MorTilki.Com

Aseton Yüze Sürülür mü? Asetonun Cilde Zararları

Aseton Yüze Sürülür mü? Asetonun Cilde Zararları

Oje sökücü olarak kullanılan asetonlar, keskin kokulu, berrak, uçucu ve kolay alevlenebilen bir sıvıdır. Güçlü bir çözücü olan bu madde ile bilgisayar klavyenizi temizleyebilir, mürekkep lekelerinden kurtulabilir, tutkal kalıntılarını çıkarabilir ve hatta tıraş bıçaklarınızı dezenfekte edebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, asetonların cildi temizlemek ve sivilcelerden kurtulmak için yüze uygulanabileceği iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu?

Aseton, içinde karbon atomlarının bulunduğu 3 çeşit ketondan biridir. Boya ve vernik gibi maddeleri parçalayabilir veya çözebilir. Bu özelliği sayesinde oje sökücülerde, vernik ve boya çıkarıcılarda bulunur. Şirketler ayrıca bu kimyasal maddeyi yünden yağ çıkarmak, ipliğin yapışkanlığını azaltmak, mobilya ve otomobiller için koruyucu kaplamalar yapmak için kullanırlar.

Ciltte Aseton Kullanımı

Oje çıkarıcı olarak aseton kullanmak çoğu zaman güvenli olarak kabul edilse de tek alternatifiniz değildir. Bakınız: Aseton olmadan oje nasıl çıkarılır? Diğer yandan, asetonun cilt üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen etkili bir temizleme kabiliyeti olması nedeniyle yağlı ciltlerde ve akne tedavisinde kullanılıyor. Öncelikle asetonun cilde olan sözde faydalarına ve kullanımına göz atalım, ardından yüze aseton sürmek zararlı mı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım…

Alkol anti-bakteriyel bir maddedir ve aseton cildinizin yüzeyindeki yağları temizleyebilir. Ancak bunların her ikisi de cildinizi kurutur ve yanma hissine neden olur. Dahası, akne ve sivilce üzerinde çok az etkisi vardır. Dermatologlar tarafından önerilmemesine rağmen ne yazık ki çoğu kişi yüzünü asetonla temizlemeyi tercih ediyor.

Çoğu kadın, asetonun ten rengini açtığına, yara izlerini giderdiğine, ve cilt tonunda beyazlatma sağladığına inanıyor. Bu nedenle, çeşitli yüz maskelerine aseton ekliyor veya direkt olarak yüzlerine aseton sürüyorlar. Gerçek şu ki aseton her ne kadar iyi bir boya çözücü olsa da söz konusu kararan cilt olduğunda işe yaramaz. Cilt üzerindeki renk pigmentlerini açmak, güneş lekelerini gidermek veya yara izlerini tedavi etmek konusunda etkisi yoktur.

Asetonun ciltte kullanımına bir başka örnek ise temizleyici olarak yüze sürülüyor olması. Asetonun yağ çözücü etkisi ve temizleme kabiliyeti nedeniyle yüzdeki kiri temizleyerek dezenfektan olarak çalışacağına inanılıyor. Evet, aseton yağı çözebilir ve cildinizi kirden arındırabilir ancak cilde olan zararları düşünüldüğünde, yüz temizliği için aseton kullanmak asla iyi bir fikir değildir.

Az miktarda aseton kullanarak tırnaklardaki ojeyi çıkarmak genel olarak güvenlidir ancak sık ve bol miktarda tırnakların asetona maruz kalması aşağıdaki sorunlara yol açabilir.

 • Tırnak plağı hassasiyetinde artış
 • Tırnak çevresindeki cilt hassasiyeti
 • Tırnak etrafındaki ciltte kuruma
 • Kuruyan tırnak plağı
 • Soyulan ve kırılgan cansız tırnaklar

Asetonun Sağlığa Zararları

Kulağa her ne kadar ilginç gelse de aslında aseton vücut tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Vücudumuz her gün yağları keton adı verilen organik moleküllere ayırır. Aseton da üç tip ketondan biridir. Karaciğerimizin ürettiği ketonları vücudumuz yakıt için kullanır. Ancak tüm bunlar, oje sökücü olarak kullandığımız asetonların sağlığımıza zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Nitekim, vücutta keton birikimi tehlikelidir ve aseton zehirlenmesine yol açabilir. Tıp dilinde bu olaya ketoasidoz denir.

Tüm bunlarla birlikte, aseton zehirlenmesi oldukça nadir görülen tıbbi bir durumdur. Yani yüzünüzü asetonla sildiyseniz panik yapmanıza gerek yok çünkü vücudunuz doğal olarak büyük miktarlarda asetonu parçalayabilme kabiliyetine sahiptir. Zehirlenmenin meydana gelmesi için vücudunuzun kısa bir süre içinde çok büyük miktarlarda üretim yapması, uzun süreler boyunca aseton solumanız veya içmeniz gerekir. Hafif aseton zehirlenmesi belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Ağızda tatlı bir tat
 • Koordinasyon eksikliği
 • Nefesin meyvemsi bir şekilde aromatik kokması

Şiddetli aseton zehirlenmesi nadir görülse de hayatı tehdit edicidir. Belirtileri:

 • Kan basıncında düşüklük
 • Derin sersemlik hali
 • Koma

Önemli: Siz veya bir yakınınız yüksek dozda aseton içtiyse kusmaya/kusturmaya çalışmayın. Aseton ağzınızdaki cilde ve yemek borusuna zarar verebilir. Doktorunuz boğazınıza ve midenize bir tüp koyarak midenizi temizleyecektir. Bununla birlikte, aseton vücutta çok çabuk emildiğinden, bu yöntem sadece yutulduktan sonraki ilk saat içinde etkilidir. Bu nedenle, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Aseton Cilde Zarar Verir mi?

Aseton tahriş edici bir madde olarak kabul edilir ve bu nedenle şişelerinin üzerinde çoğu zaman ”X” işareti bulunur. Asetonun yüze veya cildin herhangi bir noktasına uygulanması sonucu az miktarda emilim gerçekleşir. Kan dolaşımına karışan bu küçük dozdaki aseton, sağlığı tehdit edecek seviyede bir risk oluşturmaz. Ancak, ciltte kızarıklığa, şişliğe, tahrişe, kaşıntıya ve kuruluğa neden olabilir. Sivilceleri tedavi etmek, yara izlerini geçirmek, yüzünüzü temizlemek, cilt rengini açmak veya güneş lekelerinden kurtulmak amacıyla aseton kullanmayın! Aksi halde, herhangi bir iyileşme görmediğiniz gibi yukarıda sayılan alerjik reaksiyonları yaşayabilirsiniz.

Sonuç:

Aseton her ne kadar vücut tarafından doğal olarak üretilen bir madde olsa da dışarıdan fazla miktarda vücuda alınması zararlıdır. Tırnak üzerindeki ojeyi çıkarmak için kullanımı çoğu zaman risk oluşturmaz ancak uzun süre solunması, içilmesi, uzun süre veya yüksek miktarda cilt ile temas ettirilmesi zararlıdır. Direkt olarak içilmesi aseton zehirlenmesine, cilt ile uzun süreli teması ise cilt tahrişine neden olur. Bu nedenle, yüze aseton sürmek dermatologlar tarafından tavsiye edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ