MorTilki.Com

Maydanoz Suyu Adet Söktürür mü? Adet Söktürücü Maydanoz Çayı Tarifi

Maydanoz Suyu Adet Söktürür mü? Adet Söktürücü Maydanoz Çayı Tarifi

Maydanoz suyu, A, B, C ve K vitaminleri ihtiva eder. Bununla birlikte, kas spazmlarına iyi gelir, sindirimi düzenli hale getirir ve mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Dahası, doğal bir adet söktürücüdür.

Geciken adetin nasıl sancılı bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Diğer yandan, adet söktürücü ilaçların yan etkileri de azımsanamayacak kadar fazla. İyi haber, maydanoz suyu gibi bitkisel kürler çoğu zaman ciddi yan etkiler göstermezler (hamileler dışında) ve oldukça düşük maliyetlidir. Tek ihtiyacınız olan şey, 1 fincan sıcak suya taze veya kurutulmuş maydanoz ekleyerek çayını demlemek…

Maydanoz, birçok vitaminin yanı sıra iyi bir flavonoid, karotenoid, askorbik asit ve tokoferol kaynağıdır. Sağlığa olan onlarca katkısının yanında doğal bir idrar ve adet söktürücüdür. Tabii adet söktürücü özelliğinden faydalanmak için maydanozu direkt olarak yemekten ziyade çayının demlenerek içilmesi gerekir. Peki ama maydanoz suyu regl olmayı nasıl sağlar?

Çeşitli nedenlerden dolayı (yaklaşan tatil, düğün vb.) adet gününüzü biraz daha öne çekmek isteyebilir veya periyodunuzda gecikme yaşadıysanız bir an önce kanamanın olmasını isteyebilirsiniz. Bitkisel yollarla adet söktürme söz konusu olduğunda maydanoz suyu en iyi çalışan bitkilerden biridir. Nitekim maydanoz suyunda, pelvik bölge ve uterus kanamasını teşvik eden apiol ve miristisin isimli uçucu yağlar bulunur. (Güvenilir Kaynak) Östrojenik etkilere de sahip olan bu uçucu yağlar, emenagog etkisi yapar. Emenagog, bitkilerde bulunan adet söktürmeye yardımcı maddelere verilen isimdir.

Önemli: Emenagoglar, bitkilerde bulunan harika adet söktürücüler olsalar da hamilelerde düşük riski oluşturduğundan tavsiye edilmez. Maydanoz suyunun uterus etkileri, gebeler üzerinde klinik testlerden geçirilmediğinden, düşüğe neden olabilecek maydanoz çayı miktarı bilinmemektedir. Bu nedenle, hamile bir kadınsanız az miktarda olsa bile maydanoz suyu içmeyin!

Adet Söktürücü Maydanoz Çayı Nasıl Yapılır?

Maydanoz suyu kürünü yapmak için birkaç farklı alternatifiniz var. Taze maydanozu, kurutulmuşunu veya maydanoz saplarını kullanarak çayını demleyebilirsiniz. İşte birkaç pratik tarif…

Taze maydanoz çayı tarifi: 1/3 bardak maydanoz yaprağını yıkayın. 1 su bardağı suyu kaynatıp üzerine maydanozu ekleyin ve ortalama 20 dakika demlenmesini bekleyin. Yapraklarını süzün ve için.

Gün boyu sürekli içmek için topluca hazırlamak istiyorsanız, 1 litre suyu kaynatın ve üzerine 1 demet maydanoz ekleyerek demlenmesini bekleyip gün içinde sıklıkla için. Ancak bitkisel karışımların taze olarak hazırlanıp tüketildiğinde daha çok etkili olacağını unutmayın. Bu nedenle, tüketeceğiniz zaman 1 bardak demleyip içmeniz en iyisi.

Maydanoz kurusu çayı tarifi: 1 su bardağı suyu kaynatın ve üzerine 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz ekleyin. 5 ila 10 dakika demlenmesini bekleyin ve bir çay süzgeci ile süzüp için. Tatlandırmak için az miktarda süzme bal karıştırabilirsiniz.

Maydanoz sapı çayı tarifi: Maydanozun sap kısımlarını soğuk su ile yıkayın ve bıçakla küçük parçalar halinde doğrayın. Kaynattığınız 1 bardak suyun içine 3 çay kaşığı dolusu maydanoz sapı ekleyin ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Son olarak, süzün ve için.

Sonuç:

Maydanoz, içeriğinde birçok vitamin ve antioksidan bulunduran bir bitkidir. Sayısız sağlık yararları dışında, içeriğinde bulunan ve emenagog etkisi yapan uçucu yağlar sayesinde adet söktürücü özelliği bulunur. Tüm bunlarla birlikte, maydanoz suyunun adet söktürücü etkisinin tam olarak kanıtlanması için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Çoğu kadında adet kanamasını teşvik etse de bazı kadınlarda işe yaramayabilir. Gebelerde düşük yapma riski oluşturduğundan, hamile kadınlar maydanoz çayını içmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ