MorTilki.Com

Kekik Yağı Saç Uzatır mı? Kekik Yağının Saça Faydaları

Kekik Yağı Saç Uzatır mı? Kekik Yağının Saça Faydaları

Türk halkı olarak kekiğe yabancı değiliz ve sıklıkla yemeklerimizde kullanıyoruz. Sağlığa olan faydalarına da 7’den 70’e hepimiz aşinayız. Peki ama saça olan faydaları? Kekik yağının, kepek tedavisinden saç uzatmaya kadar saç sağlığına birçok katkısı olduğunu biliyor muydunuz?

Bilimsel olarak Thymus vulgaris olan kekik, nane ailesine aittir. Fransızcada ‘thym’, Almanca’da ‘timian’, İspanyolca’da ‘tomillo’ ve Endonezya’da ‘timi’ olarak bilinir. Ek olarak, bitkinin bilimsel adı Yunanca cesaret anlamına gelen ‘thumus‘ kelimesinden türetilmiştir. Dünyadaki bitki türlerinin süperstarı olan kekik, tarih boyunca cesaret ve güç ile ilişkilendirilmiştir. Nitekim kekik, savaşa giden askerlere sunulan bir armağandı. Romalı askerler, saygı işareti olarak kekik dallarını kullanırdı. Yunanlılar ve Romalılar tapınaklarını ve evlerini arındırmak ve cesaret ruhunu uyandırmak için kekik demetleri yakarlardı. Bununla birlikte, kekik saç tedavileri de çağlar boyunca popülerliğini korudu. Bu da şu soruyu akla getiriyor; kekik yağının saça faydaları nelerdir?

Kekik, binlerce yıldır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılıyor. Kekik yağının cilde olan faydaları ise her geçen gün daha çok önemseniyor. Bununla birlikte, kekik yağı artık saç sağlığı konusunda bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Peki ama kekik yağı gerçekten saç uzatır mı? Kekik yağı saç çıkarma konusunda ne kadar etkili?

Kekik Yağı Saç Uzamasını Destekleyen Harika Bir Uyarıcıdır

Kekik, saç uzamasını destekleyen iyi bir uyarıcıdır. Genel olarak, uyarıcılar dolaşımı aktive eder ve oksijenasyona ihtiyaç duyan alanlara kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Sağlıklı kan dolaşımı ile saç köklerindeki saç hücreleri yeni saçlar üretebilir. İçerdiği flavonoid bileşikleri yeni saç telleri oluşturmak için çok önemlidir. Kekik yağında doğal olarak bulunan bu bioflavonoid bileşikleri; apigenin ve Apigenin-7-glukoziddir. Ayrıca, doğal biyositler sınıfına giren timol içerir. Timol, zararlı ve bulaşıcı organizmaları öldürmesiyle bilinir. Sonuç olarak, kekik yağı saç uzamasını destekler, saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar, dökülen saçların yeniden çıkması için zemin hazırlar.

Kekik Yağı Kepeğe İyi Gelir

Kepek karşıtı çok sayıda şampuan olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu şampuanlar, Tv ve internet ortamında hacimli, parlak saçlı güzel modeller tarafından reklamları yapılıyor. Ancak, şampuanlardaki sert kimyasallar nedeniyle gerçek deneyim o kadar çekici olmayabilir. Peki kepek neden olur? Kepeğe neden olan genel sorunlar; saç folikülü iltihabı, saç derisi hastalıkları, vitamin eksiklikleri, kuru cilt ve şampuanlardaki sert kimyevilerdir.

Kekik yağının, anti-enflamatuar olan Apigenin ve apigenin-7-glukozit içerdiğinden bahsetmiştik. Bu bileşenler, kepek sorununa neden olan etkenlerin büyük çoğunluğunu giderir, kafa derisini ve saç köklerini etkileyen iltihabı hafifletir. Dahası, bu bileşikler aynı zamanda saç köklerini besler ve kuruluk sorunlarıyla mücadele eder. Ayrıca, kekik yağındaki aktif bir bileşen olan timol iltihaplanmayı tetikleyen bakteri ve mikropları öldürür. Tüm bunların toplamında, kepeksiz ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Kekik Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir

Saç dökülmesi sorununu erkekler daha çok yaşıyor olsa da yakın tarihli bir çalışmaya göre her üç kadından birinin saç kaybından şikayetçi olduğu biliniyor. Saç dökülmesinin onlarca farklı nedeni vardır ancak genel olarak; saç kökü iltihabı, yetersiz beslenme, stres, bakteriler, yetersiz hijyen, hormon dengesizlikleri ve genetik faktörler birincil suçlulardır.

Bu güne dek yapılan bilimsel çalışmalar, timolün hastalığa neden olan bakterileri, mantarları ve diğer mikropları öldürme kabiliyeti olduğunu ve güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Söz konusu mikroplar, kafa derisinde toplanarak saç sağlığını olumsuz yönde etkiler, folikülleri tıkar, kafa derisi enfeksiyonlarına ve saç kaybına varan ciddi sorunlara neden olur. Timol, bu mikrobik ajanların hücre duvarlarını parçalayarak ve folikülleri tıkayabilecek blokları yok ederek çalışır. Bu sayede, saç dökülmesini durdurabilir. Ancak, daha önce belirttiğimiz gibi saç kaybının onlarca farklı nedeni olabilir. Yapılacak en iyi şey, kesin nedeni öğrenip uygun tedaviyi almak için dermatoloğa başvurmaktır.

Kekik Yağı Saçkırana İyi Gelir mi?

Bir araştırma, bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırdığı bir durum olan saçkıran (alopesi areata) için bitkisel tedavi kullanımının ne işe yarayacağı test edildi.

Saçkıranı tedavi etmek üzere uçucu esansiyel yağlar kullanıldı. Bu bağlamda, 114 mg biberiye, 88 mg kekik, 108 mg lavanta, 94 mg sedir ağacı, 3 ml jojoba yağı ve 20 ml üzüm çekirdeği yağı kullanıldı. Saçkıran tanısı konulan 86 hasta çalışmaya dahil edildi. Bunlar rastgele 2 gruba ayrıldı. Bir grup bu yağların karışımıyla günlük olarak kafa derisine masaj yaparken, diğer grup deneklerine bu yağlar verilmedi. 7 aylık çalışmanın sonunda, doğal yağlar ile tedavi gören 43 kişiden 25’inde olumlu sonuç gözlemlendi.

Tüm bunlarla birlikte, tedavi birden fazla bileşenden oluştuğu için, kekik yağının kesin rolü ve nihai sonuçlara nasıl katkıda bulunduğunu açıklamak mümkün değil. Bu nedenle, alopesi areata tedavisinde kekik yağının etkilerini yakından incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kekik yağı oldukça güçlü bir doğal yağdır. Bu nedenle seyreltilerek kullanılması gerekir. Aksi halde cildinizi yakabilir. Kullanımında iki farklı yöntemi deneyebilirsiniz. İlk olarak, kullandığınız şampuana 8 ila 10 damla kekik yağı ekleyerek saçlarınızı yıkayın.

İkinci seçeneğiniz ise diğer esansiyel yağlar ile karıştırarak kafa derinisine masaj yapmak. Kafa derisine direkt uygulamak için aşağıdaki esansiyel yağları karıştırarak doğal bir kür hazırlayın.

  • 2 yemek kaşığı badem yağı
  • 3 damla biberiye esansiyel yağı
  • 3 damla kekik esansiyel yağı
  • 1 damla karanfil esansiyel yağı

Tüm yağları karıştırıp kafa derinize masaj yapın. 20 dakika bekletip her zaman yıkadığınız gibi saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Sonuç:

Kekik yağında, apigenin ve apigenin-7-glukozit gibi doğal biyoflavonoidler bulunur. Bunlar, yeni saç tellerinin yapımında önemli bir rol oynar. Ek olarak, apigenin anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri vardır. Bu özellikler, saç foliküllerinin saç büyümesine devam etme yeteneğinin korunmasına yardımcı olur.

Özetlemek gerekirse, kekik yağı ile saç bakımı kepek, saç dökülmesi, saç derisi sorunları gibi birçok soruna iyi gelir.  Saç uzamasını destekler, yeni saç oluşumuna zemin hazırlar. Alerjisi olmayanlar dışında yan etkisi ve zararı olmadığından, kullanmaya değer bir doğal içeriktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ