MorTilki.Com

Hindistan Cevizi Yağı ile Zayıflamak Mümkün mü?

Hindistan Cevizi Yağı ile Zayıflamak Mümkün mü?

İçerisindeki yağ asitlerinin büyük bir kısmı doymuş yağlardan oluşan hindistan cevizi yağı, son dönemlerde kilo vermek isteyenler tarafından en çok tercih edilen gıdaların başında geliyor. Mevcut diyet listenize diğer yağların yerine ekleyeceğiniz hindistan cevizi yağı, gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlayarak fazla kilolarınızdan kurtulmanızı kolaylaştırabilir.

Günümüzde, hindistan cevizi yağının kilo kaybı üzerindeki etkilerini kanıtlayan bilimsel araştırmalar oldukça kısıtlıdır. Yapılan kısa süreli birkaç çalışmada, bu doğal yağın zayıflama üzerindeki faydaları araştırılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmaların bazılarında katılımcıların vücut kitle indeksi ve karın bölgesindeki yağlarda azalma olduğu bildirilirken, bir diğer çalışmada ise katılımcılarda hiçbir değişim görülmedi saptanmıştır.

Hindistan cevizi yağı, başarıyla sonuçlanan araştırmalarda diyet ve egzersiz planının bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Uzmanlar, sadece hindistan cevizi yağıyla beslenerek yapılacak bir diyetin kilo vermek üzerinde hiçbir etkisinin olmayacağını belirtmektedir. Ayrıca aşırı miktarda tüketilmesi, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağının içinde 11 gram doymuş yağ bulur. Doktorlar, yıllar önce insanların bu tür yağlardan uzak durmaları konusunda uyarılar yapmaktaydı. Bazı doymuş yağ türlerinin kalp hastalığı, obezite ve yüksek kolesterol gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinmekteydi.

Günümüzde yapılan araştırmalar, bütün yağların farklı asitler içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Hindistan cevizi yağında bulunan doymuş yağların içeriği, çoğunlukla faydalı orta zincirli yağ asidi (MCFA) olarak kabul edilen laurik bir asittir.

Yaygın olarak kullanılan tohum ve zeytinyağı gibi bitkisel yağların içeriği ise uzun zincirli yağ asitlerinden (LCFA) oluşmaktadır. Bu yağların vücutta sindirimi zordur ve zamanla vücudun çeşitli bölgelerinde depolanır. Kolesterol seviyelerini de artırabilen uzun zincirli yağ asitleri, bu nedenle kilo vermek için kullanılamaz. 

Hindistan cevizi yağının da dahil olduğu orta zincirli yağ asitleri (MCFA) vücutta depolanmaz ve hemen enerjiye dönüştürülürler. Aynı zamanda metabolizmayı uyararak kilo vermeye yardımcı olur. Bu konuyla ilgili bir çalışmada, iki ayrı fare grubu MCFA ve LCFA yağlarla beslenmiştir. Altı hafta süren bu araştırma, MCFA ile beslenen farelerin LCFA ile beslenenlerden %20 daha az ağırlık ve %23 daha az vücut yağı alması ile sonuçlanmıştır. Bazı uzmanlar, söz konusu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, MCFA yağların obezite ile mücadelede önemli bir potansiyele sahip olabileceğini düşünmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflamak İçin Kullanılır mı?

Yukarıdaki araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, hindistan cevizi yağı kilo vermek için diğer yağlardan çok daha etkilidir. Ancak diğer yağlarla birlikte kullanıldığı zaman ters etki yaratabilir. Mevcut diyetinize hindistan cevizi yağı eklemek yerine, hali hazırda tükettiğiniz bazı yağları (tereyağı, zeytinyağı, soya yağı, kanola yağı vb.) hindistan cevizi yağı ile değiştirebilirsiniz.

Bu yağın kilo vermeyi kolaylaştıran başlıca özellikleri ise şunlardır:

  • İçerisinde yüksek miktarda bulunan orta zincirli doymuş yağ asitleri (MCT), metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkıda bulunur.
  • Hindistan cevizi yağı uzun süre tok tutucu etkiye sahiptir ve aşırı yeme istediğini azaltır.
  • Hormonlarında dengelenmesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırır ve Yakılan Kalori Miktarını Artırır

Bu yağın vücut tarafından sindirilmesi diğer yağlardan daha farklıdır. Vücut, sindirim sonrası buna daha farklı bir tepki gösterecektir. Orta zincirli yağ asitleri doğrudan karaciğere ulaşır ve burada enerjiye dönüşür. Hindistan cevizi yağındaki faydalı içerikler nedeniyle meydana gelen bu enzim, yağın vücutta ağırlık olarak depolanmadan kanda dolaşmasıyla sonuçlanır.

Cenevre Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, bu konu hakkında bir çalışma yapmıştır. Sekiz sağlıklı genç bireyden, yemeklerden önce birer kaşık hindistan cevizi yağı tüketmeleri istenmiştir. Çalışmanın sonunda, bu bireylerin enerji harcamasında %5’lik bir artış olduğu ve günlük fazladan 120 kalori kaybettikleri ortaya çıkmıştır.

Hindistan Cevizi Yağı Doğal Enerji Artışı Sağlar

Kilo vermek için tüketilenden daha fazla kalori yakılması gerektiği herkes tarafından bilinen bir konudur. Bunun için de fiziksel aktivelere yönelmek gerekir. Hindistan cevizi yağının size kazandırdığı enerji sayesinde daha kolay egzersiz yapabilir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz. Zayıflamaya karar veren çoğu kişi, yeterli enerjiye sahip olmadıklarından dolayı fiziksel aktiviteleri sürekli ertelemekte veya egzersiz sırasında fazla efor sarf edememektedir. Hindistan cevizi yağı, bu sorunun üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı ile Göbeğinizi Daha Hızlı Eritebilirsiniz

Karın bölgesinde biriken göbek yağları, kötü bir görünüm oluşturmasının yanı sıra sağlık için de bir tehlikedir. Vücudun orta bölümünün yağ tutması, mide ve bağırsakların işlevini yerini getirmesini zorlaştırır. Viseral yağlanma olarak adlandırılan bu durum, kalp hastalığı, diyabet ve kansere neden olabilmektedir. Hindistan cevizi yağı, kurtulması son derece zor olan göbek yağının eritilmesine yardımcı olmaktadır.

Tiroid Aktivitesini Hindistan Cevizi Yağı ile Artırabilirsiniz

Boyun bölgesinde bulunan tiroid, metabolizmayı kontrol eden ve hormonları dengeleyen kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid hormonun az çalıştığı durumlarda kilo artışı meydana gelebilir. Günlük tükettiğimiz yemeklerde kullanılan yağlar, maalesef tiroid sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. LCFA içeren yağ türleri, bir süre sonra tiroid bezinde hasarlar oluşturabilir. Araştırmacılar, hindistan cevizi yağında durumun böyle olmadığını söylemektedir. Hindistan cevizi yağı, tiroid hormonları üzerinde herhangi bir hasar bırakmaz ve bu nedenle kilo alma riskini en aza indirebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Tüketilir?

İlk defa hindistan cevizi yağı kullanacaksanız, bu aklınızda bazı soru işaretleri bırakabilir. Katı hindistan cevizi yağı, sıcaklık yaklaşık 24 dereceye ulaşmaya başladığında eriyerek sıvı bir hale gelir. Masanın üzerinde kısa bir süre bırakılması, yağda form değişikliğine yol açabilir. Kışın katı, yaz mevsiminde ise sıvı formlarda bulunabilen hindistan cevizi yağı, her iki şekilde de bozulmaz ve içeriğindeki faydalı asitleri korur. Bu nedenle sıvı veya katı olarak tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Hindistan cevizi yağının katı ya da sıvı olarak tüketilmesi önemli değildir. Ancak faydalarının tam olarak yararlanmak için yüksek kaliteli bir yağ tercih edilmelidir. Bu yağı alırken rafine edilmemiş, saf ve kimyasal katkı maddesi içermiyor olmasına dikkat edilmelidir. Ağartılmış veya bir katkı maddesi içeriyorsa, besin değerlerini kaybetmiş olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ