MorTilki.Com

Abiye Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Abiye Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Düğünler, nişanlar, kına geceleri, balolar, mezuniyet törenleri gibi birçok özel günün olmazsa olmazıdır abiye kıyafetler. Böyle bir özel günü duyduğumuz anda aklımıza gelen ilk şey giyeceğimiz kıyafet oluyor. Ama çoğu zaman nasıl bir abiye elbise alacağımızı bilemiyor, yüzlerce hatta binlerce model ve renk seçeneği arasında kaybolup gidiyoruz. Bu yazımızda abiye elbise alırken nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl bir abiye kıyafet tercih etmeliyiz? Gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız…

Bütçenizi belirleyin

Suyun bile ateş pahası olduğu günümüzde abiye kıyafetleri bedava almayı kimse aklına getirmez sanırım. Abiyeler düşük fiyatlardan, uçuk fiyatlara kadar geniş bir yelpazaye sahip olan kıyafetlerdir. Abiyenin yanı sıra ayakkabı ve aksesurlara hatta kuaföre para harcamanız gerektiğinden öncelikle bütçenizi belirleyin. Hem bu sayede, seçim yaparken size uygun olmayan fiyat aralığındaki elbiseleri kolayca eleyerek yüzlerce model arasında kaybolmayacaksınız.

Giyeceğiniz ortama göre seçim yapın

a) Abiye elbiseyi, giyeceğiniz etkinlikte bulunan insanların muhafazakarlık durumuna göre seçmeniz oldukça mantıklıdır. Fazla muhafazakar bir merasimde giyeceğiniz abartı dekolteli abiye ile pek hoş karşılanmayacağınızı söylemeliyim. Yok eğer dekolte sorun olmaz diyorsanız, abiye kıyafetlerde en can alıcı dokelte bölgesi bacak ve sırt dekolteleridir. Ayrıca, abiyelerde göğüs dekoltelerini de görmek mümkün. Fakat göğüs dekoltesini abartıp, göğüsleri neredeyse yarısına kadar açarak, ”şişme balon” görüntüsü ortaya çıkaranlar var. Bu tarz dekolteler, odak noktayı sizin güzelliğinizden ve kıyafetinizden alır, direkt olarak göğüslerinize verir. Odak noktası sizin tamamınız olmalı, yalnızca vücudunuzun belirli uzuvları değil. Bu sebeple abiyelerde derin göğüs dekoltesini önermiyorum ancak yine de tercih sizin.

b) Etkinliğin yapılacağı alana görede abiye seçmek gereklidir. Örneğin, açık alanlarda koyu renk abiye giyilerek şık aksesuarlarla kombinlenmeli, kapalı alanlarda ise daha açık tonları olan sade modeller tercih edilmelidir. Etkinliğin düzenleneceği alan ne kadar geniş ve aydınlık ise cırtlak olmayan koyu renkler sizi o kadar zarif gösterir.

c) Abiye seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, ten renginize ve kilonuza uygun olanı almanız gerektiğidir. Eğer fazla kilolardan şikayetçiyseniz, bel bölgenize inmeden genişleyen modelleri tercih ederek göbeğinizi gizleyebilirsiniz. Diğer yandan eğer ten renginiz beyazsa, çok açık renkleri tercih etmeniz mantıklı olmayacaktır. Böyle bir seçim abiyenin içinde kaybolmanıza neden olabilir. Ten rengine göre zıt tonlar seçmek en akıllıca seçimdir.

d) ”Ben küçük detaylara takılmam, başka zamanlarda da kullanabileceğim modası geçmeyen birşey olsun” diyorsanız, haklılık payınız var. Sonuçta abiyeler sürekli giyilen günlük elbiseler değil. O halde, modası geçmeyen renkleri olan klasik kesim modelleri düşünmelisiniz. Yıllardır abiyelerde modası geçmeyen siyah, kırmızı, mavinin tonları, platin ve turkuaz renklerini tercih edebilirsiniz.

Denemekten çekinmeyin

İnternetten yapacağınız kısa bir araştırmayla yüzlerce çeşit abiye modeline erişebilirsiniz. Bu modellerden, hiç olmaz dediğiniz biri bile size çok yakışabilir. Bu tür kıyafetleri giymeden sizde nasıl sonuç vereceğini kestiremezsiniz. Bu yüzden abiye almaya gittiğiniz mağaza(lar)da değişik modelleri sırayla denemeniz daha iyi olacaktır.

Aksesuarlar ve Ayakkabı

Abiyenizi gün öncesinden aldıysanız aksesuar ve ayakkabı içinde yeterli zamanınız var demektir. Platform ayakkabılar, takılar ve el çantaları abiyelerin tamamlayıcı unsurlarıdır. Bu üçlünün elbisenizle tam uyum sağladığından emin olun. Ayakkabıyı önü açık platform aldıysanız, içine çorap giymeyin. Ucu açık platform ayakkabıların içine tül çorap giyilmez. Bu çoğu kadının sık yaptığı hatalardandır ve oldukça nahoş bir görüntü ortaya çıkarır. Çorap giymek zorundaysanız, ucu kapalı olan yüksek topuklu stiletto ayakkabıları tercih edin. Ayrıca giydiğiniz abiye modeline göre sütyen seçimi yapmanız gerekir. Omuzları açık bir model abiye almışsanız, askısız silikon sütyenleri ya da askısız kullanamıyorsanız şeffaf askılı sütyenleri kullanmanız gerekir.

Makyaj

Eğer abiye kıyafet ile bir davete katılacaksanız, saç ve makyajada zaman ayıracaksınız demektir. Abiyelerde renk seçimi yaparken ten renginizin zıt tonlarında olması gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. Makyaj için de durum bundan farklı değildir. Abiye kıyafetle aynı olan renklerde makyaj yapmak sık yapılan hatalardan bir diğeridir. Makyaj renkleri kıyafet, saç ve elbise ile aynı renkte olmamalı, bunlara uyum sağlayan renkler tercih edilerek tam bir bütünlük elde edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ