MorTilki.Com

Limon Saç Çıkarır mı? Limon Suyunun Saça Faydaları ve Zararları

Limon Saç Çıkarır mı? Limon Suyunun Saça Faydaları ve Zararları

Turunçgiller arasında en popüleri hiç şüphesiz limondur. Salatalara, soğuk içeceklere ve çoğu tarife lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren harika bir C vitamini deposudur. Dahası, kepek giderici, saç derisindeki yağı azaltıcı ve saç uzatıcı gibi pek çok özelliğiyle saç dostudur.

Limonların harika birer C vitamini kaynağı olduğunu ve içeriğindeki bileşenlerin sayısız sağlık yararı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ek olarak, doğal ağartıcı özelliği sayesinde temizlik ve beyazlatma işlemleri için limon kullanıyoruz. Tüm bunların dışında, limonun saça olan faydaları da azımsanacak ölçüde değil…

Saç ve güzellik ürünlerinin çoğunun içeriğinde limon katkısı olması tesadüfi değil. Limonun saça ve cilde olan faydalarını keşfeden kozmetik endüstrisi, limon suyunu ve kabuğunu ürünlerinde sıklıkla kullanmaya başladı. Nitekim limon, kepek ve saç dökülmesi gibi saçların en korkunç düşmanlarıyla savaşmak için güvenilir bir bileşendir. C Vitamini ve B Vitamini, Folik Asit, fosfor, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller, limonu sağlıklı saçlar için mükemmel bir çözüm haline getirir.

Yazının devamında, limon kepeğe iyi gelir mi? ve Limon suyu saç çıkarır mı? Gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını bulacaksınız. Ek olarak, limonun saça faydalarını ve olası risklerini  göreceksiniz…

Limon Kepeğe İyi Gelir mi?

Kepek nedeniyle siyah kıyafetler giyme konusunda endişeli misiniz? Limon sayesinde artık endişelenmenize gerek yok. Limonda bulunan sitrik asit, saç problemlerinizin kökten uca kadar tam anlamıyla ele alabilir. Kuru bir kafa derisi veya kepek varsa limon suyu harika çalışır. Ek olarak, seboreik dermatit nedeniyle kepeğiniz varsa, bu yaygın kafa derisi sorununa yol açan fazla yağları gidermeye yardımcı olur.

1 limonu kesin ve suyunu sıkın. Limon suyu ile saç ve saç diplerinize 5 ila 10 dakika masaj yapın. (Dilerseniz limon suyuna 1 çorba kaşığı beyaz sirke ekleyebilirsiniz.) 10 dakika bekleyin ve kepek önleyici bir şampuan (örneğin: prozinc şampuan – mor kutuda olanı) ile saçlarınızı yıkayın.

Limon Saç Çıkarır mı?

Foliküllerin tıkanması genellikle kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlara yol açar. Limon suyu saç derisinin ve saç köklerinin temizleyerek bu sorunların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca, saç derisindeki fazla yağ (sebum) üretimini kontrol altına alarak dengede tutar. Dahası, Limon C vitamini bakımından zengindir ve bu vitamin, kolajen üretimini artırarak saçların büyüme hızını artırır. Tüm bunların toplamında ortaya çıkan anekdotlar limon suyunun saç uzattığını göstermektedir. Ancak, gerçek şu ki limon suyunun saç çıkardığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Limon suyu, kelliğin çözümü olarak düşünülmemelidir ancak saç dökülmesi kepek, kuruluk veya fazla yağlanma nedeniyle gerçekleşiyorsa, bu sorunları gidererek dökülmeyi durdurabilir.

Limon Saç Rengini Nasıl Açar?

Limon suyunda bulunan sitrik asit doğal bir ağartıcıdır. Bu sayede, saçların renk pigmentini azaltarak saçları beyazlatır. Güneşe maruz kaldığında, sitrik asidin ağartma özelliği fazlalaşır. Ancak, limon suyu ve güneş kombinasyonu uzun süre uygulandığında saç kütikülüne zarar verebilir. Bu nedenle, saçlarınıza limon suyu uyguladıktan sonra güneşte beklediğiniz süreyi en çok 1 saatle sınırlandırmanızda fayda var. Yine de en ideal süre, limon suyunun saçlarınızda kuruduğu kadardır.

Limon suyunun renk açma etkisi, sarı ve açık kahverengi gibi daha açık saç tonları olanlarda en iyi sonucu verir. Koyu kahverengi ve siyah tonlarında da az bir renk açılması görülse de tam olarak istenilen sonucu vermez. Limon suyu ile saç renginizi açmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

  • Taze sıkılmış limon suyunu içme suyu ile seyreltin ve saçınızı durulayın. Ek olarak içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırmanız daha etkili sonuç almanızı sağlar.
  • Birkaç damla limon esansiyel yağını eşit ölçüde zeytinyağı ve bir bardak su ile karıştırın ve saçınıza uygulayın.
  • C vitamini tabletlerini ezin ve şampuanınıza karıştırın.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, uygulama sonrası güneşe çıkmanızın daha iyi sonuç almanızı sağlayacağını unutmayın.

Limon Suyunun Saça Faydaları

  • Limonda bulunan C vitamini, kolajen üretimini artırarak saçların hızlı uzamasını teşvik eder.
  • Saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi azaltır.
  • Cansız ve kıvırcık saçlara canlılık kazandıran limonen isimli bir bileşik içerir.
  • Saç derisinin ve köklerinin temizlenmesine ve saç köklerinin tıkanmasına yardımcı olur.
  • Limon antifungal özelliklere sahiptir. Bu sayede, kepek, kafa derisinde çıkan akneler ve mantar efnfeksiyonları gibi sorunları azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Saç derisindeki yağ (sebum) üretimini kontrol etmeye yardımcı olur.
  • Limon, ölü hücreleri ve diğer tortuları kafa derisinden temizler.

Limon Suyunun Saça Zararı Var mı?

Limon suyunun saça kullanımı çoğu zaman güvenlidir ve herhangi bir sağlık riski oluşturmaz ancak egzama ve sedef hastalığı olanların dikkatli kullanmasında fayda var. Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit tahrişe neden olabilir. Limon suyunu saç uygulaması sonrası kızarıklık, tahriş veya şiddetli kaşıntı yaşarsanız, saçlarınızı su ile durulayın ve limon suyu kullanımını sonlandırın.

Limon suyunu saçlara sıklıkla uygulamak, yıpranmaya neden olabilir. Bu nedenle günlük kullanımından kaçının. Açık yaralara ve kesiklere uygulamayın.

Sonuç:

Limon suyunun içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin saça olan faydası tartışılmazdır. Kepeği önler, saç uzamasını teşvik eder, fazla yağ üretimini dengeler ve saç rengini açmak için kullanılabilir. Limon suyunun saça olan faydalarını deneyimleyebilmek için limon suyunu oral yoldan (suyunu içmek veya limon yemek) almak yerine, direkt olarak saçlara uygulanması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ