MorTilki.Com

Tırnak Sararması Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Tırnak Sararması Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Kadınlar için yüz bakımından sonra en önemli yerlerin başında el bakımı ve tabiki tırnaklara verilen önem gelir. Bu önemin altında en çok görünen yerlerden biri olması yatar. Tabiki sürekli elleriniz cebinizde durmuyorsanız.

Çeşitli krem ve losyonlar, kürler, manikür seansları biz kadınların vazgeçilmezi arasında. Bu yazımızda sararan tırnakların nedeni ve doğal çözümlerini sizler için derledik.

Tırnak sararmasının nedenleri :

Ojeler : Unutmayalımki hava almadan hiçbir şey yaşayamaz. Kalın katmanlı, bir kaç kat sürülmüş ve uzun süre çıkarmadan bekletilen ojeler tırnak sağlığını olumsuz etkiler. Tırnak yüzeyini havasız bırakan bu yanlış uygulama tırnağın sararmasına hatta zaman içinde güçsüzleşerek kırılgan hale gelmesine neden olur. Gerek el gerek ayak tırnağına sürdüğümüz ojeleri belirli aralıklarla çıkarıp, tırnağımızın hava almasına zaman tanımalıyız. Zaten uzun süre çıkarılmamış, dibi gelmiş, yıpranıp bir kısımları kavlamış olan ojeler iticiliğe varan oldukça nahoş görünüm ortaya çıkarıyor.

Vitamin Eksikliği ve Enfeksiyonlar :

Sararan tırnaklara ve kırılmalara neden olan bir diğer unsurda vitaminsizliktir. A, E, C ve B vitaminlerinin, çinko ve kalsiyom minerallerinin eksikliği sararmış tırnakların yanısıra tırnak hassasiyetine neden olur. Tırnaklarda oluşan enfeksiyonlarda, tırnaklarımızın başlıca düşmanlarındandır. Başta tırnak mantarı olmak üzere, sedef hastalığı, diyabet ve akciğer rahatsızlıkları tırnak sararmasında baş köşededir.

Sigara Tiryakiliği :

İçerisinde bilimsel olarak kanıtlanmış 4 Binden daha fazla zehirli maddenin bulunduğu sigaranın tırnak sağlığınıda olumsuz yönde etkilemesine şaşmamak gerek. Gerek parmaklarımızda gelen direkt sigara dumanından gerekse kana karışan nikotin yüzünden tırnaklarımızın sararması içten bile değildir.

Uzun Süreli Eldiven Kullanımı :

Uzun süreli oje kullanımının havasızlık nedeniyle tırnaklarda sararmaya yol açtığından yukarıda bahsetmiştim. Eldivende buna benzer bir örnektir. Özellikle bulaşık eldiveni tarzı hava geçirmeyen eldivenlerin uzun süreli kullanımı sonrası tırnaklarda sararma yaşanabilir.

Kimyevi Maddeler :

Kimyevi maddeler deyince ‘benim kimyasalla ne işim olur’ diyebilirsiniz. Ancak unutmayalımki günümüzde, temizlik ürünlerinden tutun kozmetik sektörüne kadar birçok ürün kimyasal maddelerden üretilmektedir. Bu tür ürünlerin kullanımında kısa süreli eldiven kullanımı ve sonrasında ellerin hijyeninin sağlanması faydalı olacaktır.

Yaşlılık :

Bilimin çare bulamadığı yegane sorun yaşlılık. İlerleyen yaş vücudumuzun tüm ögelerini olumsuz etkilerken tırnağı etkilememesi düşünülemez sanırım. İlerleyen yaşlarda tırnağın kendi kendini yenileme özelliği yavaşladığından, canlı ve parlak görünümü kaybolur ve sararmaya başlayabilir.

iyi haber şu ki evde yapabileceğiniz doğal ve basit bir kür ile sararan tırnaklardan kurtulabilirsiniz. Tabiki yukarıdaki maddeleri göz ardı etmeden.

Evde Tırnak Bakım Kürü :

  • 1 Tatlı Kaşığı Taze Sıkılmış Limon Suyu
  • 1 Tatlı Kaşığı Sirke
  • 1 Çay Kaşığı Zeytin Yağı
  • 1 Kase Ilık Su
  • 1 Yemek Kaşığı Tuz

Bu malzemelerin hepsini karıştırıp bir kaba koyun ve ellerinizi içinde bekletebildiğiniz kadar bekletin. Bir kaç gün sonra sararmış tırnaklardan kurtulduğunuzu ve daha güçlü yapıya sahip olduğunu göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ