MorTilki.Com

Buğday Yağı Nasıl Kullanılır? Buğday Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Buğday Yağı Nasıl Kullanılır? Buğday Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Yoğun ve yorucu geçen yaşantımızda, birden fazla sorunla başa çıkmamıza yardımcı olabilecek kapsamlı çözümler arıyoruz. Sizinde amacınız yan etkisi olmayan doğal bir içerik ile birçok farklı kazanım elde etmekse, aradığınız çözüm buğday tanelerinde saklı olabilir. Yapılan yakın tarihli çalışmalar, buğday yağının 23 farklı besin içerdiğini, saç, cilt ve genel sağlık yararları gibi geniş yelpazede birçok fayda sağladığını ortaya koyuyor.

Buğday yağı oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. B vitaminleri, E vitamini, omega-3 yağ asitleri, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor dahil olmak üzere tam 23 farklı önemli besin ihtiva eder. Böylesi zengin içeriğe sahip doğal bir yağı günlük saç ve cilt bakım rutininize eklemeniz, hiç şüphesiz akıllıca bir seçim olacaktır. Peki ama buğday yağının faydalarından istifade etmek için nasıl kullanmalıyız?

Buğday tohumu yağının saç ve cilde olan faydalarını içeren geniş kapsamlı bir rehber hazırladık. Yazının devamında, buğday yağı saça nasıl uygulanır? Buğday yağının herhangi bir zararı veya yan etkisi var mı? Gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Buğday Yağının Saça Faydaları

Kuru, kırılgan, cansız ve kıvırcık saçlara sahip biriyseniz saçlarınızın köklü bir onarıma ihtiyacı var demektir. Buğday yağı saçlarınızın kaybolan nem dengesini düzenler, saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engeller, cansız ve uzamayan minik saçları besleyerek uzamasını sağlar. Dahası, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç çıkmasını teşvik eder.

Saçları yumuşatma özelliği: Kuru saçlar kolayca kabarır, elektriklenir, kırılır ve cansız görünür. Saç deriniz saçlarınızı nemlendirmek için yağ salgılar ancak bu yağ çoğu kişide kafa derisinde birikme eğilimindedir. Uzun saçlarınız varsa, kökler yağlı olabilir fakat saçınızın geri kalanı kuru ve kırılgan olabilir. Saçlarınıza yumuşaklık ve nem kazandırmak için yumuşatıcı özellikler veren, uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan buğday tohumu yağı kullanabilirsiniz. Özellikle ısı içeren, fön, maşa ve düzleştirici gibi ürünleri sık sık kullanıyorsanız, saçlarınızı yumuşatmak ve onarmak için buğday yağını tercih edebilirsiniz.

E vitamini içeriği: Buğday tohumu yağı, E vitamini de dahil olmak üzere bir dizi vitamin içerir. E vitamini veya bir başka ismiyle tokoferol, cilt yararları ile bilinir ve hem cilt hem de saçlarda kolayca emilir. E vitamini potansiyel olarak cilt hücresi oluşumunu desteklemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, harika bir nemlendiricidir. Bu da onu şampuanların ve saç kremlerinin en iyi bileşenlerinden biri yapar. Ek olarak, E vitamini yağın kokmasını engeller. Böylece kozmetik ve saç bakım ürünlerinin raf ömrünü uzatır.

Skualen kaynağı: Buğday tohumu yağı ayrıca skualen isminde çoklu doymamış bir yağ içerir. Ocak 2009 tarihli bir araştırmaya göre, köpek balığı karaciğerinin yağı bilinen en zengin skualen kaynağıdır ancak buğday tohumu gibi bitki yağlarının da içerdiği bulunmuştur. Skualen, cilt yüzeyindeki lipit bariyerinin ana bileşenidir ve insan vücudunun ürettiği gerçek yağa yakındır. Skualen, cilt hücreleri ve saç tarafından kolayca emilir. Bu nedenle, halihazırda kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

B vitamini zengini: Buğday yağı ayrıca bir dizi B vitamini içerir; B1, B2, B3 ve B6. Topikal olarak uyguladığınızda veya saç maskelerinize eklediğinizde, B vitaminleri kolayca emilir. Saç derinizde dolaşımı arttırmaya yardımcı olur. Birçok güzellik ve saç ürünününde saçların kalınlaşmasına yardımcı olmak için B vitamini kompleksi kullanılır. B vitaminleri vücut tarafından hücre ve doku oluşumu, özellikle de kan ve sinir hücreleri için gereklidir. B6 vitamini ayrıca L-sistinin saç hücrelerine dahil edilmesinde rol oynar.

Buğday Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Buğday yağını saçınıza uygulamak için birçok farklı alternatifiniz var. Şampuanınızın ve saç kreminizin içine 8 ila 10 damla ekleyip karıştırarak kullanabilir veya sürekli uyguladığınız bir saç maskeniz varsa tarifinize buğday yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca, 1 kaşık bal, 1 yumurta sarısı ve 1 kaşık buğday yağınız karıştırarak saç maskenizi yapabilirsiniz.

Buğday Yağının Cilde Faydaları

Buğday yağının birçok besin kaynağı yönünden zengin olduğundan bahsettik. bu içerikleri sayesinde cildinizi nemlendirir, yaşlanma belirtilerini azaltır, yumuşatır, küçük yara izlerinin ve yüzdeki çizgilerin giderilmesinde etkilidir. Sağlıklı, parlayan bir cilde kavuşmanın doğal yollarını arıyorsanız, buğday tohumu yağı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Cilt sorunlarına iyi gelir: Buğday yağı, sedef hastalığı, egzama ve kuru cilt gibi birçok cilt problemine iyi gelerek bu rahatsızlıkları önler ve size sağlıklı bir cilt sağlamaya yardımcı olur. İçerdiği E vitamini sayesinde cildinizi yatıştırır ve onarır.

Yaşlanma karşıtıdır: Birçok sağlık yararına ek olarak ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Antioksidan özelliği olan buğday yağı, göz altı morluklarına, güneş lekelerine, doğum çatlaklarına ve selülite iyi gelir.

Etkili bir cilt nemlendiricisidir: Buğday tohumu yağı cildiniz tarafından kolayca emilir, bu da onu etkili bir nemlendirici ve uygun bir topikal tedavi yapar. A vitamini, D vitamini, B vitaminleri, antioksidanlar ve yağ asitleri ile cildiniz için gerekli olan birçok içeriği karşılar. Ek olarak, serbest radikallerle savaşır ve sağlıklı kollajen oluşumunu destekler.

Buğday Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Buğday tohumu yağını masaj eşliğinde direkt olarak cildinize sürebilir ve yüz dahil tüm cildinizde olumlu etkilerini görebilirsiniz. Ancak yüzünüze uyguluyorsanız gözlerinizle temas etmemesine özen gösterin. Cilt için buğday yağı uygulamasının bir başka yolu, bir karışımın parçası olarak kullanmaktır. Herhangi bir cilt maskesinin içine % 10 ila 15 oranında buğday tohumu yağı ekleyin. Ayrıca, jojoba, sandal ağacı, sardunya, sedir ağacı, rezene ve lavanta gibi cildi destekleyen sağlıklı uçucu yağlarla birlikte bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Buğday Yağının Diğer Sağlık Faydaları

Saç ve cilt dışında, buğday yağının genel sağlığa birçok faydası vardır. Ancak bu faydalardan istifade etmek için topikal olarak uygulamak (cilde sürmek) yerine içmeniz veya salata gibi besinlere eklemeniz gerekir. Besin olarak buğday yağı tüketecekseniz günde en fazla 1 çorba kaşığından fazla kullanmayın. Ayrıca, buğday yağının ısıtılmasının veya pişirilmesinin besinsel değerlerinin kaybolmasına neden olacağını unutmayın. Bu nedenle salata ve soslarda kullanmak iyi bir fikirdir. Buğday tohumu yağının sağlığa olan faydalarından birkaçı:

Sinir sistemini düzenler: Buğday tohumu yağı, sinir sisteminin sistematik olarak düzenlenmesine yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini içerir ve ruh halini iyileştirir. Sizi enerjik yapar ve ayrıca B vitamini kompleksi içerdiği için stresi büyük ölçüde azaltır.

Doğum kusurlarını önler: İktidarsızlık ve düşük gibi birçok doğum kusurunu önler. Buğday tohumu yağı, hamile kadınlara faydalı olduğu ve doğum kusurlarını önlediği için tavsiye edilir. Ayrıca sağlıklı kırmızı kan hücrelerini destekler.

Fazla vücut yağlarıyla mücadele eder: Buğday tohumu yağı doğal bir yağ olsa da düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki istenmeyen ekstra yağın azaltılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kilo verme programının bir parçası olabilir. Ek olarak, sindirim sisteminin dostudur.

Kan şekeri seviyelerini düzenler: Buğday tohumu yağı magnezyum açısından zengindir. Bu nedenle, düzenli olarak kullanıldığında, diyabet hastalarında kan şekeri seviyelerini düzenler. Böylece diyabeti büyük ölçüde kontrol eder.

Kötü kolesterolü azaltır: Kötü kolesterol seviyelerini büyük ölçüde düşürür ve kan dolaşımını iyileştirir. Bu da kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Buğday özü yağı kalp dostudur, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Daha sağlıklı bir yaşam sunar: Buğday tohumu yağı düzenli tüketimi size sağlıklı, uzun ve hastalıksız bir yaşam sağlar. Birçok hastalığı önler, stresinizi azaltır ve sizi daha enerjik yapar. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, günlük diyetinize bu yağı eklemeniz akıllıca bir fikir olacaktır.

Buğday Yağının Zararı veya Yan Etkileri Var mı?

Buğday yağının herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Besin olarak tüketimi ideal olarak günlük 1 çorba kaşığı kadardır. Cilt ve saçlarda kullanırken ise herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir ancak yine de çok aşırıya kaçmamak gerekir. Diğer yandan, buğday veya gluten alerjisi olan biriyseniz buğday yağını kullanmayınız.

Sonuç:

Buğday yağı, içeriğinde bulunan 23 farklı vitamin ve mineralle saç, cilt ve genel sağlık konularında fayda sağlar. Saç ve ciltte topikal olarak kullanılmalı (sürülmeli veya maskelere dahil edilmeli), sağlık yararları için ise günde 1 çorba kaşığı tüketilmelidir. Herhangi bir zararı veya yan etkisi olmamasına rağmen aşırı dozda kullanılması ya da tüketilmesi tavsiye edilmez. Gluten alerjisi olanların buğday tohumu yağı kullanması önerilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ