MorTilki.Com

Limon Yağının Faydaları Nelerdir? Limon Yağının Saça ve Cilde Etkileri

Limon Yağının Faydaları Nelerdir? Limon Yağının Saça ve Cilde Etkileri

Son yılların en çok satılan ve rağbet gören esansiyel yağlarından biri hiç şüphesiz limon yağı. Narenciye aromasının ferahlatıcı kokusuna sahip limon yağı, arındırıcı etkisiyle bilinir. Temizlik ürünlerinde ve hava temizleyicilerde kullanılan bu sağlıklı yağ, depresyondan bulantıya, kafa derisi sorunlarından cilt temizliğine ve hatta cildi beyazlatmaya kadar birçok alanda fayda sağlar.

Sarı rengi, ferahlatıcı kokusu, arındırma yeteneği ve sağladığı enerji patlaması nedeniyle, limon yağı ”Sıvı Güneş Işığı” ismiyle de bilinir. Limon yağı tüm uçucu yağların en güçlü anti-mikrobiyal aktivitesine sahiptir. Bu özelliği sayesinde tarih boyunca Hintliler, Romalılar ve Mısırlılar tarafından bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Limon yağının zengin içeriği, canlandırıcı, temizleyici ve arındırıcıdır. Ayrıca kozmetik, aromaterapi, masaj ve ev temizlik ürünlerinde kullanım için idealdir. Dahası, anti-enflamatuar, analjezik, uyarıcı, sıkılaştırıcı, antiseptik, yatıştırıcı, enerji verici ve beyazlatıcı etkiye sahiptir.

Limon yağı oldukça güçlü bir uçucu esansiyel yağdır. Yarım litre limon yağı elde edebilmek için yaklaşık 500 adet limona ihtiyaç duyulur. Üretim aşaması meşakkatli olsa da kullanımı birçok alanda fayda sağlar. Yazının devamında limon yağının faydalarını, nasıl kullanılması gerektiğini, saç ve cilde olan olumlu etkilerinden bahsedeceğiz…

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Bir taşıyıcı yağda veya bir cilt bakım ürününde seyreltildikten sonra topikal olarak kullanılan limon yağı, dolaşımı, metabolizmayı ve sindirim işlevini artırır. Kabızlığı giderir, kan basıncını ve selüliti azaltır. Baş ağrısını yatıştırır ve artrit ile ilişkili rahatsızlıkları hafifletir.

Aromaterapide kullanılan limon yağı, ateş, boğaz enfeksiyonları ve öksürüğü gibi soğuk algınlığı semptomlarını giderir. Nazal pasajları temizleyerek, solunum sorunları veya enfeksiyonları olanlar için daha kolay nefes almayı sağlar. Ayrıca, konsantrasyonu ve enerjiyi arttırmak için yaygın olarak kullanılır.

Limon yağı, iç mekana yayıldığında havadaki ve yüzeylerdeki toksinleri ortadan kaldırır. Ruh halini yükselten, serinleten ve canlandırıcı bir etki için zararsız bir temizleyici ve hava spreyi olarak kullanılabilir. Anksiyete gibi olumsuz ruh halini azaltabilen sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Limon yağının bulantıya iyi geldiği söylentilerini bilimsel olarak araştırmak isteyen bilim insanları, 2014 yılında 100 hamile kadını iki gruba ayırarak aromaterapi yoluyla birkaç test yaptı (Kaynak). Araştırmanın sonuç raporlarında, ”İkinci ve dördüncü günlerde, bulantı ve kusma skorlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Müdahale grubundaki ikinci ve dördüncü günlerde bulantı ve kusma yoğunluğu kontrol grubundan anlamlı olarak düşüktü.” İfadeleri kullanıldı. Araştırma sonucunda, limon yağının bulantıya iyi geldiği netlik kazanmış oldu.

Limon yağı, gümüş ve diğer metal süs eşyalarını parlatmak için harika bir ev çözümüdür. Kararmaya başlayan mücevher, gümüş süsler veya diğer ev eşyalarını atmaya gerek yok. Sadece bir pamuk topuna birkaç damla limon esansiyel yağı damlatın ve gümüşlerinizin doğal parlaklığını geri getirmek için kararan bölgelere sürün.

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağı cilt bakım rutinine dahil edildiğinde, tazelenmiş, sağlıklı bir görünüm kazanmaya yardımcı olur. Sıkılaştırıcı özellikleri yaşlanma belirtisi gösteren ciltleri gençleştirir. Sarkmış cildi sıkılaştırır ve parlatır. Yüksek vitamin içeriği, vücudun zararlı bakterilerle mücadele yeteneğini uyararak bağışıklığı artırır. Kahverengi cilt lekelerini azaltan limon yağı, selülit ve çatlak düşmanıdır. Yağlı ciltlerdeki fazla sebum üretimini kontrol altına alır, siyah noktaları giderir. Topuk ve dirseklerdeki kuru cilt çatlaklarını tedavi eder.

Hem küçük yaraları hem de cildi temizleme kabiliyeti olan birkaç doğal yağdan biridir. Ayrıca, cilt tonunu açarak beyazlamasını sağlar. Limon yağı, akne ve sivilce sorununun doğal devalarından biridir. Cilt gözeneklerine biriken kir ve fazla yağı nazikçe temizleyerek bakterileri öldürür. Peeling yaparak cildinizi ölü deriden arındırır. Bu sayede daha temiz ve pürüzsüz bir tene kavuşmanızı sağlar. Diğer yandan, tırnak mantarına iyi gelir.

Limon Yağının Saça Faydaları

Saç bakımı için limon yağı kullanmanın en önemli nedeni, saçtaki yağ birikimini kontrol etmek ve sağlıklı bir kafa derisini korumaya yardımcı olmaktır. Limon yağı, kafa derisindeki ölü deriyi temizleyerek saç diplerinin nefes almasını sağlar. Saçın hızlı uzamasını teşvik eder. Kafa derisi mantar enfeksiyonlarına iyi gelir.

Limon yağının saçta kullanımına gelince, bir çorba kaşığı şampuana sadece 1-2 damla limon yağı ekleyin. Avcunuzda karıştırarak her zamanki gibi köpürtüp saçlarınızı yıkayın. Ek olarak, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı ve argan yağı gibi farklı taşıyıcı yağlar ile seyrelterek saç diplerinize masaj yapabilirsiniz.

Limon Yağının Zararı veya Yan Etkisi Var mı?

Diğer uçucu yağlarda olduğu gibi limon yağının da direkt olarak içilmesi önerilmez. Cilt ve saç üzerinde uygulandığında diğer taşıyıcı yağlar ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca, limon suyu ve yağı dahil tüm narenciye sıvılarının uygulaması sonrasında doğrudan ve uzun süre güneş ışığına çıkılmamalıdır. Aksi halde, kızarıklık tahriş veya kaşıntı gibi reaksiyonlar görülebilir.

Bunların dışında limon yağının herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Kullanım sonrası doğrudan güneşe çıkılmadığı ve seyreltildiği takdirde güvenle kullanılabilir. Soluması zararsızdır.

Limon yağını en güvenli şekilde kullanmak için, şampuanınıza karıştırabilir, güzellik maskelerinizin veya kürlerinizin tarifine dahil edebilir, diğer taşıyıcı yağlar ile seyrelterek masaj yağı olarak kullanabilir, banyo suyunuza ekleyebilir, oda spreyinize veya su ile karıştırarak bulunduğunuz iç mekana sıkabilirsiniz.

Limon Yağı Ne İşe Yarar? Özetle:

  • iç mekana sıkıldığında, konsantrasyonu ve enerjiyi arttırır, stresi azaltır. Havadaki toksinleri ortadan kaldırır ve anksiyete üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
  • Ev temizleyici olarak kullanıldığında, küfü ortadan kaldıran ve çizgisiz bir parlaklık gerektiren yüzeyler için doğal bir dezenfektandır.
  • Bir masajda, yorgunluk ve grip semptomlarını hafifletir. Eenerjiyi ve metabolik hızı artırır. Selüliti ve cilt lekelerinin görünümünü azaltır.
  • Bir banyoda, ruh halini iyileştirir ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Kozmetikte, cildi sıkılaştırır ve beyazlatır. Cilt ve saçtaki yağ üretim miktarını azaltır. Cildi canlı, sağlıklı ve pürüzsüz gösterir. Saç derisindeki mantar enfeksiyonlarına iyi gelir.

Sonuç:

Limon suyu ve limon yağının benzer cilt beyazlatıcı etkileri olsa da ikisi aynı şey değildir. Limon yağı, ruh halinizi iyileştirir, bulunduğunu ortamın havasını, nesnelerin üzerini ve cildinizi temizler. Antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde cildinize ve saçlarınıza ekstra faydalar sağlar.

Seyreltilerek (inceltilerek) kullanılmalıdır, içilmemelidir ve topikal uygulama sonrası uzun süreli güneş ışığına çıkılmamalıdır. Son olarak, limon yağı dahil tum uçucu esansiyel yağların, doktorunuzun reçeteleyeceği bir ilacın yerine geçmeyeceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ