MorTilki.Com

Adeti Ne Keser? Adet Kanamasını Durdurma Yöntemleri

Adeti Ne Keser? Adet Kanamasını Durdurma Yöntemleri

Adet olmak, menopoza girmeyen her kadının düzenli olarak yaşadığı rutin bir döngü olsa da bazı zamanlarda can sıkıcı olabilir. Tatil ve düğün gibi önceden planlanan özel günler ile adet döneminin çakışması sinir bozucudur. Neyse ki bu durumda adet kanamasını durdurmak veya bir an önce bitmesini sağlamak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem var.

Sağlıklı bir kadının her ay 2 ila 7 gün arasında süren regl kanaması tamamiyle doğal bir süreçtir ancak bu dönemin özel günlerle çakışması tüm planları alt üst edebilir. Menstrüasyon döneminiz, daha önceden planladığınız tatil, düğün veya herhangi bir özel gün ile aynı zamana denk geldiyse, kanamayı durdurmak isteyebilirsiniz.

Eğer sizin de durumunuz buysa evde uygulayabileceğiniz birkaç teknik var. Fakat bu yöntemler üzerinde yeterli bilimsel çalışma yapılmadığını ve her kadında işe yaramayabileceğini bilmelisiniz. Buna rağmen, adet kanamanızı durdurmak veya daha hızlı bitmesini sağlamakta kararlıysanız aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz. Adet kanaması nasıl kesilir? İşte yanıtı…

Adet Kanaması Nasıl Durur?

Adet kanamanızı daha erken bitirmek için uygulayabileceğiniz birkaç etkili yol olsa da bu yöntemlerin %100 kesin sonuç vermeyebileceğini unutmayın. Aşağıdaki ipuçları, adet kanınızın uterusunuzdan daha hızlı ayrılmasına ve döneminizin daha erken bitmesini sağlayabilir…

Doğum kontrol hapları: Gebelik önleyici doğum kontrol hapları progesteron hormonu ihtiva eder. Bu sayede, adet gününüzü kısaltır ve kanama yoğunluğunu düşürür. Adeti tamamiyle kesme konusunda kesin bir garantisi olmasa da bazı kadınlarda doğum kontrol haplarının adet dönemini ertelediği görülmüştür. Bu yöntemle ilgileniyorsanız, doktorunuzun onayını almanız gerektiğini unutmayın!

Ağrı kesiciler (ibuprofen): Bazı ağrı kesici ilaçlar adetinizi kesmeye yardımcı olabilir. Ibuprofen, steroidal olmayan (kortizon içermeyen) bir anti-enflamatuar ilaçtır. Bu ağrı kesici, vücudunuzun prostaglandinler adı verilen enflamatuar elementlerin üretimini azaltarak çalışır. Prostaglandinler, uterusun iç astarındaki kan damarları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Adet kramplarınızı azaltmakta etkili olduğu gibi kanamanın şiddetini azaltabilir veya kanamayı kesebilir. Adet durdurmak için ağrı kesici kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle eczacınızla veya doktorunuzla bu konuyu görüşün ve asla önerilen dozdan fazla kullanmayın!

Karnınıza sıcak kompres ve masaj: Bir fizik kuralı olarak, sıcakta maddelerin hacmi genişler, soğukta ise daralır. Böylelikle, karın bölgenize uygulayacağınız sıcak kompres sayesinde adet kanınızın daha hızlı akmasını ve bir an önce uterusunuzu terk ederek periyodunuzun sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gün içinde sıcak su ile banyo yapmanız süreci hızlandırmanıza yardımcı olur.

Sıcak komprese ek olarak, kanamanın hızlı bir şekilde sonlanmasını teşvik etmek için karın bölgenize masaj yapabilirsiniz. Masaj, karın kramplarınıza iyi gelir ve regl kanamasını hızlandırarak bitmesine yardımcı olur. Uygulama esnasında doğal yağları kullanmanız masajın etkisini artırır.

Bitkisel çayları içmeyi deneyin: Bazı doğal çaylar, adet döneminizi daha rahat geçirmenizi sağladığı gibi kanamanın kesilmesini de sağlayabilir. Rezene çayı, adet döneminiz boyunca kan akışını azaltabilecek özelliklere sahiptir. Ayrıca regl dönemi semptomlarını azaltan analjezik ve antienflamatuar özellikleri vardır. Deneyebileceğiniz bir başka doğal içecek ise zencefil çayıdır. Zencefil çayı şiddetli adet kanamasını ve adet sürenizi azaltır. Ek olarak, uterus kasılmalarını azaltabilen kas gevşetici özelliklere sahip ahududu yaprağı çayı da menstrüasyon döneminizin sonlanmasına yardımcı olabilir. Doğal yollar ile adet söktürmek istiyorsanız saydığımız çaylar dışında maydanoz suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Emenagog etkisi olan maydanoz suyu, adet söktürme konusunda hayli etkilidir.

Elma sirkesi: Adet kesici bir diğer doğal bileşen de elma sirkesidir. Elma sirkesinin adet kesici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ancak herhangi bir zararı veya yan etkisi olmadığından güvenle kullanılabilir. Bu yöntem size cazip geldiyse, 2 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak su ile karıştırın ve günde 3 kez için.

Tampon yerine ped kullanın: Tamponlar adet kanını emer ancak bu dönemde akışı zayıflatıcı etkileri olabilir. Kan akışının bir an önce bitmesi için tampon yerine ped kullanmaya özen gösterin.

Cinsel birliktelik: Cinsel ilişkiye girmek veya mastürbasyon yoluyla orgazm olmak, adet kanının vücuttan daha hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Bu da adetinizin daha kısa zamanda kesileceği anlamına gelir. Diğer yandan, adet döneminde ilişkiye girmenin islam dinine göre caiz olmadığını ve hayız halinde korunmasız birlikteliğin sağlıksız olduğunu unutmayın!

Uzun Vadede Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak döneminizi durdurmanızı veya daha az yoğun geçirmenizi sağlayabilir. Uzmanlar bu durumu ”adet baskısı” olarak tabir ediyor. Bunun dışında adet kanamanızı kontrol altına almak için uzun vadeli (ileriye dönük) başka önlemler de alabilirsiniz. Bunlar, çeşitli tıbbi uygulamalar, vitaminler ve sağlıklı yaşam koşullarını içerir.

Rahim içi araç (Spiral & Ria): Halk arasında genellikle spiral olarak bilinen rahim içi araçlar, uterusa yerleştirilen T şeklinde hamilelik önleyici bir ekipmandır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi olmasının yanı sıra yoğun adet kanaması olan kadınlarda, kanama miktarını % 75 ila 95 oranında azaltır. Markasına ve türüne bağlı olarak 3 ila 10 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Egzersiz yapın: Uygun bir spor dalı ile uğraşmanız sizi daha sağlıklı yapmakla kalmaz, aynı zamanda adetinizi düzenler ve kanamanın şiddetini azaltır. Dahası, adetli geçirdiğiniz gün sayısını azaltabilir. Yoğun adet kanamasından şikayetçi olan bir kadınsanız sporu hayatınıza dahil etmeyi düşünün.

İdeal kilonuzu koruyun: Bugüne dek yapılan bilimsel çalışmalar, obez kadınların daha ağrılı ve uzun bir adet dönemi geçirdiklerini ortaya koyuyor. Hem genel sağlığınız açısından hem de tutarlı bir adet döngüsüne sahip olmak için sağlıklı kilonuzu korumaya çalışın.

Dengeli ve düzenli beslenin: Bazı vitamin ve minerallerin adet döneminiz üzerinde etkisi vardır. Örneğin, yumurta, balık ve kümes hayvanlarında bulunan B6 vitamininin vücuttaki östrojeni azaltırken progesteronu arttırdığı bulunmuştur. Bu da adet hormonlarını normalleştirmek için hipofiz bezinin işlevini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Önemli bir mineral olan çinko ise adet sancılarını azaltmak konusunda etkilidir. Yapılan araştırmalar, çinkonun ibuprofen gibi birtakım ağrı kesicilerle aynı etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Magnezyum da adet sancılarını azaltan bir diğer mineraldir. C vitamini ise vücuttaki demir emilimini kolaylaştırır ve adetin daha çabuk bitmesi konusunda etkilidir.

Bol su için: Regl süreniz boyunca ağrılı ve yoğun geçen kanamadan şikayetçiyseniz bu konuda bol su içmek anahtardır. Su içmek için susamayı beklemeyin! Günde en az 8 bardak su içtiğinizden emin olun. Suya birkaç damla taze limon suyu damlatmanız adetinizin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilir. Klinik olarak kanıtlanmasa da bazı kadınlar limon dilimini emerek adetlerini durdurabildiğini iddia ediyor.

Sonuç:

Ne yazık ki adet kanamasını anında kesen % 100 etkili herhangi bir yöntem yoktur. Bununla birlikte, bazı pratik çözümler adet kanamanızın bitmesine, döneminizin daha kısa sürmesine veya kanama şiddetinizin azalmasına yardımcı olabilir. Söz konusu yöntemler bazı kadınlarda işe yarasa da bazılarında işe yaramayabilir.

Çoğu adet kesici yöntemin herhangi bir ciddi zararı veya yan etkisi olmasa da bu konuda doktorunuzun görüşlerini almayı ihmal etmeyin ve herhangi bir adet geciktirici ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ