MorTilki.Com

Gliserin Nedir? Gliserinin Cilde Faydaları, Olası Zararları ve Kullanımı

Gliserin Nedir? Gliserinin Cilde Faydaları, Olası Zararları ve Kullanımı

Son yılların yeni cilt bakım trendi olan gliserini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Kozmetik ve güzellik endüstrisinin popüler bileşeni gliserin, birçok yüz maskesi, toner, sabun ve losyon markasının içeriğinde bulunan nemlendirici bir maddedir. Peki ama gliserin tam olarak ne işe yarar? Hep birlikte inceleyelim…

Gliserin son yıllarda popüler olsa da aslında bilinçli olarak ilk kullanımı 1700’lü yılların son çeyreğine kadar dayanıyor. Kimyager Carl Wilhelm Scheele 1778’de gliserini keşfetti. Ancak, keşfinin öncesinde bile bu madde dolaylı olarak zaten kullanılıyordu. Örneğin, M.Ö. 3 Bin yıllarından kalma Sümer kil tabletlerinde hayvansal yağlarla sabun yapıldığını görüyoruz. Günümüzde, gliserin bilinen 1500’den fazla nihai kullanıma sahip ve kozmetikten gıdalara kadar geniş yelpazede birçok ürünün içeriğinde bulunuyor.

İsmini ilk duyduğunuzda gliserini yabancı bir kimyasal olarak düşünebilirsiniz, fakat tüm hayvansal ve bitkisel maddelerde doğal olarak gliserin bulunur. Güzellik ve cilt bakımı söz konusu olduğunda birçok kullanım ve faydaya sahiptir. Yine de bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bu yazıda, gliserinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, cilt bakım rutininize nasıl gliserin ekleyebileceğinizi, cilt ve yüze uygulamanın püf noktalarını ve son olarak faydalarını ve olası zararlarını açıklamaya çalışacağız…

Gliserin Nedir?

Gliserol ismiyle de bilinen gliserin, bitkisel ve hayvansal yağların hidroliz işlemiyle veya petrol, propilen ve klor kullanılmak suretiyle sentetik olarak üretilen bir maddedir. Gliserol ismi, Yunanca “tatlı” anlamına gelen “glykys” kelimesinden gelir. Renksiz, kokusuz ve tatlı bir tada sahip şurupsu bir sıvı olan gliserin, harika nemlendirici özelliklere sahiptir.

Gliserinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin yağlı ve kuru ciltler dahil tüm cilt tiplerinde kullanılması uygun bir bileşendir. Öncelikle gliserinin genel cilt faydalarına göz atalım ve ardından gliserin içeren çeşitli ürünlerin potansiyel yararlarını açıklayalım.

 • Doğal bir nemlendiricidir
 • Hasarlı cildi onarır, yara izlerinin geçmesine yardımcı olur
 • Kırışıklıkları ve ince çizgileri giderir
 • Hafif cilt enfeksiyonlarını tedavi eder
 • Çatlak topuklara, dudaklara ve ellere iyi gelir
 • İyi bir yüz temizleyicidir
 • Sedef ve egzama semptomlarını hafifletir
 • Cildi pürüzsüzleştirir, ışıltı kazandırır, ölü deriden arındırır
 • Kuruma nedeniyle kepeklenen saçları canlandırır, kaşıntıyı azaltır
 • Ciltteki epidermal tabakanın kalınlığını arttırır ve cildin dış etmenlerden korunmasına yardımcı olur
 • Cildi yumuşatır ve elastikiyet kazandırır
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır

Gliserinli temizleyiciler: Gliserin cilde nem kazandırırken bunu fazladan yağ ekleyerek yapmaz. Bu da onu sivilce ve akneye meyilli yağlı cildi olanların kullanabileceği harika bir cilt temizleyici yapar. Ek olarak kuru ve karma cildi olanlarda gliserin içeren temizleyicileri gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Gliserinli tonerler: Yüzünüzü yıkadıktan sonra bile cildinizde toz ve kir kalıntıları kalabilir. Tam bir yüz hijyeni söz konusu olduğunda tonerler harika çalışır. Bununla birlikte, gliserin içeren tonerler yağlı bir yüz hissiyatı oluşturmadan kusursuz bir ferahlama hissi oluşturur.

Gliserinli nemlendiriciler: Yukarıda gliserinin mükemmel bir nemlendirici olduğundan bahsettik. Bu özelliği sayesinde güzellik endüstrisi birçok ürününün temel bileşeni olarak gliserin kullanıyor. El kremleri, ayak kremleri ve dudak koruyucuları bunlardan bazıları. Gliserinli nemlendiriciler, olumsuz hava şartları ve kuru cilt nedeniyle oluşan çatlaklara engel olur, olası yaraların iyileşme süresini hızlandırır.

Gliserinli yüz maskeleri: Gliserinin yaşlanma belirtilerini azaltıcı ve ciltteki ince çizgileri giderici kabiliyeti vardır. Bu da onu yüz maskelerinin en etken bileşenlerinden biri yapar. Kullandığınız yüz maskelerinde gliserin olması, üründen maksimum fayda görmenizi sağlar.

Gliserinli sabunlar: Sıklıkla ellerimizi yıkamamız gereken şu günlerde, herkesin yaygın sorunu ”sık yıkama” nedeniyle ellerin çatlıyor olması. Sabunlarda bulunan bileşenler, tam hijyen sağlasa da doğal olarak cildimize nem kazandıran yağ tabakasını da sıyırır. Sonuç olarak, çatlayan eller kaçınılmaz olur. Gliserinli sabunlar ise cilde nem kazandırarak çatlakların ününe geçer, kurumayı önler.

Ek olarak, bazı güneş kremlerinde ve şampuanlarda gliserin görmek mümkün. Vücudun nem seviyesini koruyan gliserin, güneşin UV ışınlarına karşı ek bir koruma oluşturur. Şampuanlarda ise kuruma nedeniyle saçlarda oluşan pul pul dökülmeyi azaltır.

Gliserin Nasıl Çalışır?

Gliserin olağanüstü nemlendirme kabiliyeti olan harika bir nemlendiricidir. Bu özelliğini, havadaki nemi kendine çekerek yapar. Eğer havada nem yoksa bu durumda kendine en yakın olan su kaynağını kullanır; cildinizin ikinci katmanındaki nemi. Bu da gliserinin cilde zararları konusunu gündeme getirir.

Gliserin genel olarak cilt için güvenli kabul edilir ancak çalışma prensibine bakıldığında, nadirende olsa ciltte dehidrate sorununa yol açabileceği görülmektedir. Bu nedenle, gliserin tek başına kullanılmamalı, başka bir sıvıyla seyreltilmelidir. Gliserin içeren ürünlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca yok ancak saf gliserin satın aldıysanız cildinize uygulamadan önce seyreltmeniz gerekir. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız?

Gliserini içme suyu veya gül suyu ile yoğunluğunu seyreltebilirsiniz. Birçok güzellik uzmanı, gül suyunun cildi nemlendirme ve temizleme özelliği olduğu için gliserinin gül suyu ile seyreltilmesini tavsiye ediyor. Seyreltme esnasında ne kadar gül suyu ve gliserin kullanmanız gerektiğine dair kesin bir sınır yok ancak genel olarak 1 ölçüye 1 ölçü kullanmanız yeterli olacaktır.

Gliserinin Yan Etkisi Var mı?

Gliserin içeren ürünlerin ve seyreltilmiş gliserin kullanımı genel olarak güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, nadiren de olsa bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve şişme gibi belirtiler görürseniz gliserin kullanımını sonlandırın.

Gliserin Cildi Beyazlatır mı?

Gliserinin cilde birçok faydası olsa da ne yazık ki beyazlatma bunlardan biri değildir. Diğer yandan, birçok cilt beyazlatıcı ürünün içeriğinde gliserin olduğunu biliyoruz ancak bu ürünler çeşitli başka bileşenler içerir. Sonuç olarak, gliserin cilt beyazlatmaz, cilt lekelerini gidermez ve cilt rengini açmaz.

Gliserin Cilde Nasıl Uygulanır?

Gliserin içeren ürünleri kullanıyorsanız, nasıl uygulamanız gerektiğini öğrenmek için ürünün kullanma talimatını izleyin. Saf gliserini cildinizde uygulamak için ise öncelikle gül suyu ile seyreltin. Fısfıs sprey şişeye doldurup vücudunuza sıkın ve masaj yaparak yedirin. Yüzünüze uygulamak için gliserinli su ile yüzünüzü yıkayın veya bu su ile ıslattığınız pamukla yüzünüzü temizleyin. Ek olarak, banyo suyunuza az miktarda gliserin ekleyebilirsiniz.

Sonuç:

Gliserin genel olarak hayvansal ve bitkisel yağlardan üretilen bir maddedir. Yapılan klinik araştırmalar, gliserinin cilt üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kullanımı çoğu zaman zararsızdır ve güvenlidir. Bununla birlikte, kuru bir cilde sahipseniz ve kuru hava olan bir bölgede yaşıyorsanız ciltte dehidrasyona neden olabileceğinden, kullanmadan önce saf gliserinin su veya gül suyu ile seyreltilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ