MorTilki.Com

Su Çiçeği İzi Nasıl Geçer? Yüzdeki Su Çiçeği Çukurlarını Geçirme Yöntemleri

Su Çiçeği İzi Nasıl Geçer? Yüzdeki Su Çiçeği Çukurlarını Geçirme Yöntemleri

Çok bulaşıcı olması nedeniyle, Türkiye’deki birçok yetişkin insan, çocukluk döneminde su çiçeği geçirdi. 1995 yılında ilk kez aşı yapılmaya başlanmasıyla birlikte, enfeksiyon oranı önemli ölçüde düştü. Günümüzde, su çiçeği geçiren çocukların sayısı geçmiş yıllara nazaran çok daha az. Bununla birlikte, birçok yetişkin suçiçeği hastalığından hatıra kalan küçük yüz çukurlarına sahip.

Varisella zoster isimli virüsün neden olduğu suçiçeği, yüksek bulaşıcılığı olan bir hastalıktır. Bu nedenle, insan popülasyonunun tamamına yakını, hayatı boyunca bir kez bu hastalığı geçirir(di). Çocukları su çiçeği hastalığına karşı korumak için ilk kez 1995 yılında bir aşı ruhsatlandırıldı ve düzenli olarak aşılama işlemi başlatıldı. Günümüzde, bu hastalık yaygın olmasa da çocukluk dönemi 90’lar ve öncesine denk gelen çoğu yetişkin, su çiçeği kaynaklı izlere sahip.

Suçiçeği, karşı koyması güç bir kaşıntı hissine neden olur. Kaşıdığınızda, kopardığınızda veya çizdiğinizde ne yazık ki, hayatınız boyunca taşıyacağınız minik çukur görünümlü izlere sahip olursunuz. Peki ama bu izlerden kurtulmanın bir yolu yok mu? Su çiçeği izi nasıl geçer? Yüzdeki su çiçeği çukuru nasıl geçer? İşte uygulayabileceğiniz birkaç tedavi seçeneği…

Su çiçeği izleri dahil, vücuttaki tüm skarların (yara izlerinin) giderilmesi için hem profesyonel hem de evde uygulanabilecek doğal çözüm yolları iyi çalışabilir. Ancak, özellikle doğal yöntemlerin kullanılması herkeste aynı olumlu sonucu vermeyebilir. Bu, ev ilaçlarının işe yaramadığı anlamına gelmez, yalnızca sonuçlarının öngörülemez olduğu anlamına gelir. Aloe vera, yulaf, kakao yağı, argan yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, shea yağı, limon suyu, bal ve karbonat ciltteki izlerin giderilmesi için kullanılabilen doğal bileşiklerdir. Bunların dışında, bilimsel olarak üzerinde çalışma yapılmış diğer seçenekler şunlardır:

E vitamini kremleri ve kapsülleri: E vitamininin ciltteki çukurlara ve yara izlerine iyi geldiği hemen herkes tarafından biliniyor ancak E vitamini üzerine yapılan çalışmaların 2016 yılında yapılan incelemesi, karışık sonuçlar ortaya koydu. (Kaynak) Bazı çalışmalar, E vitamininin yara izlerinin görünümünde önemli bir iyileşmeye yol açtığını gösterirken, diğerleri herhangi bir fayda sağlamadığını kaydetti. Ayrıca, bazı çalışmalar E vitamininin döküntü ve kaşıntı gibi ek olumsuz etkilere neden olduğunu buldu.

Bunlarla birlikte, E vitamininin cildin görünümünü iyileştirdiği ve aynı zamanda antioksidan özellikleri ile serbest radikallerle savaştığı genel kabul görmekte. E vitamini ile su çiçeği izlerini gidermek istiyorsanız, E vitamini kremlerini kullanabilir veya E vitamini kapsüllerini iğne ile delerek içindeki sıvıyı iz olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Yine de uygulama öncesi bir dermatologun onayını almanız faydanıza olacaktır.

Kuşburnu Yağı: 2015 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada, kuşburnu yağının 12 hafta boyunca yara izlerine günlük olarak uygulanmasının, kızarıklık ve renk bozulmasını azaltarak görünümlerini iyileştirdiği görüldü. (Kaynak) Kuşburnu esansiyel yağları, antioksidan etkileri ve fitokimyasal bileşimleri nedeniyle birçok terapötik değere sahiptir. Bu fitokimyasallar arasında askorbik asit ve yağ asitleri bulunur. Bu nedenle, yüzdeki su çiçeği izlerini geçirmek için kuşburnu yağı kullanılabilir.

Eczanelerde satılan kremler: A vitamininin güçlü bir türevi olan retinolün kolajen üretimini arttırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Cildinizdeki izleri gidermek için krem arayışındaysanız, glikolik asit kremleri ve retinol kremleri gibi hücre döngüsünü teşvik edecek ürünlerden kullanmanız gerekir.

Nisan 2015 tarihinde yapılan bir çalışmada, akne izlerinden şikayetçi 17 – 34 yaş aralığındaki 35 kişi denek olarak kullanıldı. 12. haftanın sonunda, glikolik asit ve retinol kullanan deneklerin % 91.4’ünün akne izlerinde belirgin düzelmeler görüldü. Su çiçeği izleri için herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış olsa da akne izleri ile benzerlik gösterdiğinden bu kremlerin kullanılması mümkündür.

Su Çiçeği İzleri İçin Tıbbi Yöntemler

Yukarıda suçiçeği izlerini gidermekte kullanabileceğiniz birkaç kolay yöntemi sıraladık. Bunların dışında, daha profesyonel tıbbi tedavileri tercih edebilirsiniz. Bunlar, dolgu, lazer tedavisi, kimyasal peeling (TCA), microneedling, dermabrazyon ve mikrodermabrazyon yöntemleridir. Şimdi bu yöntemlere kısaca değinelim…

Dolgu: Yumuşak doku dolgu maddeleri, yüzdeki çukurlar ve yara izlerini doldurarak eski görünüme kavuşması için uygulanabilir. Sivilce çukurlarında olduğu gibi yüzünüzdeki su çiçeği çukurlar çok derinse o halde bu nahoş izlerden kurtulmak için dolgu yöntemini tercih edebilirsiniz. Ancak, burada bilmeniz gereken şey bu yöntem kalıcı bir çözüm değildir. Dolgular zamanla parçalanır ve ortalama 6 ayda bir yenisini yaptırmanız gerekir.

Dermabrazyon ve Mikrodermabrazyon: Cilt derin bir yaradan zarar gördüğünde, vücudunuz onu onarmak için daha kalın bir doku üretir. Bu skar dokusu olarak bilinir. Dermabrazyon ve mikrodermabrazyon, her ikisi de ciltteki skar dokusunu ve çukurları gidermek için kullanılan benzer tekniklerdir. Mikrodermabrazyon, cildin üst tabakasını zımparalamak için hızla dönen bir fırça kullanılması işlemidir.

Mikrodermabrazyon ayrıca, cildin yeniden yapılandırılmasına izin veren, dokuya daha derinlemesine nüfuz eden dermabrazyondan daha yüzeyseldir. Ancak, her iki tedavi de yara izlerine karşı çok etkilidir.

Kimyasal peeling (TCA): Bu işlem, cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemidir. Cildin dış tabakasını yeniden eski ve pürüzsüz haline getirmek amacıyla uygulanan tekniktir. Yüksek potens asit cilde yayılır, dış tabakayı giderir ve derin yara izlerinin görünümünü iyileştirir. % 100 TCA kullanılan CROSS tekniği, suçiçeği sonrası çukur izlerinin tedavisi için güvenli ve etkili bir tedavidir. (Kaynak)

Lazer tedavileri: Günümüzde, yara izlerini ve su çiçeği izlerini geçirmenin en popüler yolu lazer yöntemidir. Yara, sivilce-akne izleri, sezaryen izi ve su çiçeği izleri gibi ciltte oluşn pek çok izi gidermek amacıyla sıklıkla tercih edilir. Tedavi esnasında, izleri gidermek için yüksek enerjili ışık kullanılır. Çoğu prosedür, 20 dakika ila 2 saat arasında sürer.

Microneedling: Mikro iğneleme, dermarolling gibi farklı formları ile de bilinen kollajen indüksiyon tedavisi, derinin küçük, steril iğneler ile hızlı ve tekrarlayan bir şekilde delindiği uygulamadır. Öncelikle uzman doktor bölgeye anestezi uygulayarak uyuşturur. Daha sonra, üzerinde iğneler olan küçük bir aleti cildin üzerinde yuvarlar. Cilde batan bu minik iğneler, cilt hücrelerini kolajen yapmak için uyarır. Bu da cildin daha pürüzsüz ve izsiz olmasını sağlar. Microneedling yöntemini düşünüyorsanız, birden fazla kez seanslara gitmeniz gerekeceğini ve prosedürün kanamaya neden olabileceğini unutmayın.

Su Çiçeği İzlerini Nasıl Engellerim?

Su çiçeği izlerini önlemenin en iyi yolu, hiç şüphesiz su çiçeği enfeksiyonundan kaçınmaktır. Ancak, siz veya çocuğunuzda şu anda su çiçeği varsa yara izi olmaması için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunlar:

  • Kaşıntı hissi çok yoğun olsa da kaşımaktan ve kavlatmaktan kaçının.
  • Elinize fırın eldiveni veya başka bir eldiven takın.
  • Çocuğunuzun tırnaklarını kesin.
  • Su çiçeğinde cildi nemli tutmak faydalı olabilir. Kabarcıklara, kakao yağı ve aloe vera yağı içeren bir losyon sürün.

Sonuç:

Toplumda suçiçeği aşılarının yüksek seviyelerde tutulması, suçiçeği yayılımını kontrol etmek için önemlidir. Suçiçeği hastalığının daha fazla yayılmasını önlemek için, hastalığa yakalanan insanlar evde kalmalıdır. Enfekte kişilerin, kabarcıklar kuruyana ve kabuklanana kadar evde kalması gerekir. Bağışıklık sistemi olmayan yenidoğanların ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin suçiçeği hastalığına maruz kalmasını önlemek çok önemlidir.

Çoğu insan su çiçeğini bir kereden fazla kez geçirmez. Bununla birlikte, suçiçeği-zoster virüsü ilk enfeksiyondan sonra vücutta kalabileceğinden, enfeksiyon yıllar sonra bazı yaşlı yetişkinlerde ve bazen çocuklarda zona şeklinde dönebilir.

Su çiçeği hastalığında kabarcıkları kavlatmak, patlatmak ve çizmek kalıcı izlere ve çukurlara neden olabilir. Bu izleri gidermek için hem doğal hemde profesyonel tıbbi yöntemler kullanılabilir. Doğal ev ilaçlarının başarı şansı az olsa da kullanımı zararsızdır. Diğer yandan, tıbbi tedaviler sayesinde izlerin kalıcı olarak giderilmesi mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ