MorTilki.Com

Diş Macunu Tüy Döker mi? Diş Macunu ile Tüylerden Kurtulmak Mümkün mü?

Diş Macunu Tüy Döker mi? Diş Macunu ile Tüylerden Kurtulmak Mümkün mü?

İnternete her girdiğinizde, yeni bir makyaj önerisine, pratik ev çözümlerine veya güzellik trendine rastlarsınız. Bu yöntemlerin her biri, bir öncekinden bile daha garip! Bugün, tüm bu yöntemleri tuhaflık konusunda geride bırakacak en ilginç tüyolardan birine yer vereceğiz; diş macunu ile istenmeyen tüylerden kurtulma!

Diş macunu ile gözlük camı çiziklerini gidermek, sehpadaki bardak lekelerini çıkarmak, ciltteki siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulmak gibi şaşkınlık verici çeşitli önerileri daha önce duymuş olabilirsiniz. Bunlara bir yenisi daha eklendi; diş macununu tüy dökücü olarak kullanmak!

Birçok sosyal medya fenomeni ve kişisel blog sahibi diş macununun tüy dökücü etkisi olduğunu iddia ederek diş macunu ile kollar, bacaklar, koltuk altı ve genital bölgedeki tüylerden kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor. Hem de 5 dakikada! Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Diş macunu tüy döker mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; hangi marka olursa olsun diş macunları cilt için uygun değildir. Diş macunlarının içeriğinde karbonat, metanol, triklosan, alkol, sodyum lauril sülfat ve hidrojen peroksit gibi bileşenler bulunur. Tüm bu maddeler, çeşitli oranlarda karıştırılır ve dişleri beyazlatmak için özel olarak formüle edilir. Özellikle, sodyum lauril sülfat cildin pH dengesini bozarak kurumaya, kızarıklığa, tahrişe ve cilt lekelerine neden olur. Tabii bir kereliğine elinize, yüzünüze diş macunu sürerseniz muhtemelen bu semptomların hiçbirini yaşamayacaksınız ancak tüylerden kurtulmak amacıyla bunu alışkanlık haline getirirseniz çeşitli cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Diş macunu ile istenmeyen tüylerinden kurtulduğunu iddia eden kişiler, limon ve şeker gibi çeşitli karışımları kullanıyor. 1 kaşık diş macunu, 1 kaşık limon suyu ve 1 kaşık toz şekeri karıştırıp tüylü bölgelere sürüyorlar. Tüm bu maddelerin içeriğine baktığımızda yalnızca aşındırıcı etkisi olduğunu görüyoruz. Nitekim, diş macunları çeşitli ağartıcı ve diş tartarlarını giderici bileşenlerden oluşur, limon asidik yapıdadır. Şekerin ise kristalleri sayesinde peeling etkisi olsa da tüy dökücü hiçbir özelliği bulunmaz. Sonuç olarak, diş macunu ve diş macunu ile birleştirilen karışımlar veya maskeler tüy dökmez.

Sonuç:

Diş macunları, limon, zerdeçal, karbonat, toz şeker ve aloe vera gibi doğal ürünler ile karıştırılmış olsa bile tüy dükücü etki göstermez ve tüy dökücü krem gibi çalışmazlar. Bu tür sözde ev çözümlerinin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Dahası, uzun vadede sürekli kullanımı çeşitli cilt sorunlarıyla sizi baş başa bırakabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ