faydalarının olduğu bilinmektedir. Yemeklerde kullanılmasının en önemli sebepleri; kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olması, kalp hastalığı riskini azaltması, kan şekeri seviyelerini stabilize etmesi ve zayıflamaya olan katkısıdır.

Kalp Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır

Bu konuda yapılan araştırmalar, badem yağının içeriğinin %70’lik bir kısmın tekli doymamış yağlardan oluştuğunu ortaya çıkarmıştır. Tekli doymamış yağlar, iyi kolesterol (HDL) düzeyini artırmakta etkilidir. Bununla birlikte ortaya çıkan bir protein türü olan HDL, kolesterolü arterlerden uzaklaştırarak karaciğere taşır. Burada da parçalanarak vücuttan dışarı atılır.

Antioksidan Bakımından Zengindir

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan badem yağı, E vitamini deposudur. Bir yemek kaşığı badem yağının içerisinde, önerilen günlük miktarın %26’sı bulunur. E vitaminin içerisindeki bileşikler yağda çözülürler. Bunların görevi,  serbest radikaller olarak tabir edilen zararlı maddelerden vücuttaki hücreleri korumaktır. Serbest radikallerin sayısı aşırı miktarda artarsa, vücutta önemli hasarlar meydana gelebilir. Vücudun yeterli miktarda E vitamini alması, özellikle yaşlılarda görülen bilişsel düşüş riski, kalp hastalığı ve maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kan Şekeri Seviyesinin Kontrolünü Sağlar

Badem yağı, kan şekerinin kontrol edilmesinde bazı faydalar sağlayabilir. Bir çalışmada, katılımcıların badem yağı eklenmiş bir kahvaltıyla beslenmeleri istenmiştir. Bu katılımcılarla badem yağı tüketmeyen diğer kullanıcılara kıyaslandığında, tüketenlerde yemekten hemen sonra ve gün boyunca daha düşük kan şekeri seviyeleri gözlemlenmiştir. Badem yağı tüketen katılımcılar, aynı zamanda kahvaltıda daha çabuk doydular ve gün boyunca daha az yemek tükettiler.

Düşük Kalorili Bir Diyetle Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kilo verme çabasında olan birçok kişi yağ tüketmekten kaçınır. Ancak diyette doğru yağları kullanmak, kilo vermenizi hızlandırabilir. Sağlıklı yağlar açısından zengin badem yağı, kilo kaybetmek için bazı avantajlar sağlayabilir. Tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlarla zenginleştirilen diyetlerin, vücuttaki yağları azalttığı ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını ortaya çıkarmıştır.

Badem Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Doğal güzellik ürünlerinde kullanılan popüler bir bileşen olan badem yağı, nemlendirici, yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisiyle hem saç hem de cilt için yararlıdır. Yumuşatıcı etkisi, ciltteki su kaybının önüne geçerek oluşabilecek hasarları önler. Bu yağın bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmış faydaları ise şunlardır:

İyi bir badem yağı, cilt, saç ve saç derisini nemli ve yumuşak tutmak için harika bir doğal yöntemdir. Kuru ve hassas cilt tiplerine sahip olanlar, badem yağı kullanarak bu gibi sorunların önüne geçebilir.

Badem yağı, güneşin zararlı ışınları nedeniyle ciltte oluşabilecek hasarları önler. İçerdiği E vitamini, birçok kadının kabusu olan erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Yatıştırıcı özelliği, ciltteki zamanla oluşan çatlakların yayılmasını ve azalmasını sağlar. Tatlı badem yağıyla yapılan topikal uygulamalar, karın bölgesinde kilo veya hamilelik nedeniyle oluşan cilt çatlaklarını, kızarıklık ve kaşıntıyı önlemektedir.

Sivilceleri azaltmak için badem yağı kullanılabilir. Ciltte biriken fazla sebumu azaltıcı özelliği bulunur. Sebum birikmesi nedeniyle yüzde çıkan sivilceler, badem yağının cilt temizleyici olarak kullanılmasıyla önlenebilmektedir.

Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Badem yağının bu yönü, şişlik ve göz altı torbalarının azalmasında önemli bir paya sahiptir. Badem yağı, ayrıca göz altındaki cildi rahatlatan ve göz çevresindeki ince çizgileri azaltan retinol, E ve K vitamini içermektedir.

Badem yağı biotin içermektedir. Bu yağla saça yapılan masaj, saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur ve saç tellerindeki kırılma problemini çözer. Biotin, birçok kişinin saçlarını daha kalın hale getirmek için kullandığı bir takviyedir. Saçlarınıza badem yağı uygulayarak, yüksek bütçeli bu takviyelerin sağladığı faydalara kolayca ulaşabilirsiniz.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Çok amaçlı doğal bir ürün olan badem yağı, hem yemeklerde hem de saç bakımı ve cilt bakımında kullanılabilmektedir. Badem yağının kullanımı konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki başlıklara göz atarak fikir edinebilirsiniz.

Mutfaklarda Kullanım

Birçok kişinin damak tadına hitap eden badem yağı, yemeklere eşsiz bir lezzet kazandıran hafif bir yağdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu yağın pişirme aşamasında kullanılmamasıdır. Yüksek sıcaklık, yağın içerisindeki besin değerlerinin kaybolmasına yol açabilir.

Bu nedenle badem yağı, daha çok bitirme yağı olarak kullanılmalıdır. Daha anlaşılabilir bir dille anlatmak gerekirse, yemeklerin pişirme işlemi tamamlandıktan sonra yiyeceklere eklenmelidir.

Rafine edilmemiş badem yağını mutfakta kullanmanın örnekleri:

  • Salatalarda sos olarak: Özenle hazırladığınız salatanızın üzerine, elma sirkesi ve badem yağı ekleyerek harika bir lezzet elde edebilirsiniz.
  • Makarnanın üzerine: Herkesin severek tükettiği makarnaya bir miktar badem yağı dökmek, hem sağlıklı yağ miktarını artırır hem de ayrı bir tat kazandırır.
  • Yemeklere lezzet katmak için: Bu yağın tadının yakışabileceğini düşündüğünüz yemeklere, pişirme işleminden sonra bir miktar badem yağı ilave edin ve farklı bir damak tadı deneyimi yaşayın.

Cilt ve Saç Bakımında

Klasik saç ve cilt bakım ürünlerinizi kimyasal içermeyen ve tamamen doğal bir ürünle değiştirmek istiyorsanız, badem yağı sizin için en doğru seçim olabilir. Üstelik badem yağı, piyasada satılan birçok nemlendirici üründen daha ucuz ve daha etkilidir. Aynı zamanda, hem saç hem de ciltte kullanılabilen çok amaçlı bir güzellik malzemesidir.

Badem yağını kişisel bakım rutininizde aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

Kuru bölgelere uygulayın: Vücudun dirsek, ayak ve el gibi bazı yerleri, kurumaya ve yıpranmaya daha müsaittir. Badem yağını bu bölgelere sürün ve cildiniz yumuşacık olsun.

Nemlendirici olarak kullanın: Cildiniz kuru ve hassasa, sıradan nemlendiriciler yerine badem yağı kullanabilirsiniz.

Saç maskesi olarak uygulayın: Bir miktar avokado ve badem yağını karıştırarak ev yapımı bir saç maskesi elde edebilirsiniz. Bu karışımı saçlarınız nemliyken uygulayın ve hemen sonrasında ışıltılı ve pamuk gibi saçlara kavuşun.

Diğer doğal yağlarla birleştirin: Esansiyel yağlarla hazırladığınız saç ve yüz maskelerine birkaç damla badem yağı ilave ederek etkisini artırmanız mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ