MorTilki.Com

Saç Bitinden Nasıl Kurtuluruz? Bitlenme Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Saç Bitinden Nasıl Kurtuluruz? Bitlenme Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Bitler, saçlı deride hızla çoğalabilen sinir bozucu istilacılardır. Çocuklarda daha sık görülse de her yaştan kişi bitlenebilir. Yaygın bilinenin aksine, bitler herhangi bir hastalığa veya sağlık sorununa neden olmazlar. Bununla birlikte, kafa derinizde kanınızla beslenen eklem bacaklıların yaşıyor olması, sinir bozucu ve endişe vericidir. İyi haber, hem doğal ürünler hem de eczanelerde satılan antibit şampuanları bu istilacılardan kolayca kurtulmanızı sağlayabilir.

Bitlenmek, çoğu insanın hayatında en az bir kere yaşadığı yaygın bir sorundur. Kıvırcık, düz, boyalı veya doğal olmasına bakılmaksızın, bitler her türlü saçta yaşarlar. 3 ila 11 yaş arası çocuklarda ve bu grubun içinde de kız çocuklarında daha yaygındır. Bununla birlikte yetişkin bireylerde de saç biti görülebilir.

Tedaviye başlamadan önce saç bitleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, onlarla mücadele etmeniz ve kurtulmanız açısından önemlidir. Öncelikle, bit neden olur? ve bitler nasıl yayılır? Gibi merak edilen soruları cevaplandıralım. Sonrasında ise saç bitlerinden kurtulmak için iyi gelen farklı çözüm önerilerini listeleyelim…

Bit Nasıl Bulaşır?

Saç bitleri zıplamaz, evcil hayvanlarda yaşamazlar (Kedi ve köpeklerde olan bit farklıdır. İnsandaki bit hayvana, hayvandaki bit insana geçmez) ve kişisel hijyenle ilgisi yoktur. Saç bitlerinin bulaşmasının en yaygın yolu kafa kafaya temastır. Bu, çocuğunuzun kafa biti olan biriyle kafa kafaya dokunduğu anlamına gelir. Okullar, okul servisleri ve yakın temasın olduğu oyun alanları bit bulaşmasının en çok olduğu yerlerdir. Bununla birlikte, bitlenen kişinin şapkasını, eşarbını takmak veya tarağını kullanmak gibi etkenlerde bit bulaşmasına neden olur.

Saç Bitleri Evde Yaşayabilir mi?

Bitler, kaşlarda, kirpik köklerinde ve hatta genital bölge kılları arasında yaşayabilse de en çok saçlı kafa derisinde bulunurlar. Bununla birlikte, bitlerin 12 ila 24 saatte bir kan emerek beslenmesi gerekir. Bu nedenle, insan vücudunun dışındaki yerlerde 1 günden daha fazla yaşayamazlar. Sonuç olarak, bitler ev ortamında 24 saatten daha fazla canlı kalamaz.

Bitlerin Yaşam Döngüsü Nasıldır?

Saç bitlerinden kurtulmak için düşmanınızı tanıyor olmanız gerekir. Bit yumurtasına sirke ismi verilir. Sirkeler, saç derisine veya kıl köklerine sıkıca tutunur (yapışır). İlk bakışta kepek gibi görünebilirler ancak bir büyüteçle incelendiğinde sirkelerin oval bir şekle sahip olduğunu kolayca anlaşılabilir. Sirkeler grimsi beyaz bir renge sahiptir. Yetişkin bitler ise ten rengindedir, 2 – 3 milimetre uzunluğundadır ve saç derisi üzerinde hızla hareket edebilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi 12 ila 24 saatte bir beslenme zorunlulukları olduğu için insan dışında bir yerde 1 günden daha fazla yaşayamazlar.

Saç Bitinden Nasıl Kurtulabilirim?

İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaptığınızda, doğal yollar ile bitten kurtulmak için birçok çözüm önerisi ile karşılaşacaksınızdır. Bu yöntemlerin tamamına yakını, bitleri boğarak öldürmeye yöneliktir. Yoğun kıvamlı doğal bir bileşenin (mayonez, vazelin ve tıraş köpüğü gibi) bol miktarda saçlara sürülmesiyle hareket edemeyen bitlerin boğularak ölmesi hedeflenir. Ancak gerçek şu ki, bu tür çözüm önerilerin hiçbiri bilimsel gerçekliğe dayanmaz. Kullanarak fayda gördüğünü iddia eden insanların yorum ve tavsiyeleri doğrultusunda popülerlik kazanmıştır ve uygulanması çoğu zaman zararsızdır.

Saç tıraşı: Bitlerin yaşamını sürdürebilmesi için bir insana ihtiyaçları vardır ve tabii kıl yoğunluğu olan karanlık bir bölgeye. Bu tanına en çok uyan bölge, saçlarımızın arasıdır. Dolayısıyla, saçlarınızı kısacık kestirdiğinizde bitleri yaşam alanlarından mahrum bırakmış olursunuz. Ormanların yok edildiğinde hiçbir hayvanın o bölgede yaşayamadığı gibi!

Saç tıraşı, (saçları kazıtmak veya 1 numara saç tıraşı) özellikle erkekler için köklü ve zahmetsiz bir çözüm yoludur. Ancak gerçek şu ki, kız çocukları ve kadınlar, bitten kurtulmak amacıyla saçlarıyla vedalaşmak istemez. Bu durumda aşağıdaki diğer çözüm önerileri işinize yarayabilir.

Mayonez + elma sirkesi:  Mayonez ile saç bitlerinden kurtulmak için bol miktarda mayonezi saç kökleriniz dahil tüm saçınıza boca edin. (1 tatlı kaşığı nane yağını mayoneze karıştırmanız daha etkili sonuç almanızı sağlar) Naylon streç ile saçlarınızı hava almayacak şekilde sarmalayın. Bu şekilde 1 saat bekleyin. Ardından her zaman yıkadığınız gibi saçlarınızı yıkayın ancak saç kremleri, bitlerin saçınıza tutunmasını kolaylaştıracağı için saç kremi kullanmayın. Sonrasında bit tarağıyla veya bulabildiğiniz en sık dişli tarakla saçlarınızı tarayın. Bu esnada bitlerin döküldüğünü göreceksiniz.

Saçlarınızı taradıktan sonra, 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde elma sirkesi (Beyaz sirke de olabilir) ve su karışımı yapın. Yalnızca sirkeli su ile saçınızı güzelce yıkayın. Sabah ve akşam sirkeli su ile saç derinize ve saçlarınıza masaj yapın.

Çeşitli doğal yağlar: Saç bitlerinden doğal yollarla kurtulmanın bir başka yolu da doğal yağları kullanmaktır. Bu yağlardan bite karşı en etkili olanları, çay ağacı yağı, anason yağı, hindistan cevizi yağı, nane yağı ve zeytinyağıdır. Sayılan yağlardan herhangi birini saç dipleriniz dahil tüm saçlarınıza sürün ve birkaç saat bekletin. Sonrasında, bit tarağı ile mutlaka tarayın. Aksi halde, bitler ölse bile sirkeler halen canlı olacağından tam olarak bitlerden kurtulmuş sayılmazsınız.

Bu konuda son olarak bir uyarı yapmakta fayda var. Özellikle çay ağacı yağı ve nane yağı gibi doğal bileşenlerin seyreltilmeden cilde direkt olarak uygulanması tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, kullanırken dikkatli olmanızda fayda var.

Sarımsak: Bitlerden kurtulmak için sarımsak sık kullanılan pratik bir yöntem ancak 2018 yılında yapılan bir araştırma, sarımsağın bit istilasından kurtulmak için fazlaca bir katkıda bulunmadığını gösterdi. Söz konusu çalışmada, anason yağı ve hindistan cevizi yağı gibi doğal yağların daha etkili olduğu görüldü. Bununla birlikte, doğal ve zararsız olması nedeniyle deneyebilirsiniz.

Ek olarak, merak edilen bir başka soruyu da cevaplandıralım: kolonya bit öldürür mü? Ne yazık ki, sarımsak gibi kolonyanın da bit öldürücü fazla bir etkisi yok.

Anti-bit şampuanları: Doğal yollar ile uğraşmak istemiyor ve daha keskin bir çözüm arıyorsanız o halde eczanenin yolunu tutmanızı tavsiye edeceğim. Bit öldürücü olan çoğu medikal şampuanın içeriğinde piretrin bulunur. Piretrin ismindeki bu bileşen doğal olarak krizantem çiçeğinden elde edilir. Bu çiçeğe karşı alerjiniz varsa, şampuanlar sizde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Antibit şampuanları çoğu zaman etkili sonuç verir ancak prospektüsündeki kullanma talimatlarına uymak önemlidir. Bununla birlikte, çoğu şampuan bit yumurtalarını öldürmez. Bu yüzden, saçlarınızı bu şampuanla yıkasanız bile bit tarağıyla saçlarınızı taramanız ve sirkeleri saçlarınızdan ayıklamanız gerekir.

Saç Bitlerinden Kurtulmak İçin Ek Bilgiler

  • Bit ilaçları veya şampuanlarını kullanma talimatında belirtilen miktardan daha fazla kullanmayın. Fazla dozda kullanımı tehlikeli olabilir veya tahrişe neden olabilir.
  • Bir seferde birden çok bit ilacını veya şampuanını aynı anda kullanmayın. Bi seferde birden fazla tedavi ürününü kullanmak ekstra iyileşme sağlamayacağı gibi cilt hasarına neden olabilir.
  • Bitle mücadele esnasında saç kremlerini kullanmayın. Saç kremleri bir bariyer görevi yaparak kullandığınız ürünün etkisini azaltır.
  • Aile bireylerinin herhangi birinde bite rastlarsanız, tüm aileye bit bulaşmış olabileceğinden evdeki herkesin saçlarını kontrol edin.
  • Sirkeler, en çok 3 hafta içinde yumurtadan çıkıp bite dönüşeceği için tedaviden 3 hafta sonra saçlarınızda bit görmüyorsanız tamamiyle kurtulmuşsunuz demektir. Ancak bu gelecekte bitlenmeyeceğiniz anlamına gelmez. Ne yazık ki, bitten sonsuza dek kurtulmak için herhangi bir yöntem veya tedavi yoktur.
  • Bitlerden tamamiyle kurtulmak için kıyafetlerinizi 60 derecede yıkayın ve tarak gibi ürünlerinizi kaynatın.
  • Başkasının şapkasını takmayın, tarağını, yastığını kullanmayın ve bit olduğunu bildiğiniz kişilerle kafanızı temas ettirmeyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ