MorTilki.Com

Tarçın Adeti Geciktirir mi? Adet Geciktirmek ve Sancıları Azaltmak İçin Tarçın Kullanımı

Tarçın Adeti Geciktirir mi? Adet Geciktirmek ve Sancıları Azaltmak İçin Tarçın Kullanımı

İsterseniz bir içeceğe karıştırın, isterseniz de yemeğinizin üzerine serpiştirin, tarçının sağlığa birçok faydası var. Yapılan bilimsel çalışmalar, tarçının kolesterolü düşürdüğünü, maya enfeksiyonlarıyla savaştığını, kan şekeri seviyelerini dengelediğini ve zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Ek olarak, regl dönemini geciktirmek için kullanılan tarçın, bu dönemde meydana gelen adet sancılarına da iyi geliyor.

Bilimsel ismi cinnamomum zeylanicum olan defnegiller ailesine mensup tarçının sağlığa olan katkılarını daha önce duymuş olmalısınız. Antioksidan deposu bu yararlı baharat, bilinen sağlık faydalarına ek olarak adet dönemini birkaç gün ileriye atmak ve dönem sancılarını azaltmak için kullanılıyor. Bugün, tarçın adet geciktirir mi? ve tarçın adet sancısına iyi gelir mi? Gibi merak edilen sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca, tarçın çayının nasıl demlenmesi ve tüketilmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapmaya çalışacağız…

Uterus kasılmalarını teşvik ederek adet kanaması üzerinde etkisi olan birçok doğal bitki olduğunu biliyoruz. Örneğin, adet söktürmek için emenagog etkisi olan maydanoz suyunu içerek bir an önce kanamanızın olmasını sağlayabilirsiniz. Bakınız: Maydanoz suyu adet söktürür mü? Diğer yandan, amacınız adet söktürmekten ziyade birkaç gün geciktirmekse o halde tarçın kullanabilirsiniz. Peki ama adet kanamasını geciktirmek için tarçın nasıl tüketilmeli? Tarçın adeti kaç gün geciktirir? Hep birlikte inceleyelim…

Tarçının içinde, eşsiz iyileştirme yeteneklerini sağlayan sinnamaldehit, sinnamil alkol ve sinnamil asetat isimli üç aktif bileşen vardır. Bu özel içeriği tarçına adet sancıları ve kramplarını azaltmaya yarayan antispazmodik bir özellik kazandırır. Ayrıca adet kanamasını birkaç gün ötelemeye yardımcı olabilir. Bunlarla birlikte, her ne kadar tarçının adet sancılarına iyi geldiğine ve kanamanın yoğunluğunu azalttığına dair birkaç bilimsel araştırma yapılsa da adet geciktirdiğine dair bilimsel bir veri yoktur. Tarçının adet geciktirdiği yönündeki bilgiler, deneyimleyerek olumlu sonuç alan kadınların yorumları doğrultusunda tüm dünyada ün kazanmıştır. Bu bağlamda, tarçının adet geciktirme etkisinin her kadında işe yaramayabileceğini bilmek önemlidir.

Tarçın Adeti Kaç Gün Geciktirir?

Menstüral periyod genel hatlarıyla aynı olsa da her kadın için farklı bir bilmecedir. Bu da adet söktürmek, geciktirmek ve adeti kesmek için kullanılan yöntemlerin her kadında aynı etkiyi göstermeyeceği anlamına gelir. Örneğin, bir arkadaşınız tarçın çayı içerek adetini 1 hafta ertelemiş olabilir ancak aynı çayı siz içtiğinizde adet gününüzde hiç bir değişiklik olmayabilir veya gecikme zamanı daha kısa olabilir. Yine de ortalama bir süre vermek gerekirse, ”tarçın ile adet tarihini 1 ila 3 gün ileri almak mümkün olabilir” diyebiliriz.

Adet Geciktirmek İçin Tarçını Nasıl Tüketmeliyim?

Regl tarihinizi değiştirmek için tarçın kullanmayı düşünüyorsanız birkaç farklı tarifi deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki tarçın çayı demlemektir. 1 su bardağı kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı tarçın karıştırın. Günde 2 kez bu karışımı için.

Evde çubuk tarçınınız varsa tencerenin içine 1 su bardağı su ekleyin ve kaynama aşamasında ocağın altını olabildiğince kısın ve çubuk tarçınları içine bırakın. Birkaç dakika sonra ocağı kapatıp 15 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2 kez için.

Tarçın çayına alternatif olarak, toz tarçını süt ve bal ile karıştırarak içebilir veya farklı yiyeceklerinizin üzerine serpiştirerek tüketebilirsiniz.

Adet Günümden Kaç Gün Önce Tarçın Çayı İçmeliyim?

Adet geciktirmek için tarçın tüketmeyi düşünüyorsanız, adetinizin başlama tarihinden 1 hafta önce (günde 2 kez) tarçın kullanımına başlamanız en mantıklısı olacaktır ancak geç kaldıysanız adet olmadan birkaç gün önce de içmeye başlayabilirsiniz. Adetiniz başladığında tarçın tüketmeye başlarsanız, kanamanız tamamiyle durmaz ancak yoğunluğu azalabilir.

Tarçın Adet Keser mi?

Tarçın kullanarak adetinizin tarihini değiştirebilir, krampları azaltabilir ve kanama yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Peki ama başlamış olan adet kanamasını durdurabilir mi? Ne yazık ki bu sorunun cevabı hayırdır. Tarçın her ne kadar kanama şiddetini azaltsa da tamamiyle durdurmaz. İyi haber şu ki, tarçın dışında adeti kesmeniz için deneyebileceğiniz birkaç şey daha var. Bakınız: Adeti ne keser?

Tarçın Adet Sancısına İyi Gelir mi?

Tüm kadınların yaklaşık %50’si dönemleri boyunca adet sancısı çeker. Bunların %15’i ise yoğun kramplara ve sancılara dayanmak zorunda kalır. Tıp dilinde ağrılı geçen adet dönemine dismenore denir. Menstüral krampları gidermek için birçok tıbbi ilaç olsa da doğal yöntemlerle de ağrı şiddetini azaltmak mümkündür. Bunlardan en iyi çalışanı hiç şüphesiz tarçındır. Tarçının adet sancılarını ve kanama şiddetini azalttığı çeşitli bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Tarçının dismenore üzerindeki etkisini araştıran bilim insanları 2014 yılında konuyla ilgili bilimsel bir çalışma yaptı. Araştırmaya 76 kişiden oluşan bir kız öğrenci grubu katıldı. İki kısma ayrılan kız öğrencilerden ilk guruba günde 3 kez tarçın kapsülleri verildi. 72 saat boyunca parametreler kaydedildi ve doymuş pedlerin sayısı hesaplandı. Araştırmanın sonucunda, tarçın kapsülü alan kız öğrencilerin daha az adet sancısı çektiği ve daha az  kanamaları olduğu tespit edildi. (Kaynak)

Sonuç:

Tarçın insan sağlığına faydalı, çok yönlü bir baharattır. İçeriğinde bulunan sinnamaldehit, sinnamil alkol ve sinnamil asetat gibi bileşenler iyileştirici özelliğine katkıda bulunur. Adet sancılarını ve kanama yoğunluğunu azaltmak konusunda etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Adet geciktirme konusunda ise herhangi bir bilimsel veri ya da çalışma henüz bulunmamaktadır. Bununla birlikte, çoğu kadın tarçın çayı sayesinde adet tarihini değiştirdiğini iddia etmektedir. Tarçının adet geciktirici etkisi her kadında aynı olumlu sonucu göstermeyebilir ancak zararsız olması nedeniyle denemek için iyi bir fikirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ