MorTilki.Com

Adet Döneminde Kaşıntı Neden Olur? Adet Döneminde Memede ve Vajinada Kaşıntı

Adet Döneminde Kaşıntı Neden Olur? Adet Döneminde Memede ve Vajinada Kaşıntı

Adet döneminde, öncesinde veya sonrasında kaşıntı, çoğu kadında meydana gelen ve acil sağlık riski oluşturmayan bir durumdur. Meme ve vajina kaşıntısı, çoğu zaman regl ile ilişkili normal hormonal dalgalanmaların sonucudur. Ayrıca, mantar enfeksiyonları, kokulu pedler ve çeşitli alerjik reaksiyonlar kaşıntıya neden olabilir.

Adet kanamanız başlamadan önce, siz farkında olmasanız bile vücudunuzda bazı hormonal değişiklikler yaşanmaya başlar. Bu değişikliklerin en yaygın belirtisi, göğüslerde hassasiyet, kaşıntı, şişme ve vajinada kaşıntıdır. Periyodunuzun herhangi bir döneminde bu belirtilerle karşılaştıysanız panik yapmanıza gerek yok. Meme ve vajinadaki kaşıntı normal kabul edilir ve çoğu zaman herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, kaşıntıya neden olan etkenleri bilmek isteyebilirsiniz.

Yazının devamında, adet döneminde kaşıntı neden olur? Sorusunun cevaplarını içeren adet döneminde meme ve vajina kaşıntısının nedenlerinin bulunduğu geniş kapsamlı bir rehber bulacaksınız. Öncelikle menstrüasyon dönem vajina kaşıntısı ile başlayalım…

Adet Döneminde Vajinada Kaşıntı Neden Olur?

Adet dönemiyle ilişkili vajinal kaşıntılar her ne kadar rahatsız edici olsa da genellikle kendiliğinden geçer ve ciddi bir sorun teşkil etmez. Bu kaşıntıya neden olan etkenler, hormon seviyelerindeki değişiklikler, tamponlar, kokulu pedler veya mantar enfeksiyonları olarak sıralanabilir.

Hormonal değişiklikler: Vajina, farklı bakteri ve mayaların hassas bir dengede olduğu bir noktadır. Hormonlardaki değişiklikler, vajinadaki bu mikroorganizmaların seviyelerinde değişikliklere yol açabilir. Bu da adet döneminde, öncesinde veya sonrasında vajinal kaşıntıya neden olur.

Kadın ürünleri ve alerjiler: Kullandığınız pedlere veya tamponlara cildiniz aşırı duyarlılık gösteriyor ve alerjik reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Bunun sonucu olarak, vajinaya ya da çevresine temas eden kadın ürünleri kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı yapan yaygın kadın hijyen ürünleri; kokulu pedler, tamponlar, koku giderici sprey ve sabunlardır. Ayrıca, polyester (naylon) iç çamaşırları yerine pamuklu külotları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Vajinal mantar enfeksiyonları: Vajinal mantar enfeksiyonları kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bakteriyel vajinozis, candida mantarı veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan trikomonas kaşıntınızın asıl nedeni olabilir. Enfeksiyon kaynaklı kaşıntıya yanma hissi eşlik edebilir. Neyse ki vajinal enfeksiyonlar kolayca tedavi edilebilmektedir. Enfeksiyon olduğundan şüpheleniyorsanız ve kaşıntınız azalmıyorsa kadın hastalıkları ve doğum doktoruna görünmeniz en iyisi olacaktır.

Cilt sorunları: Vajinal kaşıntının sebebi bazen de çeşitli cilt rahatsızlıklarıdır. Bunlar, dermatit, sedef hastalığı, liken skleroz, liken planus ve atrofik vulvovajinit gibi vajinada kaşıntıya neden olabilecek cilt hastalıklarıdır. Ayrıca, antibiyotikler, steroidler ve bağışıklık baskılayıcı bazı ilaçlar yan etki olarak vajinada kaşıntıya neden olabilir.

Adet Döneminde Memede Kaşıntı Nedenleri

Adet öncesinde veya kanamanın yaşandığı adet günlerinizde, memelerde şişme, büyüme, ağrı, hassasiyet, sertlik veya kaşıntı olabilir. Bunların en yaygın nedeni periyodunuz yaklaşırken vücudunuzda meydana gelen hormon dalgalanmalarıdır. Nitekim, östrojen hormonu, göğüslerdeki kanallarının genişlemesini, progesteron hormonu ise süt bezlerinin şişmesini sağlar. Tüm bu değişimler, memelerde hassasiyet, ağrı, şişme ve benzeri şikayetlerin birincil suçlusudur.

Diğer yandan, adet dönemiyle ilişkili göğüs kaşıntıları söz konusu olduğunda, iki farklı neden üzerinde durabiliriz. Bunlar; premenstrüel sendrom (PMS) ve premenstrüel disforik bozukluktur (PMDD). Şimdi bu iki etkenin ne olduğunu yakından inceleyelim…

Premenstrüel sendrom (PMS): Adet öncesi gerginlik sendromu olarak da nitelendirebileceğimiz PMS kadınlar arasında oldukça yaygındır. Uzmanlar, adet gören kadınların yüzde 90’ının PMS yaşadığını tahmin ediyor. Çoğu zaman regl döneminizden birkaç gün önce başlar. Hem psikolojik hem de fizyolojik birtakım olaylar yaşanabilir. Psikolojik etkileri, sinirlilik, unutkanlık, depresif ruh halidir. Fizyolojik etkileri ise memelerde şişkinlik, ağrı hissi ve kaşıntıdır.
Premenstrüel disforik bozukluk (PMDD): Diğer ismi adet öncesi disforik bozukluk olan PMDD, daha şiddetli bir PMS formudur. PMDD’nin PMS ile benzer semptomları olsa da daha ciddi olarak kabul edilir. Deride iltihaplanmaya ve tüm vücutta ya da göğüslerde kaşıntıya neden olabilir. Ek olarak, ağrılı kramplar, depresyon, ciltte iltihaplanma, kilo alımı, sivilce ve akne PMDD’nin olumsuz etkileridir.

Kaşıntılı göğüslerin bir başka nedeni de egzama gibi cilt rahatsızlıkları ve nadir görülen paget hastalığıdır.

Sonuç:

Adet döneminizde, öncesinde veya bitiminde vajina ve göğüs kaşıntısı normaldir. Kaşıntı çoğu zaman regl periyodunuzda vücudunuzda meydana gelen hormon değişiklikleriyle ilişkilidir. Ek olarak, kullandığınız hijyenik ürünlerden kaynaklı alerji ya da mantar enfeksiyonları nedeniyle kaşıntı olabilir. Cinsel ilişkide ağrı, yanma, sık sık idrara çıkma isteği ve kötü kokulu ve kıvamlı akıntı enfeksiyon belirtilerinden birkaçıdır. Enfeksiyon şüpheniz varsa yapılacak en iyi şey bir doktora görünmektir.

Meme kaşıntısı da vajinal kaşıntı gibi çoğu zaman hormon dalgalanması sebebiyle yaşanır. Kaşıntı, meme kanserinin veya ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Bununla birlikte, memede kanama, kist ve akıntı gibi olağan dışı semptomlar görürseniz kısa süre içinde doktora görünmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ