MorTilki.Com

Yağlı Ciltlere Hangi Sabun İyi Gelir? Yağlı Ciltler İçin Sabun Önerileri

Yağlı Ciltlere Hangi Sabun İyi Gelir? Yağlı Ciltler İçin Sabun Önerileri

Yağlı bir cildiniz varsa, cilt yağlanmasını kontrol altında tutan, hafif formüle edilmiş ve doğal içerikler barındıran sabunları kullanmanız önemlidir. Çünkü cilt tipinize uygun olmayan sabunlar, yağlanmayı fazlalaştırarak sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlar.

Cildi nemli tutarak kurumasını engelleyen ve dış etkenlerden koruyan yağa sebum denir. Sebum, doğal olarak her insanın cildinde ve saç derisinde üretilir. Vücudun bu yağı fazla üretmesi durumunda, sivilce, akne ve seboreik dermatit gibi çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. İyi haber, cildinizin yağ ve nem dengesini koruyabilecek özellikte birkaç sabun var. Yazının devamında, yağlı ciltlere hangi sabun iyi gelir? Sorusunun cevabını içeren kalıp sabun önerilerini ve faydalı olacağını düşündüğümüz çeşitli ipuçlarını bulacaksınız…

Deniz tuzu sabunu: Cildi temizleyerek detoksifiye eden deniz tuzu sabunları, yağlı ciltler için en ideal sabunlardan biridir. Cilde nazikçe peeling yapan deniz tuzu sabunları, sivilce ile savaşır ve fazla yağdan arınmış tertemiz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Dahası, cilt gözeneklerini küçülterek derinlemesine temizlik yapar. Yüz ve tüm vücut kullanımına uygundur.

Bambu kömürü sabunu: Saf, doğal içeriklerle üretilen aktif bambu kömür sabunlarının kullanımı tüm cilt ve yüz için uygundur. Cildin gözeneklerini tıkayan tüm kiri ve fazla yağı temizler. Siyah noktaları giderir ve sivilce, akne oluşumunu engeller.

Afrika siyah sabunu: Yağlı ciltler söz konusu olduğunda en iyi çalışan temizlik ürünlerinden biri de Afrika siyah sabunudur. Sedef hastalığı ve egzama semptomlarını hafifletir. Kimyasal içermeyen bu sabunlar, ciltteki fazla sebumu kontrol altına alarak derinlemesine temizlik sağlar. Sivilce ve siyah noktalara iyi gelir.

Zerdeçal sabunu: Doğal zerdeçal sabunları, cildinizi sert çevre koşullarından koruyan antibakteriyel ve antifungal özellikler içerir. Genel cilt sağlığını iyileştirerek akne ve diğer bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık oluşturur. Zerdeçal, cildinizi daha da esnek hale getirerek eşit tonlu bir cilt oluşumunu sağlar. Yağlı ciltlerde kuruma yapmadan, cilde nem kazandırarak fazla yağı kontrol altına alır. Ayrıca, doğal bir kırışıklık gidericidir ve yaşlanma belirtilerini azaltıcı etkisi vardır.

Biberiye sabunu: Antibakteriyel özelliklere sahip doğal biberiye sabunları, yağlı cilt nedeniyle sivilce ve akne sorunu yaşayanlar için ideal bir seçenektir. Cildi fazla yağdan arındırarak parlaklık kazandırır. Cilt hücrelerini yenileyici ve yağ çözücü etkisi olan bu sabunlar aynı zamanda selülit karşıtıdır. Ek olarak, uçuklara iyi gelir.

Neden Yağlı Bir Cilde Sahibim?

Cilt gözeneklerinin altındaki yağ bezleri sebum olarak bilinen yağın üretiminden sorumludur. Sebum, cildin sağlıklı ve nemli kalması için gereklidir. Ne yazık ki bazı insanların cildi aşırı sebum üretir ve sonuç olarak yağlı bir cilde sahip olurlar. Cildin fazla yağ üretmesi aşağıdaki etkenlerden kaynaklanıyor olabilir:

Çevresel faktörler: Sıcak hava ve aşırı nem cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olabilir. Yaz aylarında çoğu insanın cildinin daha yağlı, kış aylarında ise daha kuru olmasının sebebi budur.
Genetik yatkınlık: Aile geçmişinizden herhangi birinin yağlı cildi varsa, bu özellik size genlerden geçmiş olabilir. Genetik olarak normalden daha fazla yağ salgılayan büyük yağ bezlerine sahip olabilirsiniz.
Cilt bakım ürünlerinin aşırı kullanımı: Yüzünüzü çok fazla yıkamanız veya cilt bakım ürünlerini aşırı kullanıyor olmanız cildinizin çok yağlanmasına neden olabilir. Cildinizi sürekli yıkayıp, sebumu tamamiyle temizlediğinizde, cildiniz yağ eksikliğini gidermek için daha fazla sebum üretir. Bu nedenle, aşırı temizlik yerine gerektiği kadar temizlemek ve uygun ürünleri kullanmak önemlidir.
Hormonal dalgalanmalar: Hormonlar dalgalandığında sebum üretiminde artış meydana gelir. Bu dalgalanmalar, hamilelik, menopoz ve adetten önce olabilir. Ayrıca stresin de yağ üretiminde artışa neden olduğu bilinmektedir.
Diğerler etkenler: Ciltteki yağ üretimi artışının diğer nedenleri yetersiz beslenme, genişlemiş gözenekler ve yanlış kozmetik kullanımıdır.

Yağlı Ciltler İçin Doğru Sabun Nasıl Seçilir?

Yağlı bir cilde sahipseniz, sabun seçimi konusunda birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda var. İşte onlardan bazıları:

Sabunun içindekiler: Doğal malzemelerle hazırlanan, kimyasal ve yapay koku içermeyen bir sabun tercih edin. Paraben, petrol ürünleri, sülfat ve diğer zararlı maddeleri içeren sabunları satın almayın.
Cilt tipiniz: Cilt tipinizin nasıl olduğunu bilin. Yağlı, kuru veya karma bir cildiniz mi var? Cildiniz sivilceye eğilimli mi? veya herhangi bir maddeye alerjisi var mı? Bu faktörlere dayanarak, cilt tipinize uygun sabun seçimi yapın.
Çevre dostu: Günümüzde birçok marka, sabunları çevre dostu malzemelerle formüle ediyor. Hatta bazıları vegan içerikli. Bu kriter ilk bakışta önemsiz gibi görünse de gelecek nesillere ”yaşanabilir” bir dünya bırakmak için çevre dostu ürünler kullanmak oldukça önemli.

Yağlı ciltler için sabun seçerken bu önemli noktaları göz ardı etmeyin. Cilt tipinize ve gereksinimlerinize göre bir sabun seçmek, sağlıklı ve parlak bir cildin korunmasına yardımcı olur. Her sabunun artılarını ve eksilerini tekrar gözden geçirin ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı satın alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ