MorTilki.Com

Dirsek Kararması Neden Olur? Dirsek Kararmasını Geçiren Doğal Yöntemler

Dirsek Kararması Neden Olur? Dirsek Kararmasını Geçiren Doğal Yöntemler

Özellikle kısa kollu giydiğimiz sıcak yaz aylarında, dirsek kararması oldukça sinir bozucu olabiliyor. Vücudun diğer kısımlarınına göre daha çok koyulaşan dirsek ve diz gibi eklem bölgeleri, şort, tişört ve kısa kollu gömlek gibi yazlıkları giymemize engel oluyor. İyi haber, dirseklerdeki siyahımsı renk değişimini tersine çevirerek beyazlamasını sağlayacak birkaç doğal ev çözümü var.

Dirsek kararması çoğumuzun muzdarip olduğu can sıkıcı bir durum. Herhangi bir sağlık riski teşkil etmese de yaz aylarında kısa kollu giyerken iki kez düşünmemize sebep oluyor. Neyse ki, dirsek ve diz kararmasını ortadan kaldıracak birkaç doğal yöntem var.

MorTilki.Com ekibi olarak, dirsek kararması nedenlerini listeledik ve dirsek kararmasını ne geçirir? Sorusuna cevap olabilecek çeşitli çözüm önerilerini paylaştık. Yazının devamında, dirsek ve diz kararmasına neden olan yaygın faktörleri ve dirsek kararmasına iyi gelen doğal bileşenleri bulacaksınız…

Dirsek Kararması Neden Olur?

Vücudun birçok noktasında istenmeyen renk değişimleri olabilse de en sık kararan bölgeler, dirsekler, diz kapakları, ayak bilekleri, bikini bölgesi, koltuk altı ve boyun kısımlarıdır. Oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olan bu kararmalara birçok faktör katkıda bulunabilir. Bunlar:

 • Doğum kontrol hapları
 • Ölü cilt hücrelerinin bu noktalarda birikmesi
 • İyileşmiş olsalar bile böcek ısırıkları, yaralar, yanıklar, kesikler gibi izler
 • Güneşe maruz kalmak sonucu söz konusu bölgede renk pigmenti artışı (Hiperpigmentasyon)
 • Sedef hastalığı
 • Cilt bakım ürünleri
 • Hamilelik veya diğer durumlardan kaynaklanan hormon dalgalanmaları
 • Doğum sonrası kalan koyu lekeler
 • Çeşitli cilt rahatsızlıkları
 • Yaşlılık lekeleri ve çiller

Yukarıdaki faktörler, dirsekler dahil vücudun herhangi bir bölgesinde kararmaya neden olabilir ancak dirsekler, yüz ve el gibi daha belirgin noktalara gösterilen bakımdan yoksundur. Bu bakım eksikliği, dirsek ve diz gibi bölgelerin kararmasında etkilidir. Diğer yandan, koyu tenli insanlar, beyaz tenlilere nazaran dirsek ve diz kararması konusunda daha şanssızdır diyebiliriz. Nitekim, esmer kişilerde bu tür kararmalar daha sık görülür.

Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Kararmış dirsekleri beyazlatmak söz konusu olduğunda doğal yöntemler en çok rağbet görenleridir. Çünkü, cilt beyazlatıcı kremlere göre daha ucuzdur ve herhangi bir yan etki göstermezler. Ayrıca, kullanımı güvenlidir ve herhangi bir zararı söz konusu değildir. Aşağıdaki yöntemleri dirsek kararmasını gidermek için gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz…

Aloe Vera: 2012 yılında Hindistan’da yapılan bilimsel bir çalışmada, aloe vera bitkisinin kararan cilde iyi geldiği görüldü. (Güvenilir Kaynak) Aloe vera bitkisinde bulunan alonin isimli bileşik, kararmış bölgeleri eski renk tonuna döndürmek için oldukça etkilidir. Aloe vera jellerini veya losyonlarını günde 2 kez kararmış dirseklerinize sürün.

Süt ve Karbonat: Karbonat, dirsek kararmasının tedavisinde kullanılabilecek hem peeling hem de cilt beyazlatma özelliklerine sahip doğal bir bileşendir. Süt ise cilt pigmentasyonunu azaltan laktik asit içerir. Süt ve karbonatı, bir macun kıvamı alacak şekilde az miktarda karıştırın. Koyulaşan dirseklerinize masaj yaparak sürün. 10 ila 15 dakika bekletip yıkayın. Bu işlemi haftada 2 – 3 kez tekrarlayın.

Limon ve diğer turunçgiller: Limonun doğal bir ağartıcı olduğunu daha önce duymuş olmalısınız. Bu özelliğini, içeriğinde bulunan sitrik asitten alır. Başta limon olmak üzere tüm turunçgiller bol miktarda sitrik asit ihtiva eder. Ancak, dirsek ve diz gibi kararan bölgeleri beyazlatmak için limon kullanmanız çok daha yerinde bir karar olacaktır. Bu doğal yöntemi uygulamak için 1 limonu ortadan ikiye kesin ve dirseklerinize ovalayarak sürün. Birkaç saat boyunca yıkamadan bu şekilde bekletin. Bu işlemi, her gün ve dirseklerinizdeki kararma gidene dek (yaklaşık 2 hafta) uygulayın.

Yulaf ezmesi ve yoğurt: Hem yulaf ezmesi hem de yoğurt kuru cilde ekstra nem kazandıran yatıştırıcı özelliklere sahip doğal ürünlerdir. Süt ve karbonat gibi bu iki bileşen de en iyi aydınlatıcı maskelerden biridir. 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde, eşit miktarda yulaf ezmesi ve yoğurdu iyice karıştırın ve kararan dirseklerinize sürün. 20 ila 30 dakika bekletip ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Bu işlemi, beyazlama görene dek, günde 1 kez uygulayın.

Zerdeçal: Zerdeçalın altın sarısı rengi sizi yanıltmasın! Rengi sarı olsa da oldukça etkili bir doğal cilt beyazlatıcısıdır. Bununla birlikte, uygulama sonrası cildinizde hafif sarımsı bir renk değişimi olabilir ancak bu kalıcı değildir ve en çok birkaç gün içinde geçer. Zerdeçalın dirsek kararmasında kullanımına gelince, toz zerdeçalı suyla veya yağlı bir süt ile karıştırmanız gerekecek. Tercihinize göre bunlardan biri ile toz zerdeçalı karıştırın ve macun kıvamında bir maske elde edin. Masaj yaparak dirseklerinize sürün ve 15- 20 dakika kadar bekletin.

Yoğurt, sirke ve limon suyu: Diz kararması veya dirsek kararması için daha etkili bir kombinasyon arıyorsanız, o halde yoğurt, beyaz sirke ve limon suyu üçlüsünü kullanabilirsiniz. Bu 3 doğal bileşeni az miktarda karıştırın ve bir macun kıvamı elde edin. Kararmış bölgelerinize masaj yaparak sürün ve 15 ila 20 dakika bekletip yıkayın.

Cilt beyazlatıcı (aydınlatıcı) kremler: Tüm çabalarınıza rağmen ev çözümleri ile dirseklerinizdeki kararma sorununa çare bulamadıysanız, altta yatan hiperpigmentasyonu gidermek için daha güçlü bir şeye ihtiyacınız var demektir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan cilt beyazlatıcı veya aydınlatıcı kremler bu konuda işinize yarayabilir. Bu kremlerin içeriğinde bulunan hidrokinon ve lipohidroksi asit cildin beyazlamasını sağlar.

Diğer yandan, bu tür ürünlerin işe yarama olasılığı olmakla birlikte birkaç dezavantajı var. Bunlardan ilki, fiyatlarının çok ucuz olmaması. İkincisi, istediğiniz olumlu etkiyi görmeniz için birkaç hafta boyunca kullanmanız gerekebilir. Üçüncü dezavantajı ise ciltte tahriş, soyulma, kızarıklık, kaşıntı ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi yan etkileri olabilir.

Ciltteki kararmalar için alternatif olarak bir başka tıbbi tedavi de lazer yöntemidir ancak lazer yönteminde koyu bölgenin daha da kararması gibi bir risk söz konusu. Lazer yöntemini düşünüyorsanız, kaş yapalım derken göz çıkarmamak için işin ehli bir uzamana gitmenizde fayda var.

Dirsek ve Dizlerimin Kararmaması İçin Ne Yapabilirim?

Dirsek ve dizlerdeki kararmanın tetikleyicilerinden kaçınmak ve önlem almak, koyu cilt görünümüne engel olabilir. Aşağıda belirtilenlere uyarak dirsek kararmasından kaçınabilirsiniz.

 • Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş kremi kullanın
 • Sert kimyasallar barındıran temizlik ve kozmetik ürünlerinden kaçının
 • Düzenli olarak cildinize peeling yaparak ölü cilt hücrelerinden arındırın
 • Kabuk tutmuş yaralarınızı kavlatmayın veya oynamayın
 • Cildinizin kurumasına izin vermeyin ve mümkün olduğunca nemlendirin
 • Dirsek ve dizlerinizi temiz tutun.

Sonuç:

Dışarıdan bakıldığında görülme ihtimali daha yüksek olan dirsek ve diz gibi bölgelerdeki kararma sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, bu tür kararmalar herhangi bir sağlık riski oluşturmaz ve dermatoloğa gitmenizi gerektirmez. Doğal çözüm önerilerinden bazılarını uygulayarak kararmayı gidermek mümkündür ancak bunun biraz zaman alacağı unutulmamalıdır. Ayrıca, eczanelerde satılan cilt beyazlatıcı kremleri kullanılabilir fakat herhangi bir yan etki görüldüğünde kullanımının kesilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ