MorTilki.Com

Macadamia (Cadı Fındığı) Yağının Saça Faydaları ve Kullanımı

Macadamia (Cadı Fındığı) Yağının Saça Faydaları ve Kullanımı

Saç bakım rutininize doğal bir yağ eklemek istiyorsanız, onlarca farklı seçenek arasında kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Doğal yağlardan pek çoğu cilt ve saç için kullanılabilir ancak kuru, cansız ve kıvırcık saçlara sahip biriyseniz özellikle macadamia yağına bir şans vermek isteyebilirsiniz.

Macadamia Yağı Nedir?

Macadamia, ana vatanı Avustralya olan 4 farklı türü kapsayan bir cinstir. Bu bitkilerden elde edilen fındık, cadı fındığı veya genel olarak macadamia (Makademya) ismiyle bilinir. Soğuk presleme yöntemiyle macadamia fındığından elde edilen berrak, açık sarı yağ, hem cilt hem de saçlar için oldukça faydalı bileşenler içerir. Aşağıda, macadamia yağının içeriğini, saça olan faydalarını ve saçlar için nasıl kullanılması gerektiğine dair çeşitli ipuçları bulacaksınız…

Macadamia Yağının İçeriğinde Ne Var?

Macadamia yağı, yaşlanma belirtilerini azaltan cilt bakım kremlerinin (anti-aging) etken bileşenlerinden biri olan palmitik asit içerir. İlerleyen yaşla birlikte, vücudumuzda yağ asitleri üretimi yavaşlar. Macadamia fındık yağı, içerdiği omega-7 yağ asidi sayesinde daha sağlıklı foliküller ve saçlar kazandırır. Bu sağlıklı yağ ayrıca potasyum, kalsiyum, fosfor, riboflavin, demir, tiamin, selenyum, E vitamini ve A vitamini içerir.

Macadamia Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Macadamia yağı, ticari olarak satılan çoğu saç maskelerinde, cilt losyonlarında ve yüz kremlerinde bulunur. Bu doğal yağı içeren ürünlerden satın alarak kullanabileceğiniz gibi yağı saçlarınıza kendiniz uygulamak isteyebilirsiniz. Fakat, tüm bunların öncesinde, macadamia yağının saça olan faydaları hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Saçları güçlendirir: Macadamia yağı, saç tarafından en hızlı emilen yağlardan biridir. Saçlarınıza kökten uca hızlı ve verimli bir şekilde nüfuz ederek optimum beslenme için hızla emilir. Yağ asitleri ile saç kökleriniz beslendiğinde, folikülleriniz daha güçlü ve sağlıklı bir hale gelir. Macadamia yağı ayrıca havadaki çevresel kirleticiler nedeniyle oluşan saç yıpranmasına karşı savaşan antioksidanlar içerir.

Kıvırcık saç bakımında etkilidir: Kıvırcık saçlardaki ana sorun, kafa derisinin ürettiği yağın bukleler nedeniyle uca kadar ulaşamamasıdır. Sonuç olarak, elektriklenen, kabaran, cansız ve zor şekil alan kuru saçlar meydana gelir. Kıvırcık saçlar söz konusu olduğunda, en iyi çalışan yağlardan biri hiç şüphesiz macadamia yağıdır. Saça kazandırdığı nemi hapseder ve doğal protein ekler. Böylelikle, saçlarınız daha ipeksi ve sağlıklı bir görünüme kavuşur, kolayca şekillenir.

Kuru saç derisini iyileştirir: Macadamia, kafa derisinin doğal yağlarını taklit ettiği için jojoba yağı gibi çalışır. Ayrıca yağın % 19’u palmitik asittir. Bu tip yağ asidinin sağlıklı sebum üretimini teşvik ederek saç foliküllerini beslediği bilinmektedir. Bu özellikleri sayesinde, macadamie yağı kuru saç ve saç derisi olanlar için en iyi tercihlerden biridir.

Saçları parlatır: Diğer birçok yağ saçlara parlaklık kazandırsa da kafanızda yağlı ve ağır bir hissiyat oluşturur. Cadı fındığı yağı ise oldukça hafiftir ve herhangi bir yağlılık hissi oluşturmadan saçlarınıza ıslak bir görünüm kazandırarak parlatır.

Saçları yumuşatır ve korur: Macadamia yağı, güneşin UV ışınlarının, deniz ve havuz suyunun oluşturduğu saç hasarına iyi gelir ve ayrıca olumsuz çevresel faktörlere karşı saçınızı korur. Ek olarak, mükemmel bir saç yumuşatıcısıdır. Saçlarınızda ipeksi bir dokunma hissi oluşturur.

Macadamia Yağının Zararı veya Yan Etkisi Var mı?

Macadamia yağı hemen herkesin saçlarında güvenle kullanabileceği bir yağdır. Bununla birlikte, nadirende olsa bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Benzeri yağlara vücudunuz daha önce alerji belirtileri gösterdiyse küçük bir yama testi yapabilirsiniz. Kolunuzdaki küçük bir noktaya macadamia yağını sürün. 24 saat içinde herhangi bir reaksiyon görmediyseniz gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kızarıklık, şişme, yoğun kaşıntı vb. gibi belirtiler yaşarsanız kullanmayın.

Macadamia Yağı Nasıl Kullanılır?

Macadamia yağını saçlarınıza uygulamak için birkaç farklı alternatifiniz var. İşte bunlardan birkaçı:

  • Bozuk para genişliğinde avcunuza dökün ve saç telleriniz dahil saç derinize masaj yapın.
  • Şampuanınıza veya saç kreminize ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi saçlarınızı yıkayın.
  • Kullanmakta olduğunuz bir saç maskeniz varsa, tarifinizin içeriğine macadamia yanını da ilave edin.
  • Macadamia yağını avokado ile karıştırın ve saçlarınızda 15 dakika bekletip yıkayın.
  • Macadamia (Cadı fındığı) yağı içeren şampuan, saç kremi veya saç bakım ürünlerini kullanın.

Sonuç:

Macadamia yağı, faydalı yağ asitleri ve potasyum açısından zengindir. Ek olarak, çeşitli vitamin ve mineralleri ihtiva eder. Faydalı içeriği sayesinde, özellikle kuru, cansız ve zor şekil alan saçlarda harika çalışır.

Saça direkt olarak sürülebileceği gibi çeşitli yöntemlerle de uygulanabilir. Genel olarak haftada 2 -3 kez saçlara uygulanması yeterli olacaktır. Bilinen herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ