MorTilki.Com

Zeytinyağı Saç Uzatır mı? Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı Saç Uzatır mı? Zeytinyağının Saça Faydaları

Köklü bir geçmişe sahip olan zeytinyağı M.Ö. 3 Bin yılından beri yemeklerde, çeşitli ev ilaçlarında ve daha güzel bir cilt için farklı şekillerde kullanıldı, kullanılmaya devam ediliyor. Diğer yandan, zeytinyağının saça olan faydaları ise çok az kişi tarafından biliniyor. Bugün, zeytinyağının saça faydalarına değinecek ve merak edilen sorulara bilimsel araştırmaların ışığında yanıt arayacağız…

Zeytinlerden yağ yapımı M.Ö. 3000’lere kadar uzanır. Tarihçiler zeytin ağacının Antik Yunanistan’da ortaya çıktığını, Yunanlılar ve Fenikeliler’in bölgeyi keşfettikçe Akdeniz bölgesine yayıldığına inanıyor. Bir Roma yazarı olan Cato, M.Ö. ikinci yüzyıla ait eserinde zeytin yetiştirmeye yönelik tarımsal tekniklere yer verdi.

İnsanlar tarih boyunca zeytinyağını sıvı altın olarak adlandırdılar. Alternatif ev ilaçlarında ve yemeklerde sıklıkla kullanıldılar. Mutfaklarımızın ayrılmaz misafiri olan zeytinyağı, günümüzde ise birçok kozmetik ve güzellik ürününün etken bileşenlerinden biri haline geldi. Nitekim zeytinyağı, içerdiği yağ asitleri, antioksidanlar ve vitaminler sayesinde sayısız genel sağlık ve cilt faydası sunuyor. Peki ama saça olan faydaları?

Zeytinyağı Saçların Uzamasında Etkili mi?

Zeytinyağı, saç uzamasını teşvik eden E Vitamini, yağ asitleri, mineraller ve diğer temel besinler bakımından zengindir. Zeytinyağının içeriği doğrultusunda düşünüldüğünde, teorik olarak saç uzamasını hızlandırır, saç dökülmesini azaltır, saç kütiküllerini pürüzsüz ve parlak yapar. Düzenli kullanım ile sağlıklı ve hacimli saçlar elde edilebilir. Bu nedenle saçlar için iyidir. Evet, zeytinyağı potansiyel olarak saç uzamasını hızlandırabilir.

Diğer yandan, zeytinyağının kafa derisini sorunlarını azalttığı, saç folikülünü güçlendirdiği ve saç uzamasını uyardığını gösteren bazı anekdotlar, kullanıcı yorumları ve teoriler olsa da bilimsel araştırmalara göz atmakta fayda var.

2015 yılında yapılan klinik bir çalışmada zeytin ağacından elde edilen bazı bileşiklerin saç uzamasını sağlayıp sağlamadığını görmek için bilim insanları, fareleri denek olarak kullandı. (Kaynak) Çalışmanın sonuç raporunda, zeytin ağacından elde edilen oleropin isimli bileşiğin, fare derisi üzerindeki tüylerin önemli ölçüde uzamasını sağladığının altı çizildi. Bununla birlikte, bu çalışma zeytinyağı ve saç uzaması hakkında bilmemiz gereken her şeyi anlatmıyor.

İlk olarak, sonuçların insan saçı için geçerli olup olmayacağını bilmiyoruz. İkincisi, zeytinyağının zeytin ağacının diğer elementleri ile aynı etkilere sahip olup olmayacağı konusu tartışmaya açık. Ancak zeytinyağının oleik asit, palmitik asit ve skualen içerdiğini ve bu bileşiklerin hem antioksidan hem de yumuşatıcı özelliklere sahip olduğunu biliyoruz. Bu sayede, saç dökülmesinin etkilerini azaltabilir, saçlara bakım yapabilir ve sağlıklı bir kafa derisinde önemli rol oynayabilir.

Dolayısıyla, zeytinyağının saç uzamasını desteklediğine dair somut kanıtlarımız olmasa da saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacak koruyucu ve besleyici özelliklerine sahip olduğunu biliyoruz.

Zeytinyağı Saç Döker mi?

Hayır, zeytinyağı saç dökülmesine neden olmaz. Zeytinyağı vitaminler, mineraller, Omega 3 ve 6 gibi yağ asitleri, ve oleik asit gibi saç için faydalı birçok önemli biyoaktif bileşik bakımından zengin doğal bir yağdır. Zeytinyağının düzenli uygulanması saç hasarını azaltır, saç dökülmesini önler, saçı besler ve saç kütiküllerini yumuşatır. Saça keratin takviyesi verir ve telleri daha güçlü ama daha yumuşak yapar. Saçın kırılganlığını azaltır. Kısacası, saça ve sakala iyi gelir.

Zeytinyağı Saç Çıkarır mı?

Gerçekçi olalım, zeytinyağı sihirli bir değnek değil! Her ne kadar saç köklerini güçlendirerek dökülmeye nispeten engel olsa da kelliğin bir çözümü değildir. Ne yazık ki zeytinyağı saç çıkarmaz ve saç tellerini kalınlaştırmaz.

Hormon bozuklukları, saç derisi hastalıkları, yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği, sigara, alkol kullanmak, stres, genetik faktörler ve yaşlılık gibi saç dökülmesinin altında yatan onlarca farklı sebep olabilir. Öncelikle saç kaybının nedeni tam olarak belirlenmeli ve buna uygun tedavi yöntemleri izlenmelidir. Bu konuda size en iyi doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

Saç çıkarma konusunda etkili olmasa da bu, zeytinyağının saça faydası olmadığı anlamına gelmez. Şimdi, bu doğal yağın saça olumlu etkilerini ve potansiyel faydalarına hep bilikte göz atalım…

Zeytinyağının Saça Faydaları

 • Saça nem ve hacim kazandırır
 • Saçların hızlı uzamasını teşvik eder
 • Hasar görmüş, kırılgan ve cansız saç tellerini onarır
 • Saçları daha ipeksi, canlı ve yumuşak yapar
 • Kuru cilt nedeniyle oluşan kepeğe iyi gelir
 • Saç ucundaki bölünmeleri (kırıkları) önler
 • Saç köklerini güçlendirerek dökülmelere engel olur
 • Saçı dipten uca besler ve kolayca şekil almasını sağlar
 • Fön, maşa ve düzleştiricilerin oluşturduğu saç hasarını giderir

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağını çeşitli kürler veya saç maskeleri şeklinde uygulayabileceğiniz gibi yalnızca zeytinyağı ile kafa derinize ve saçlarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz. Ek olarak, saç kreminizin içine bir miktar zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

 • 1/4 çay bardağı zeytinyağına (tercihen sızma) parmaklarınızı batırın ve saç deriniz dahil tüm saçlarınıza masaj yaparak sürün.
 • Yaklaşık 15 dakika saçlarınızda bekletin ve bu esnada saçlarınızı bone ile kapatın.
 • Son olarak her zaman yıkadığınız gibi şampuanla saçlarınızı yıkayıp durulayın.
 • Zeytinyağı saç maskesini genel olarak haftada 2 kez uygulamanız yeterlidir.

Zeytinyağı saç maskenize dilerseniz süzme bal, yumurta sarısı, badem yağı, hindistan cevizi yağı veya nane yağı, biberiye yağı gibi esansiyel uçucu yağları ilave ederek daha zengin bir kür elde edebilirsiniz.

Sonuç:

Saç uzaması ve saça olan diğer faydalarından istifade etmek için zeytinyağı kullanılabilir ancak bu konuda yeterli sayıda ve tatmin edici bilimsel çalışmaların olmadığını unutmamak gerekir. Bununla birlikte, zeytinyağı saç sağlığına katkıda bulunabilecek proteinler, vitaminler, antioksidanlar ve antimikrobiyal ajanlar içerir.

Zeytinyağı, saçlarınız için düşük maliyetli, uygulaması kolay bir alternatif tedavidir. Denemenin herhangi bir zararı yoktur ve güvenle saçlarda kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ