MorTilki.Com

Sivilceler Sıkılmalı mı? Sivilce Patlatmanın Zararları

Sivilceler Sıkılmalı mı? Sivilce Patlatmanın Zararları

Sivilceleri patlatmanın zararlı olduğunu muhtemelen daha önce duymuş olmalısınız. Sivilceleri sıkmak, ciltte iz kalması ve küçük çukurlar gibi akne skarlarına yol açar. Dahası, enfeksiyon riskini artırır. Tüm bunlarla birlikte, çok az kişinin sivilceleriyle oynama dürtüsüne karşı koyabildiğini biliyoruz. Eğer sizde ”Sivilceleri patlatmadan duramıyorum” diyenlerdenseniz, en azından bunu yapmanın ne zaman uygun olduğunu, en güvenli yöntemi ve olası risklerini bilmenizde fayda var.

Ciltteki gözenekler tıkandığında içi yağ (sebum) veya irin ile dolmuş küçük çıkıntılar meydana gelir. Biz bu şişliğe kısaca ”sivilce” diyoruz. Sivilceler birkaç gün içinde daha büyük bir hale gelir ve sonunda kendiliğinden patlar. Bu, vücudun sivilcelere karşı verdiği doğal bir iyileşme mekanizmasıdır. Bu doğal süreç sivilcenin şiddetine bağlı olarak 2 ila 7 gün sürebilir. Bir başka ifadeyle, sivilceleriniz 2 ila 7 gün arasında kendiliğinden geçer.

Sivilceler hayatı tehdit eden ciddi bir sağlık sorunu olmasa da hayli can sıkıcı bir görünüm oluştururlar. Bunlar, cildinizdeki minik gözeneklerin yağ, ölü cilt veya bakteri ile tıkanmasıyla ortaya çıkar. Çoğu zaman sivilceler ile yağlı ciltler ”el ele yürür.” Ek olarak, aşağıdaki faktörler de sivilce oluşumunu tetikler:

 • Ergenlik veya hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler
 • Doğum kontrol hapları veya kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar. Bakınız: Kortizon sivilce yapar mı?
 • Rafine şeker veya karbonhidrat ağırlıklı sağlıksız beslenmek
 • Genetik faktörler
 • Stres

Sivilceleri Sıkmanın Zararları Nelerdir?

Cilt içinde irin, iltihap veya yağ bulunun küçük keseciklere püstül denir. Püstülleri, zararlı sıvıları içinde hapseden bir poşete benzetebilirsiniz. Bu poşeti farklı noktalarından bilinçsizce patlatmanız, hem cilt altında hem de yüzeyinde diğer gözeneklere bakteri bulaştırma riskini ortaya çıkarır. Dermise yayılan zararlı sıvılar, sivilcenin daha da kötüleşmesine, kızarıklığa ve ağrıya neden olur. Ek olarak, cildinizde tedavisi zor çukurlar ve izler bırakabilir. Bu nedenle, sivilcelerle oynamak, patlatmak veya sıkmak yerine kendi doğal sürecinde geçmesini beklemek en mantıklısıdır.

Sivilcelerinizden kısa sürede kurtulmak istiyorsanız işin ehli bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Dermatologlar ve iyi eğitimli estetisyenler bu işi nasıl güvenle yapacağını biliyorlar. Eldiven giyerler, steril bir iğne ile sivilceleri delerler ve daha sonra içerikleri komedon çıkarıcı adı verilen bir aletle çıkarırlar.

Yani, en iyi seçeneklerinizden biri sivilcelerinizi patlatmak için bir profesyonele görünmektir ancak gerçekçi olalım; her sivilce çıktığında dermatoloğun ofisine gitmek pratik veya gerçekçi değildir. Ayrıca ayna karşısına geçtiğinde çoğu insan sivilcelerini sıkma dürtüsüne karşı koyamaz. Eğer sizin de durumunuz buysa ve sivilcelerinizi sıkmak konusunda kararlıysanız o halde aşağıdaki birkaç ipucuna dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

Sivilce Nasıl Sıkılmalı?

Sivilceleri sıkmaya karar vermeden önce benzoil peroksit veya salisilik asit içeren antiseptikleri kullanabilirsiniz. Bu kremler, losyonlar veya jeller, sivilceye neden olan bakterileri öldürmek ve iltihabı kurutmak için etkili şekilde çalışır. Detaylı bilgi için eczacınız veya doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Sivilcelerin patlatılması konusuna gelince burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Sıkacağınız sivilcenin yeterince ”olgunlaşmış” ve beyaz baş kısmının çıkmış olması gerekir. Başı olmayan kırmızı sivilcelerinizi sıkmaya çalışmayın. Aksi halde bu, sivilcenin şiddetinin artırır, canınızı acıtır ve iz kalmasına neden olabilir.

 • Öncelikle sıcak bir duş alın veya sivilce üzerine sıcak kompres uygulayın. Bu işlem sivilcenin genişlemesi ve içeriğinin daha rahat boşalması için önemli.
 • Ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.
 • Bir iğneyi çakmakla ısıtın ve ardından alkol ile silerek sterilize edin.
 • İğneyi cildinize paralel tutarak, sivilcenizin ucunu delin.
 • Parmak uçlarınızı kullanarak, aşağıdan yukarı kuvvet uygulayacak şekilde sivilceyi sıkın.
 • İrin kolayca çıkmıyor ise sivilceniz patlatmak için hazır değil demektir. Daha fazla zorlamayın!
 • Son olarak, söndürdüğünüz sivilcenin üzerini alkol ile temizleyin.

Sonuç:

Sivilceler vücudun hemen her yerinde çıkabilir ancak en çok yüz, sırt, omuz, boyun ve göğüs bölgelerinde görülür. Sivilceleri sıkmak asla doğru bir fikir değildir. Sivilcelerinizi patlattığınızda yara izleri, enfeksiyon ve sivilcenin iyileşme sürecini geciktirme riskiniz yüksektir. Tüm bunlara rağmen, sivilcenizi patlatmak istiyorsanız kullandığınız aletlerin steril olduğundan ve sivilcenin sıkmak için uygun olduğundan emin olun.

Sivilceleri sıkmak yerine benzoil peroksit ve salisilik asit içeren reçetesiz satılan kremleri, seyreltilmiş alkolü veya çay ağacı yağı gibi doğal ürünleri kullanarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Kullandığınız bir ilacın yan etkisi olarak sivilce çıktığını düşünüyorsanız, doktorunuzla bu konuyu konuşarak başka bir ilaç reçetelemesini isteyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ