MorTilki.Com

Tırnak Arası Nasıl Temizlenir? Tırnak İçindeki Kir Temizliği

Tırnak Arası Nasıl Temizlenir? Tırnak İçindeki Kir Temizliği

Kirli saç derinizi kaşımaktan bağ bahçe işleriyle uğraşmaya kadar birçok şey tırnaklarınızın arasında kir birikmesine neden olur. Altında pislik biriken tırnaklar, yalnızca siyahımsı itici bir görünüm oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda birçok bakteri türüne ev sahipliği yapar. Bu nedenle, hastalıkların bulaşma riskini en aza indirmek ve daha bakımlı tırnaklara kavuşmak için tırnak içi temizliği önemli bir konudur.

Yüzeylerdeki tutkal parçasını kazımaktan vücudumuzu kaşımaya kadar bir çok iş için tırnaklarımızı kullanıyoruz. Biz farkında olmasak bile, bu eylemlerimiz sonucunda tırnak altlarımız, kir, bakteri ve ölü hücreler gibi birçok istilacının ortak toplanma alanı haline geliyor. Neyse ki tırnak arasında ulaşılması zor bir kire sahip olsak bile bu pisliği kolayca temizlemenin birkaç kolay yolu var.

MorTilki.Com ekibi olarak, tırnak arasındaki pislikler nasıl temizlenir? Sorusunu cevaplandırmaya çalıştık. Yazının devamında, tırnak içi temizliğinin püf noktalarını ve tırnak altındaki kirleri çıkarma yöntemlerini içeren detaylı bir rehber bulacaksınız…

Tırnak Arasındaki Kir Nasıl Temizlenir?

Tırnak altındaki kirlerden kurtulmak birkaç kolay adımdan ibarettir. Aşağıdaki adımları takip ederek daha temiz ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnak altındaki siyah kiri çıkarın: Detaylı bir tırnak temizliği için öncelikle kaba kirden ve varsa ojeden tırnakları arındırmak gerekiyor. Öncelikle,tırnaklarınızda oje varsa asetonla silin. Ardından tırnak makaslarında bulunun aparatlar veya törpülerin ucu ile tırnak altında biriken pislikleri çıkarın.

Avuç içinizi ovalayarak ellerinizi yıkayın: Tırnaklarınızdaki kaba kiri çıkardıktan sonra ılık su ve sabunla ellerinizi yıkayın. Sabunu bolca köpürtün ve tırnaklarınızla avuç içinizi ovalayarak 30 saniye boyunca ellerinizi yıkayıp durulayın.

Sabunlu suda tırnaklarınızı bekletin: Üçüncü aşamada tırnaklarınızda kalan kir kalıntılarının tamamiyle yumuşaması ve çıkması için sabunlu sıcak suda bekletin. Elinizi yakmayacak sıcaklıkta bir kase suya sabun ekleyip parmak uçlarınızı 3 ila 5 dakika bekletin. Tırnaklarınızın arasındaki kir, motor yağı veya gres gibi daha inatçı maddeler nedeniyle oluşmuşsa, sabun yerine sıvı bulaşık deterjanı kullanın.

Karbonat + hidrojen peroksit kullanın: Önceki aşamaların ardından tırnaklarınızdaki kirlerden ve siyah lekelerden büyük ölçüde kurtulmuş olmalısınız. Etkili bir beyazlık arayışındaysanız o halde karbonat ve hidrojen peroksit ikilisini kullanabilirsiniz. Az miktarda karbonata macun kıvamına gelinceye kadar az miktarda hidrojen peroksit ekleyin. Örneğin: 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit + yarım yemek kaşığı karbonat. Tırnak fırçası veya eski bir diş fırçasını bu karışıma batırarak tırnaklarınızın altını ve üstünü fırçalayın. Bu yöntem, koyu renk oje sonrası kalıntıları çıkarmak için de harika çalışır.

Ek olarak, bir limonu ikiye kesip tırnaklarınızı limonla ovalayabilir, diş macunu ile fırçalayabilir veya çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca, diş protez temizleyicileri de tırnak temizliğinde kullanılabilir. Takma dişleri bekletir gibi protez temizleyici içinde tırnaklarınızı bekleterek tam bir hijyen sağlamanız mümkün.

Elma sirkesinde tırnaklarınızı bekletin: Elma sirkesi, tırnaklarınızı beyazlatmak ve mantar enfeksiyonlarını yok etmek için kullanabileceğiniz en ideal ev çözümlerinden biridir. 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde elma sirkesi ve içme suyunu karıştırın. Tırnaklarınızı 15 ila 20 dakika bu karışımda bekletin.

Duş esnasında saçlarınızı yıkarken tırnaklarınızı kullanın: Yukarıdaki adımlarla uğraşmak istemiyorsanız, bol köpüklü sıcak bir banyo tırnak temizliği konusunda size yardımcı olabilir. Tırnak içi temizliği söz konusu olduğunda en iyi temizleme fırsatı banyo yaptığınız zamanlardır. Saçlarınızı şampuanlayın ve bolca köpürtün. Kafa derinizi kaşır gibi tırnaklarınızla masaj yaparak saçlarınızı yıkayın. Duş sonrasında tırnaklarınızdaki pisliğin büyük ölçüde temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Tırnak beyazlatıcı kalem kullanmayı deneyin: Tırnak beyazlatıcı kalemlerin kullanımı oldukça kolay ve fiyatları gayet ucuz ancak bu ürünlerin, temizliği yapılmayan tırnaklara uygulanmaması gerekir. Çoğu kadının en sık yaptığı hatalar, tırnak arasındaki kiri gizlemek için koyu renk oje sürmek veya beyaz tırnak kalemiyle kirleri kapatmaya çalışmak oluyor. Bu tür ürünleri yalnızca temiz tırnağınıza uygulamanız gerektiğini unutmayın. Tırnak içi temizliği sonrasında beyazlatıcı kalem ile daha çekici tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnaklarımı Nasıl Temiz Tutabilirim?

Günlük tırnak bakımı, ek masraf veya fazladan zaman harcamanızı gerektirmez. Aşağıdaki birkaç ipucu daha temiz ve bakımlı tırnaklar için işinize yarayabilir.

Tırnaklarınızı çok uzatmayın: Kısa tırnakların bakteri ve kir toplama olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle, tırnaklarınızı belirli aralıklarla kesmeye özen gösterin. El tırnaklarınızı oval, ayak tırnaklarınızı ise düz kesin. Enfeksiyon risklerini azaltmak için tırnak makasınızı başkasının kullanmasına izin vermeyin.

Ellerinizi yıkarken tırnaklarınızı ihmal etmeyin: Çoğu insan ellerini yıkarken tırnak aralarının temizliğine dikkat etmiyor. Yemek öncesinde, sonrasında ve tuvalet çıkışında mutlaka ellerinizi yıkayın. Yıkama esnasında ellerinizi bolca köpürtün ve tırnaklarınızı avuç içine masaj yapar veya kaşır şekilde sürün. Bu esnada tırnak aralarınıza su ve sabun ikilisinin girdiğinden emin olun. Ek olarak, ayaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı temiz tutmak için belirli aralıklarla ayak banyosu yapmayı deneyebilirsiniz.

İş eldiveni kullanın: Bazı mesleklerde mecburi olarak kullanılan motor yağı veya boya gibi maddeler, tırnak aralarına kolayca girer. Bu tür kirlerden kaçınmak için iş eldiveni kullanın. Ayrıca, ev temizliğinde ve bulaşık yıkarken eldiven takmanız tırnaklarınızın ve ellerinizin zarar görmesini engeller.

Tırnaklarınızın yeterince güçlü olmadığını düşünüyorsanız biyotin takviyeleri kullanmayı deneyin. Akrilik protez tırnak ve jel oje kullanımını sınırlandırın. Haftanın en az 2 veya 3 günü oje sürmeyerek tırnaklarınızı dinlendirin.

Tırnak Fırçası Kullanmak Zorunda mıyım?

Tırnak fırçaları, tırnaklar için kullanılan ve bir diş fırçasına benzeyen küçük el fırçalarıdır. Bazı insanlar, ellerini yıkarken tırnakların altındaki ulaşılması zor alanları temizlemek için bu fırçaları kullanıyor. Hatta, bu fırçalar olmadan tırnak hijyeninin tam olarak sağlanamayacağını iddia edenler bile var. Ancak 2008 yılında yapılan bilimsel bir çalışma, tüm bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ortaya koyuyor.

164 ameliyathane personeli üzerinde gerçekleştirilen söz konusu çalışmada, tırnak fırçalarının gerçekten işe yarayıp yaramadığı hakkında araştırma yapıldı. Sonuç raporlarında, ”Ellerini gerektiği şekilde yıkayan ameliyat personelleri ve tırnak fırçası kullanarak ellerini yıkayan ameliyat personelleri arasında kıyaslama yapıldığında, bakteri sayısı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır” İfadeleri kullanıldı.

Tabii ki bu araştırmanın cerrahi personel üzerinde yapıldığını ve bakteri sayısı göz önüne alındığını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, görünür şekilde tırnak altında kir olan kişiler temizlik amacıyla bu fırçaları kullanabilir.

Düzenli tırnak bakımı tırnaklarınızı temiz ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Tırnaklarda renk değişikliği, kızarıklık veya şişme gibi sıra dışı bir şey görürseniz, doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ