MorTilki.Com

Yüze Limon Sürmek Beyazlatır mı? Limonun Cilde Faydaları ve Zararları

Yüze Limon Sürmek Beyazlatır mı? Limonun Cilde Faydaları ve Zararları

C vitamini, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cilt bakım ürünlerinin en popüler bileşenlerinden biri olmuş durumda. Bu tür ürünleri satın almak yerine, C vitamini deposu olan limonları kullanarak çeşitli cilt yararlarından faydalanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak tüm bunların öncesinde, limonun cilt üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini bilmenizde fayda var.

Dünyanın en iyi güzellik bileşenlerinin çoğu laboratuvar ortamında sentetik olarak yapılmamıştır. Doğadaki çeşitli meyveler, otlar ve ağaçlar, sayısız sağlık yararıyla birlikte saç ve cilt için olumlu etkiye sahip organik bileşenler içerir. Fakat doğal içeriklerin bile hiç düşünmediğiniz yan etkileri olabilir. Bir başka ifadeyle, bir şeyin doğal olması size zarar vermeyeceği anlamına gelmez. İşin püf noktası, şikayetinize iyi gelebilecek uygun doğal bileşeni yeterli miktarda ve doğru koşullarda kullanmaktır. Peki ama sitrik asit içeriğiyle bilinen limon, yüze sürmek için uygun doğal ürünlerden biri mi?

Bu yazımızda, çeşitli güzellik ve sağlık ürünlerinde kullanılan limonun, direkt olarak uygulanması durumunda cilde olan faydalarını ve olası zararlarını tartışacağız. Aşağıda, yüze limon sürmek beyazlatır mı? Sorusunun cevabını ve cilde limon suyu uygulamasının artı ve eksilerini içeren geniş kapsamlı bir rehber bulacaksınız…

Limon Yüzü ve Saçları Beyazlatır mı?

Limonun ağartıcı etkisini daha önce duymuş olmalısınız. Limon suyunda bulunan sitrik asit, doğal beyazlatıcı ve oksitleyici bir maddedir. Bu işlemi, saçın renk pigmentlerini ve cilde rengini kazandıran melanini azaltarak yapar ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var! Sitrik asit, beyazlatıcı olduğu kadar oksitleyici özelliktedir. Bu da limonun cildi tahriş edebileceği konusunu gündeme getirir. Bu bağlamda, limon suyunun yüze direkt olarak sürülmesi her zaman iyi bir fikir olmayabilir. İşte, yüze limon sürmenin birkaç olası riski:

Fitofotodermatit: Bazı insanların cildi, limon suyu ve güneş ışınlarına maruz kaldığında ciddi bir kimyasal reaksiyona girer. Kızarıklık, kabarma, kaşıntı ve döküntü gibi semptomlarla kendini gösteren bu duruma fitofotodermatit denir. Bu nedenle, yüzünüze limon sürdüyseniz bir süreliğine güneşe çıkmamanızda fayda var.

Lökoderma: Limonun beyazlatıcı etkisinin, cilde rengini kazandıran melanini azaltmasıyla gerçekleştiğinden bahsetmiştik. Vitiligo ismiyle de bilinen lökoderma, melanin kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Koyu cilt lekelerini gidermek ve esmer ten rengini açmak için limon kullanıldığında, beyaz lökoderma lekeleri oluşabilir.

Yapılan klinik çalışmalar, melaninin cildi güneşin UV ışınlarından koruyabileceğini gösteriyor. (Kaynak) Melanin ayrıca vücutta cilt kanserine neden olan süreçlerin engellenmesine yardımcı olabilir. Bu doğrultuda, melanin seviyesini azaltarak cilt rengini açmaya çalışmak iyi bir fikir olmayabilir.

Güneş yanıkları: Limon suyu içtiğinizde veya limon yediğinizde elbetteki cildinize bir zarar vermeyecektir ancak limonu direkt olarak cildinize sürmeniz yukarıdakilere ek olarak güneş yanığı riskini artırır. Tatilinizin veya güneşli güzel bir gününüzün ”zehir” olmasını istemiyorsanız, güneşe çıkmadan önce yüzünüze ya da cildinizin UV ışınları gören herhangi bir noktasına limon uygulamayın.

Yüze Limon Sürüp Uyumak Doğru mu?

Yukarıda belirtilen risklerine rağmen yüzünüzde limon suyu kullanmaya karar vermiş olabilirsiniz. Bu durumda, limon suyunu en çok günde 1 kez yüzünüze uygulayın ve teninizde iyileşme gördüğünüzde limon kullanmayı bırakın. Ek olarak, güneşli bir günde dışarı çıkacaksanız cildinize limon sürmeyin.

Yüze limon sürüp yatmak” konusuna gelince bu cilt tipinize göre değişkenlik gösterir. Eğer hassas bir cildiniz varsa, gece boyunca yüzünüzde limon suyunun kalması asla iyi bir seçenek değildir. Aksi halde, kaşıntı, yanma ve pul pul dökülme gibi çeşitli cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Limon Suyunun Cilde Faydaları

Tüm risklerine rağmen limon suyunun cilt üzerinde çeşitli olumlu etkileri de var. İşte bunlardan birkaçı:

Antioksidan: Limon suyu, cilt hasarlarını, çizgileri ve kırışıklıkları gibi yaşlanma belirtilerini azaltabilecek bir antioksidan içeren C vitamini ihtiva eder.

Sıkılaştırıcı ve temizleyici: Yüksek pH seviyelerine sahip olan limon, cilt üzerindeki fazla yağı ve iltihabı azaltır. Bu sayede, sivilce ve akne tedavisinde oldukça etkilidir. Ek olarak, 2014 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada limon suyunun derideki Candida mantarını yok ettiği görüldü. Bu da limonun antifungal özellikte olabileceğini düşündürmektedir.

Cildi beyazlatır: Limon suyu, yaşlılıkta meydana gelen cilt lekeleri ve sivilce izleri dahil birçok sorunu azaltabilecek asitlere sahiptir. Diğer yandan, kararan cildinizi beyazlatmak için tek seçeneğiniz limon değildir. Örneğin bakınız: Dirsek kararması

Sonuç:

Yüze limon sürmenin beyazlatıcı ve diğer olumlu etkileri cezbedici olsa da özellikle hassas ciltler üzerinde oluşabilecek potansiyel yan etkilerini de unutmamak gerekir. Birçok cilt bakım uzmanı, yüze limon sürmek konusunda ihtiyatlı davranıyor ve bazıları da avantajdan çok dezavantaj sağlayabileceğini düşünüyor.

Cilt üzerinde C vitamininin olumlu etkilerinden faydalanmak için C vitamini konsantrasyonuna sahip bir serum kullanabilir veya limon suyunu seyrelterek uygulayabilir ya da hassas bir cildinizin olmadığını düşünüyorsanız az miktarda yüzünüze sürebilirsiniz. Seçim sizin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ