MorTilki.Com

Gebelik Testinde 2. Çizgi Silik Çıktı, Hamile miyim? İdrar Testinde Silik Çizgi

Gebelik Testinde 2. Çizgi Silik Çıktı, Hamile miyim? İdrar Testinde Silik Çizgi

Evde yapılan gebelik testlerini yapmak oldukça kolay olsa da bazen kafa karışıklığına neden olabilecek sonuçlar verebiliyor. Bunlardan en yaygını test üzerindeki ikinci çizginin silik çıkması. Eğer idrar testi sonrası silik bir çizgiyle karşılaştıysanız, büyük olasılıkla hamilesiniz demektir ancak bu konuda bilmeniz gereken birkaç detay daha var…

Erken gebelik testleri, hamile olup olmadığınızı öğrenmeniz için evinizin mahremiyetinde kullanabileceğiniz harika ekipmanlardır. Günümüz teknolojisinde üretilen yeni nesil gebelik testlerinin doğruluk oranı, şüpheye yer bırakmayacak kadar yüksektir. Dahası, ucuz maliyetlidir ve kullanımı fazlaca bir maharet gerektirmez. Tüm bunlarla birlikte, bu testler bazen kafa karıştırıcı sonuçlar çıkarır. Belli belirsiz görünen silik veya soluk çizgiler, hamile olup olmadığınız konusunda kafanızda soru işaretleri oluşturabilir.

Hamilelik testinde 2. çizginin silik çıkması çok yüksek bir ihtimalle hamile olduğunuzun göstergesidir. Bununla birlikte, kimyasal gebelik (sessiz düşük), hamileliğin çok erken aşamasında testi yapmış olmanız veya çok fazla su içmiş olmanız gibi etkenler neticesinde de silik bir çizgiyle karşılaşmış olabilirsiniz.

İdrar testlerinde silik çizginin neden olduğunu tam olarak anlamak için öncelikle bu testlerin nasıl çalıştığına bakalım ve tek – çift çizginin ne anlama geldiğini açıklamaya çalışalım…

Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamile kaldığınızda, vücudunuzda Beta hCG (Human Chorionic Gonadotropin) ismi verilen bir hormon salgılanmaya başlar. Bu hormon genellikle ”hamilelik hormonu” ismiyle bilinir çünkü yalnızca hamile kadınlarda bulunur. Gebelik testleri, hCG hormonunun idrardaki varlığını kontrol etmek amacıyla tasarlanmıştır. İdrarınızda hCG olduğunda, test üzerinde 2. bir çizgi daha oluşarak hamile olduğunuzu gösterir. Tek çizgi olması ise sonucun negatif olduğu yani ”hamile değilsiniz” anlamına gelir. Eğer gebelik testinde hiç çizgi yoksa test kitiniz hatalı demektir. Bu durumda eczaneden yeni bir test kiti daha alarak tekrar deneyebilirsiniz.

Gebelik testlerinin nasıl çalıştığını öğrendiğimize göre şimdi de silik çizginin ne anlama geldiğini ve tam olarak neye benzediğine göz atalım…

Hamilelik testlerinin çalışma prensibi genel olarak aynı olsa da markadan markaya bazı renksel farklılıklar gösterebilir. Bazı markalar kitlerinde kırmızı renk kullanırken bazıları mavi kullanır. Kırmızı renk kullanan kitlerde silik çizgi açık pembe görünürken mavi renk kullanan kitlerde silik çizgi açık soluk mavi görünür. Silik bir çizginin neye benzediği hakkında fikir edinmek için aşağıdaki görsele bakın…

Gebelik Testindeki Silik Çizginin Sebebi Nedir?

Gebelik testinde silik 2. çizgiyle karşılaştıysanız çok büyük ihtimalle hamilesiniz demektir. Bu durumda, ”Eğer hamileysem neden ikinci çizgi silik çıkıyor?” Sorusu kafanızda yer işgal ediyor olabilir. Silik çizginin birkaç muhtemel nedeni vardır. Bunlar:

İdrarınızda az miktarda hCG var: Hamilelik testlerinin idrardaki hCG hormonunu tespit etme mantığıyla çalıştığından bahsettik. Gebe kaldıktan hemen sonra hCG seviyeleri düşüktür. Gebe kaldıktan kısa süre sonra idrar testi yaptıysanız, doğal olarak düşük olan hCG seviyeniz silik bir çizgiye neden olacaktır. Sağlıklı bir hamilelik döneminde, hormon seviyeleri her 2 ila 3 günde bir ikiye katlar. Bu da ilerleyen günlerde yapacağınız gebelik testinde daha koyu bir çizgiyle karşılaşacağınız anlamına gelir.

Kimyasal hamilelik: İdrar testinde 2. çizginin silik olmasının bir başka nedeni halk arasında sessiz düşük olarak bilinen kimyasal gebeliktir. Şu an hamile olmasanız bile bu, testin işe yaramadığı anlamına gelmez çünkü hamilelik kaybının ardından vücuttaki hCG seviyelerinin normale dönmesi zaman alacaktır. Bu durumda, muhtemelen birkaç hafta sonra adet olacaksınızdır veya şu an adet görüyor olabilirsiniz.

Kimyasal gebelik oldukça üzücü bir durum olsa da iyi haber şu ki bu tür kayıpların tekrar halime kalma yeteneğiniz üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Çok fazla su içtiniz: Silik çizginin olası bir başka nedeni de çok fazla su içmiş olmanızdır. Elbetteki çok su içmeniz iyi bir şeydir ancak fazla su, idrarınızı seyrelterek hCG seviyesinin normalinden daha az görünmesini ve dolayısıyla testte silik bir çizginin çıkmasına neden olabilir. İdrarın en konsatre ve yoğun olduğu zaman sabah ilk uyandığınız anlardır. Gebelik testinizi gün içinde yapmak yerine, sabah uyandıktan sonra idrar için tuvalete çıktığınızda yapmayı deneyin.

Çeşitli ilaçlar: Özellikle kısırlık tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hCG içerir. Bu tür ilaçları kullanıyorsanız, idrarınızda hCG olacak ve gebelik testinde silik ikinci çizgiyle karşılaşacaksınızdır.

Sonucu çok erken kontrol ettiniz: Tabii ki sabırsızsınız! Ancak sonuçları net olarak görmek için kitin talimatlarında önerilen süre kadar beklediğinizden emin olun. Yeterince beklemediyseniz silik bir çizgi görebilirsiniz. Bu nedenle, önerilen süre kadar beklemek için saatinize bakmayı deneyin.

Menopoz veya perimenopoz dönemindesiniz: Perimenopoz veya menopozda döneminde olan bir kadınsanız ve adet olmamışsanız, anormal derecede yükselmiş lüteinizan hormon seviyeleri nedeniyle bazen sonuçlarda silik 2. çizgi görebilirsiniz ancak bu durumun çok nadir yaşandığını unutmayınız.

Pozitif Gebelik Testi Sonucu Nasıldır?

Bilindiği gibi gebelik testlerindeki pozitif sonuç, iki çizgi veya bazı kitlerde artı işareti şeklindedir. Kullandığınız test markasına göre sonucunuz iki çizgi veya artı işareti ise hamilesiniz demektir. 2. çizginin silik olması da yüksek ihtimalle hamile olduğunuz anlamına gelir. Tek çizgi ise hamile olmadığınızın göstergesidir.

Pozitif Bir Gebelik Testi Sonucu Aslında Negatif Olabilir mi?

Çoğu kit markası, sonuçlarının % 99 oranında doğru olduğunu iddia eder. Bu oran her ne kadar abartılı gibi görünse de günümüz teknolojisiyle üretilen testlerin yanılma payının yok denilecek kadar az olduğu bir gerçektir. Bu nedenle, evde yaptığınız gebelik testinde pozitif sonuç aldıysanız bunun negatif olma şansı çok çok azdır. Tüm bunlarla birlikte, en iyi ve kesin sonucun kan testleri sonucunda ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Sonuç:

Hamilelik testleri, idrarda bulunan hCG hormonunun varlığını tespit ederek çalışır. Düşük yapmak, çok su içmek, bazı ilaçları kullanmak ve hamileliğin erken dönemlerinde testi uygulamak silik çizgiye neden olsa da genel olarak silik 2. çizgi ”pozitif” olarak yorumlanır. Bu durumda birkaç gün sonra yeniden evde test uygulayabilir veya basit bir kan tahlili ile kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ