MorTilki.Com

Adet Gecikmesi Neden Olur? Hamilelik Dışında Adet Gecikmesinin Sebepleri

Adet Gecikmesi Neden Olur? Hamilelik Dışında Adet Gecikmesinin Sebepleri

Adet gecikmesi yaşamanız, her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmez. Düzensiz regl periyodunun hamilelik haricinde, yaşam tarzı değişikliklerinden kronik sağlık koşullarına kadar birçok nedeni olabilir. Menstrüasyon gecikmesine neden olan bu faktörleri bilmek ve ortadan kaldırmak, adet döngünüzü düzene sokmanız için önemlidir.

Adet gününüz geçmiş olmasına rağmen halen kanamanız olmadıysa muhtemelen ilk aklınıza gelen şey hamilelik şüphesidir. Bu düşüncenizde haksız sayılmazsınız. Nitekim hamilelik, adet gecikmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Peki ama gebe olmadığınızdan eminseniz, bu gecikmenin sebebi ne olabilir?

Sağlıklı bir kadının (menopoza girmemiş) adet periyodu 28 günde bir olarak kabul görür ancak 21 ila 35 gün arasında olan adet döngüsü de sağlıklı ve normal olarak kabul edilir. Son regl döneminizin başlamasının üzerinden 6 hafta geçmişse ve halen kanamanız olmamışsa bunu ”kaçırılmış adet dönemi” olarak düşünebilirsiniz.

Yazının devamında, adet gecikmesi neden olur? Sorusuna cevap olabilecek olası etkenleri bulacaksınız. Bu nedenleri öğrenmeniz ve ortadan kaldırmanız, normal bir adet döngüsü konusunda size yardımcı olabilir…

Stres: Öncelikle en yaygın etkenden başlayalım; stres! Stresin ve depresif ruh halinin vücudu son derece olumsuz etkilediği sır değil. Boşanma, sevilen birinin ölümü, iş kaygıları, geçim sıkıntısı veya küresel salgın gibi yüzlerce farklı nedenden ötürü stresli bir hayat sürdürüyor olabilirsiniz. Duygusal sıkıntılar, yumurtalıkları uyaran ve hormonları düzenleyen beyindeki hipofiz bezini kontrol eden bölgeyi olumsuz etkiler. Hormonal dalgalanma da adet düzensizliğine neden olur. Her ne kadar, söylerken kolay ancak pratikte zor olsa da stresten uzak durun. Bunu kendiniz başaramıyorsanız bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin.

Aşırı egzersiz: Gün içinde 1 ila 2 saat boyunca spor yapan biriyseniz bu konuda endişelenmenize gerek yok ancak uzun saatler süren ve yoğun geçen egzersizler yapıyorsanız adet döngünüz etkilenebilir. Aşırı egzersiz, hipofiz hormonlarında ve tiroid hormonlarında değişikliklere neden olur. Bu da yumurtlama ve menstrüasyonda değişikliklere neden olabilir. Fazlasıyla yoğun ve uzun süren bir sporla uğraşıyorsanız zamanı kısıtlamayı ve yoğunluğunu düşürmeyi deneyin.

Çeşitli hastalıklar: Adet gecikmenize neden olabilecek kronik rahatsızlıklar arasında tiroid hastalığı, polikistik over sendromu (PCOS), hipofiz tümörleri (kanser olabilir veya olmayabilir), adrenal bez hastalıkları, yumurtalık kistleri, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve diyabet bulunur.

Turner sendromu ve androjen duyarsızlığı sendromu gibi konjenital kromozomal durumlar tipik olarak adet ve doğurganlık sorunlarına neden olur ve sıklıkla amenore (adet görmeme veya düzensizliği) ile ilişkilidir.

Çölyak hastalığı, zatürre, kalp krizi, böbrek yetmezliği veya menenjit gibi akut hastalıklar, hızlı kilo kaybına ve beslenme eksikliğine veya hastalıkta döneminizi kaçırmanıza neden olabilecek hormon fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Hastalığın tedavi edilmesinin ardından, düzenli adet görmeniz birkaç ayı bulabilir.

Yaşam tarzınızdaki ani değişiklikler: Yaşamsal tarzınızda ani köklü değişimler yapmak veya düzensiz bir yaşam programına sahip olmak adet döngünüzü olumsuz etkiler. Vardiyalı çalışmak, düzensiz ve kalitesiz uyumak gibi düzensiz yaşam tarzı, adet gecikmesine neden olabilir. Bununla birlikte, bu tür düzensizlikler döneminizi tamamiyle kaçırmanıza neden olmamakla birlikte birkaç gün önce veya sonra adet görmenize neden olabilir.

Kilo değişimleri: Obez olmak veya vücut kitle indeksi (BMI) düşüklüğü adet düzensizliğine neden olan faktörlerdendir. Aşırı kilolu olmak veya çok zayıf olmak, östrojen ve progesteronu etkiler. Dahası, doğurganlığın azalmasına neden olabilir. Bakınız: Neden hamile kalamıyorum? Kilo sorununuz varsa bu konuda işinin ehli bir diyetisyenle görüşmeniz faydanıza olabilir.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biri adetin gecikmesi veya hafif yoğunlukta adet olunmasıdır. Bu yan etki, çoğu kadın tarafından memnuniyetle karşılanır. Doğum kontrol haplarının alımının kesilmesiyle adetin yeniden düzenli hale gelmesi için 1 ila 3 ay geçmesi gerekebileceği unutulmamalıdır.

Doğum kontrol hapları dışında, antidepresanlar, antipsikotikler, tiroid ilaçları, antikonvülzanlar ve bazı kemoterapi ilaçları adet görmemenize veya gecikmesine neden olabilir.

Perimenopoz ve menopoz: Perimenopoz, üreme çağından üreme olmayan zamana (menopoz) geçiş evresidir. Genellikle 40’lı yaşların ortalarında başlar ve 40’lı yaşların sonuna kadar devam eder. Perimenopozda adet dönemleriniz daha hafif, daha ağır, daha sık veya daha az olabilir.

Çoğu kadın için kaçırılan dönemler perimenopozun ilk belirtisidir. Bir aylık dönemi atlayabilir ve sonraki aylarda yeniden adet olabilirsiniz veya periyodunuzu üst üste üç ay atlayabilir ve beklenmedik bir şekilde geldiğini görebilirsiniz.

Perimenopoz döneminde hamile kalma ihtimali daha az olsa da teorik olarak doğal yollardan halen hamile kalınmasının mümkün olduğunu unutmayın. Gebe kalmak istemiyorsanız, bu dönemde adet düzensizliğiniz olsa bile korunmaya devam edin.

Menopoz ise hayatınız boyunca artık yumurtlamayacağınız veya regl olamayacağınız noktaya ulaştığınız zamandır. Dünya genelinde ortalama menopoz yaşı 51 – 52 olarak kabul görür. Bakınız: Menopoz belirtileri

İlk adet periyodu (Menarş): Genç kızların ilk kez yaşadığı adet kanaması döngüsüne menarş denir. Çoğunlukla 12 ila 13 yaşlarında ilk kez adet olan kızlarda bir süre adet düzensizliği olabilir veya ilk adetin ardından uzunca bir süre yeniden adet olmayabilirler. Menarştan sonra 1 ila 2 yıl boyunca adet düzensizliği normal olarak kabul edilir çünkü üreme organlarının ve hormonların düzene girmesi için zaman gereklidir. İlk reglden en çok 3 yıl sonra menstrüasyon döngüsü normale döner.

Emzirme dönemi: Emzirme döneminde adet düzensizliği çoğu kadının yaşadığı ancak doğal ve geçici bir durumdur. Henüz yeni anne olduğunuz bu dönemde, vücudunuz yeniden yumurtlamaya başlamadan önce biraz zamana ihtiyaç duyar. Emzirme sürecinde adet gününüzü atlayabileceğiniz gibi kanamanız daha az şiddetli olabilir.

Çoğu kadın, emzirmenin bir tür doğum kontrolü olduğuna inanıyor. Ancak bu doğru değildir. Emzirme döneminde düzensiz adet olsanız bile hamile kalabilirsiniz. Bu nedenle, başka bir bebeğe hazır değilseniz korunmanız gerekir.

Sonuç:

Adet düzensizliğinin veya başka bir ifadeyle adet gecikmesinin birçok nedeni olabilir. Bunlardan çoğu endişe kaynağı olmasa da birden fazla dönemi tamamen kaçırdıysanız doktora görünerek sebebini tam olarak öğrenmeniz ve uygun tedaviyi almanız gerekir.

Adet düzensizliğinin tedavisi, gecikmeye neden olan faktöre bağlıdır. Çözüm, diyet ve stres azaltma gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir veya hormon replasman tedavisini içerebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ