MorTilki.Com

Sirke Saç Döker mi? Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Sirke Saç Döker mi? Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Sirkenin etkili bir doğal temizlik ürünü olduğunu, sağlığa olan katkılarını ve siyah noktalarla savaşabileceğini hepimiz biliyoruz ancak saç için kullanımı konusunda aklımıza takılan sorular var. Bunlardan birincisi, sirkenin saçı döküp dökmediği. İkincisi ise saçları sirkeli su ile durulamanın avantajları ve dezavantajları. Bu konudaki soru işaretlerini gidermek için elma sirkesinin saça olan faydalarını ve olası zararlarını içeren rehber niteliğinde bir makale hazırladık…

Sirke, 2000 yıldan fazla bir süredir yiyeceklere lezzet katmak ve korumak, yaraları iyileştirmek, enfeksiyonlarla savaşmak ve yüzeyleri temizlemek için kullanılıyor. Günümüzde de benzer şekilde kullanımının yanı sıra çeşitli cilt sorunlarının iyileştirilmesinde ev çözümü olarak ve saça olan katkılarından istifade etmek için tercih ediliyor.

Diğer yandan, sirkenin saç sökülmesine neden olduğunu ve saç diplerini yaktığını iddia edenler var. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Sirke saça zararlı mı?

Sirkenin saça zarar verme ihtimalinin olduğu doğrudur ancak bu, sirkeyi saçınızda nasıl kullandığınızla ilişkilidir. Asidik yapıda olan sirkenin su ile seyreltilmeden direkt olarak kullanılması saçlarda dökülmeye neden olabilir. Ancak, bu dökülme çoğu zaman geçicidir ve yerine yeni saç telleri çıkar. Ek olarak, sirkenin saçta kullanımı konusunda önemli bir diğer nokta da kullanılan sirkenin ev yapımı organik sirke olması gerektiğidir.

Organik elma sirkesi, su ile seyreltilerek uygulandığı takdirde, saça zarar vermediği gibi besler, kepeği azaltır ve saç uzamasını teşvik eder. Şimdi, elma sirkesinin saça faydaları nelerdir?, Sirke ile saçlar nasıl yıkanır? Gibi sorulara hep birlikte yanıt arayalım…

Kepeği azaltır: Kepek, yağlı kafa derisinde çok fazla maya olduğunda oluşan bir birikimdir. Elma sirkesi ile saçları yıkamak bu birikimi önleyerek kepeği azaltır, kaşıntıyı giderir. Ayrıca, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri, kafa derisinin pH seviyesini dengeli tutmaya yardımcı olur. 

Boyalı nedeniyle yıpranan saçlara iyi gelir: Boyalı saçların en yaygın sorunlarından biri, maruz kaldığı kimyasallar sonrası saç tellerinin yıpranmasıdır. Elma sirkesi, yıpranan saçları onarır, kökten uca bakım yaparak daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Dolaşan ve düğümlenen saçları açar: Cansız görünen, kuruyan ve kabaran kıvırcık saçları yatıştırmak için kullanabileceğiniz en iyi doğal ürünlerden biri elma sirkesidir. Elma sirkesiyle saç durulaması, dolaşıp düğümlenen saçların kolayca açılmasına olanak sağlar.

Saçı besler: Elma sirkesi, saçların uzaması için gerekli olan potasyum gibi çok ihtiyaç duyulan besinleri sağlar. Ayrıca saçların ucunda oluşan ayrılmaları (kırılma) engeller.

Kafa derisine iyi gelir: Elma sirkesi, kafa derisindeki kötü kimyasalları ve ölü hücreleri yok eder. Bu, cildin doğal olarak nefes almasını sağlar ve ciltteki gözenekleri açar. Bu sayede saç dökülmesini azaltarak yeni saç tellerinin çıkmasını teşvik eder.

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesinin saçlarda kullanımı oldukça kolaydır. 1 litre kaynar olmayan ılık suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. (Çok yağlı saçlarınız varsa sirke oranını artırabilirsiniz) Şampuanla saçlarınızı yıkadıktan sonra bu su ile saçlarınızı durulayabilir veya normal zamanlarda saç derinize sirkeli su ile masaj yapabilirsiniz. Uygulama sonrası birkaç dakika saçlarınızda bekletip durulayın. Haftada 1 veya 2 kez sirkeli su ile saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Son olarak, sirkeli suyun gözleriniz ile temasından kaçının ve her zaman doğal sirkeyi tercih edin.

Sonuç:

Elma sirkesi, yüzlerce yıldır insan oğlunun çeşitli alanlarda kullandığı doğal bir ev çözümüdür. Sağlığa olan katlılarına ek olarak, kepeği giderir, saçın pH seviyesini dengeler, saç derisini temizler, saç uzamasını teşvik eder, dökülmeyi azaltır.

Kullanmadan önce su ile seyreltilmeli ve gözler ile temasından kaçınılmalıdır. Bilinen herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Haftada 1 veya 2 kez saçlarda güvenle kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ