MorTilki.Com

Karanfil Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Karanfil Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Karanfil Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Karanfil Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Karanfil yağı, karanfil ağacının (Syzygium aromaticum) yapraklarından, dallarından ve tomurcuklarından damıtma yöntemiyle elde edilen bir esansiyel yağdır. Antioksidan bakımından zengin olan bu yağ, kalsiyum, demir, sodyum, fosfor, potasyum gibi minerallerle birlikte A ve C vitamini ihtiva eder. Bu zengin içeriği, karanfil yağını harika bir doğal saç bakım ekipmanı yapar.

Tarihçiler, ilk ticareti yapılan baharatlardan birinin karanfil olduğuna inanıyor. Antik Roma’da ve eski Çin’de karanfil yağıyla, başta diş sorunları olmak üzere yaraların dezenfekte edilmesi ve ilkel cerrahi operasyonlar sonrası rahatsızlıkları gidermek gibi pek çok amaç doğrultusunda uygulandı. Modern tıbbın kullanıldığı günümüzde ise üzerinde sayısız araştırma yapılan karanfil yağının zengin içeriğiyle onlarca farkı soruna iyi gelebileceği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bunlardan biri de hiç şüphesiz saça olan faydaları…

Karanfil yağı, birçok vitamin ve minerale sahip olmasının yanı sıra tıbbi gücünü içeriğinde bulunan öjenol isimli bileşikten alır. Öjenol (eugenol) mikroplar ve bakterilerle savaşan, iltihabı azaltan ve ağrı kesici özelliklere sahip doğal bir maddedir. Ağrıyan dişin üzerine neden karanfil konulmasının tavsiye edildiğini artık biliyorsunuz!

Karanfil yağı, saç derisinde bulunan mantarlarla savaşma kabiliyeti olan nadir yağlardan biridir. Ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini güçlendirir. Dahası, saçın hızlı uzamasını teşvik ederek kökten uca bakım sağlar. Bugün, karanfil yağının saç üzerindeki etkilerini tartışacak ve faydaları hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Ek olarak, karanfil yağı saçlarda nasıl kullanılır? Sorusunun cevaplarını içeren birkaç alternatif kullanım seçeneği sunacağız.

Karanfil Yağının Saça Faydaları

Saç dökülmesinin ve saç tellerinin incelmesinin birçok nedeni olsa da kafa derisi enfeksiyonları, saç köklerinde zayıf kan dolaşımı ve vitamin eksiklikleri birincil suçlulardır. Karanfil yağı kelliğin kesin bir çözümü değildir ancak saç sağlığı için doğal bir alternatif tedavidir. İşte saçlarda karanfil yağı kullanmanın kazanımları…

Daha sağlıklı saç derisi: Karanfil yağı, saçlı kafa derisi sorunlarını tedavi etmek, saç dökülmesini yavaşlatmak veya önlemek için nesiller boyunca kullanılmıştır. Seboreik dermatit, saç dökülmesi ve kafa derisi kaşıntısı gibi çeşitli sorunları iyileştiren ve önleyen güçlü antimikrobiyal, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Karanfil yağı uygulaması, kafa derinizdeki toz, kir ve yabancı maddelerden kurtulmak için saç derinizi detoksifiye ederek saçlarınıza ferahlatıcı bir aroma ekler.

Saçlı deride kan dolaşımını iyileştirir: Karanfil yağının saç derisine bir diğer önemli katkısı da kan dolaşımını uyarmasıdır. Kafa derinizdeki kan dolaşımınız daha iyi hale geldiğinde, doğal olarak saçlarınız da daha güçlü bir hale gelir. Dökülmeler azalır, saç telleriniz kalınlaşır ve saçlarınız daha hızlı uzar.

Kepek oluşumunu engeller: Saç derisindeki sürekli kaşıntının yanı sıra kıyafetlerin omuz kısmında beyaz pullarının ortaya çıkması oldukça can sıkıcı bir durumdur. Prozinc şampuan gibi birkaç medikal ürün dışında ne yazık ki market reyonlarında gördüğünüz çoğu kepek önleyici şampuan işe yaramaz. Karanfil yağı kurumuş saç derisini nemlendirir, pul pul dökülmeyi engeller ve kepeğe neden olabilecek olası maya (mantar) enfeksiyonlarına iyi gelir.

Saç uzamasını teşvik eder: Karanfil yağı, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayan bir dizi vitamin ve mineral içerir. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi kan dolaşımını uyarır. Tüm bunların toplamında, saçlarınıza daha fazla besin ve oksijen gider. Bu da saçlarınızın daha hızlı uzamasını ve yeni saç tellerinin çıkmasını teşvik ettiği anlamına gelir.

Saç beyazlamasını önler: Otuzlu yaşların ortalarında birkaç tel saçın beyazlaması sorun yapacak bir şey olmasa da artık biliyoruz ki çoğu 20’li yaşlardaki genç, kırlaşan saçlardan şikayetçi. Karanfil yağında bulunan eşsiz bileşikler, saç ve sakalın rengini almasından sorumlu pigment üretimini teşvik eder. Bu sayede saç beyazlamasını önler.

Saçları parlatır ve hacim kazandırır: Cansız ve kırılgan saçlar söz konusu olduğunda en büyük etken saçların nemden yoksun olmasıdır. Karanfil yağı kuru ve kabaran cansız saçların ihtiyacı olan nemi kazandırır. Daha kolay taranmasını sağlar. Ek olarak, hacim, yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Karanfil Yağı Saç Çıkarır mı?

Karanfil yağı, diş ağrısından çeşitli cilt sorunlarına kadar geniş yelpazede birçok kullanım alanına sahiptir. Bunlarla birlikte, saçlarda da kullanarak olumlu sonuçlar almak mümkündür ancak ne yazık ki karanfil yağı kelliğin bir çözümü değildir. Saçların uzamasını, kalınlaşmasını teşvik edici ve dökülmeyi azaltabilecek özelliklere sahip olsa da kesin olarak saç çıkarır diyemeyiz! Saç kaybından şikayetçi olan biriyseniz, nedenini öğrenmek için bir doktora gidip gerekli testleri yaptırmanız ve uygun tedaviyi almanız gerekir.

Karanfil Yağının Saça Uygulanışı

Karanfil yağını saçlarınızda kullanmak istiyorsanız birkaç farklı alternatifiniz var. Öncelikle saçlarınıza direkt olarak nasıl uygulayabileceğinizden bahsedelim. İlk olarak, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırarak karanfil yağını seyreltmeniz gerekir. Örneğin, bir tatlı kaşığı taşıyıcı yağa, birkaç damla karanfil yağı.

Bu karışımla kafa derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Kafanıza bir bone takarak gece boyunca saçlarınızda kalmasına izin verin. Ertesi sabah, şampuan ve ılık su ile yıkayın. Yağın faydalarından istifade etmek için bu saç bakım maskesini haftada 2 kez uygulayın.

Karanfil yağını direkt olarak saçlarınıza sürmek istemiyorsanız o halde bir çorba kaşığı şampuana üç damla karanfil yağı ekleyip saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ek olarak, kullanmakta olduğunuz bir saç maskeniz varsa içeriğine birkaç damla karanfil yağı dahil ederek saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Karanfil Yağının Zararı Var mı?

Karanfil yağı çoğu kişide güvenli olsa da nadiren kızarıklık, şişme, ciltte tahriş ve kızarıklık gibi alerjik yan etkileri olabilir. Kullanmadan önce kolunuzun küçük bir noktasına sürerek test yapmanız emin olmanız açısından önemlidir. Yama testinin ardından geçen birkaç saat boyunca herhangi bir alerjik belirti görmüyorsanız sizin için kullanımı güvenli demektir.

Karanfil yağı öjenol içerir. Fareler üzerinde yapılan bazı çalışmalarda yüksek dozlarda öjenolün, karaciğere ve böbreklere zarar verdiği görülmüştür. Bu nedenle karanfil yağı yutulmamalıdır (içilmemelidir) ve bebeklerde dikkatli kullanılmalıdır.

Sonuç:

Karanfil yağı yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan doğal bir yağdır. Birçok mineral ve vitamine ek olarak öjenol isimli bir bileşen içerir. Saçları uzatır, dökülmeyi azaltır, kepeğe iyi gelir, saç derisi rahatsızlıklarıyla savaşır ve saçları daha hacimli yaparak kolayca şekil almasını sağlar.

Son yıllarda karanfil yağı üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, diyabet, cinsel işlev bozuklukları ve hatta cilt kanserini önleyebileceği ve tedavi edebileceğine dair araştırmalar yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ