MorTilki.Com

Badem Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Badem Yağının Saça Faydaları

Badem Yağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Badem Yağının Saça Faydaları

İlk kez Orta Doğu’da kullanılmaya başlanan badem yağı, yüksek protein seviyeleri, omega-9 yağ asitleri, E ve A vitaminleri gibi pek çok zengin içeriğe sahip. İyileştirici özellikleri sayesinde, farklı cilt sorunları ve masaj terapilerinde yaygın olarak kullanılıyor. Bunlarla birlikte, saça olan faydaları da azımsanacak ölçüde değil!

Saç, güzellik ve kozmetik ürünlerinin çoğunun ana bileşenlerinden birinin badem yağı olduğu dikkatinizi çekmiş olmalı. Nitekim badem yağı, oleik asit, linoleik asit ve palmitik asitle birlikte birçok vitamin ve minerali ihtiva eden harika bir yağdır. (Kaynak) Bu da onu cilt ve saç için harika bir doğal bakım ürünü yapar.

Badem yağı, saçlarınızı besler, güçlendirir, yumuşatır, hacim kazandırır ve saç uzamasını teşvik eder. Saç dökülmesini azaltmak ve hasar görmüş saçları tedavi etmek için en ideal doğal yağlardan biridir. Bu makalede, badem yağının saça faydalarını, ve saç nasıl uygulanması gerektiğine dair çeşitli ipuçlarına yer verdik. Badem yağı saç bakımı konusunda aklınızda soru işaretleri varsa okumaya devam edin…

Badem Yağının Saça Faydaları

Binlerce yıldır, cilt ve çeşitli sağlık sorunlarına alternatif tedavi olarak kullanılan badem yağının saça olan faydaları ne yazık ki çoğu insan tarafından bilinmiyor. İşte, saçınıza badem yağı sürerek elde edebileceğiniz kazanımlardan bazıları…

Kuru ve kabaran saçları yumuşatır: Kuru ve kabaran saçlara sahip biriyseniz bu cansız görünüme ek olarak saçlarınızı taramakta zorlanıyor olabilirsiniz. Badem yağı saçların ihtiyacı olan nemi kazandırır, elektriklenen cansız saçları besleyerek yumuşacık yapar. Bu sayede, kolayca şekil verebilir ve saç düğümlerini açmak zorunda kalmadan kolayca tarayabilirsiniz.

Saçları güçlendirir ve onarır: Badem yağında bulunan oleik asit ve linoleik asit saçın esnekliğini arttırır. E vitamini ise saça zarar veren faktörlerle mücadele eden harika bir antioksidandır. Ek olarak, B7 vitamini (Biyotin) bakımından zengin olan badem yağı, saçların ve tırnakların güçlü kalmasına yardımcı olur. Saçı kökten uca besleyerek zarar görmüş saç tellerini onarır. Dahası, güneşin UV ışınlarına karşı saçlarınızı korur.

Kepek ve diğer saç derisi sorunlarına iyi gelir: Saç tellerine birçok faydası bulunan badem yağı, saç derisindeki bazı sorunları gidermek amacıyla da kullanılabilir. Kuruluk nedeniyle oluşan kepeklenme, kaşıntı ve pul pul dökülmeyi giderir. Antibakteriyel ve fungisidal özellikleri sayesinde seboreik dermatit ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklarda alternatif ev ilacı olarak kullanılabilir.

Saç uzamasını sağlar: Saç uzamasıyla ilişkili temel besinlerden biri, H veya B7 vitamini olarak da bilinen biyotindir. Biyotin, saç dökülmesi gibi sorunlardan muzdarip insanlara reçete edilen bir B vitamini türevidir. Biotin içeren badem yağı, saç uzamasını teşvik eder, saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engeller.

Bazı insanlar saç tellerini kalınlaştırmak için biotin takviyeleri alıyor ancak saçınıza da badem yağı uygulayarak benzer faydaları elde edebilirsiniz.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem yağı ile saç bakımı yapmak fazla zahmet ve beceri gerektirmez. Uygulama için saçınızın yoğunluğuna bağlı olarak bir miktar badem yağını avcunuza damlatın ve saç deriniz dahil saç tellerine kökten uca sürerek masaj yapın. Yağın tüm saç tellerine eşit olarak dağılması için geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın ve bone işe başınızı kapatıp 20 dakika bekletin. Son olarak, her zaman yıkadığınız gibi şampuanınızla saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Badem yağını saçlarda kullanmak için bir başka alternatifiniz de şampuan veya saç kreminize birkaç damla eklemektir. Ayrıca, saç maskelerinizin veya kürlerinizin içine badem yağını dahil ederek daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Badem yağı kullanmanın herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, haftada 2 kez saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

Sonuç:

Yararlı asitlerle dolu olan badem yağı, E vitamini, A vitamini, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, potasyum ve proteinler bakımından zengindir. Badem yağının saça olan faydalarını destekleyen sınırlı sayıda klinik çalışma olsa da zengin içeriği göz önüne alındığında saçlara olan faydaları şüpheye yer bırakmamaktadır.

Kullanımı herkes için güvenlidir ve herhangi bir zararı yoktur. Direkt olarak saçlara sürülebilir, şampuanlara ya da saç kremlerine karıştırılabilir veya farklı saç maske tariflerine eklenebilir. Saç dışında, kaş, kirpikler ve erkeklerde sakal veya bıyık için gönül rahatlığıyla kullanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ