MorTilki.Com

Mayonez Maskesi Saç Uzatır mı? Mayonezin Saça Faydaları

Mayonez Maskesi Saç Uzatır mı? Mayonezin Saça Faydaları

Mayonez saç maskeleri, saç tellerini potansiyel olarak yumuşak ve ipeksi bir hale getirebilecek alternatif bir saç bakımı olarak kullanılıyor. Çoğu web sitesi ve kişisel blog, mayonez maskelerinin saçlara derinlemesine fayda sağladığını iddia ederek, sayısız yararı olduğundan bahsediyor. Ancak gerçek şu ki, bu iddiaların bazılarının gerçeklik payı olsa da çoğu asılsız. Peki ama doğrusu ne? Mayonezin saça ne gibi faydaları var?

Saçlarınızı ev çözümleriyle daha sağlıklı bir hale getirmek istiyorsanız, sanal ortamda onlarca farklı doğal maske tarifi bulmanız mümkün. Bunlardan en popüler olanlarından biri de mayonez maskeleri. Büyük olasılıkla, mayonezin saçlara sayısız faydasının olduğu makaleleri daha önce okumuşsunuzdur. Bu içeriklerde, mayonezin saç uzattığı, saç çıkardığı, dökülmeye etkili olduğu, kepeği giderdiği ve saçları düzleştirdiği iddia ediliyor. Peki ama bu iddiaların ne kadar gerçeklik payı var?

Mayonezin saça ne kadar fayda sağladığını öğrenmek için öncelikle mayonezin içeriğine bakmak gerekiyor. Mayonez bir yağ olarak sınıflandırılır. Esas olarak yumurta sarısı, sirke ve limon suyu ile birlikte kanola veya soya fasulyesi yağından oluşur. Bazı marka mayonezlerde zeytinyağı ve Dijon hardalı gibi birkaç ek bileşen daha bulunabilir.

İçeriğine kısaca değindiğimize göre şimdi de mayonezin saça faydalarını ve şehir efsanelerini inceleyelim…

Mayonez Kıvırcık Saçlara İyi Gelir mi?

Kıvırcık ve elektriklenen cansız saçlar, saçlardaki nem eksikliğinin bir yan etkisidir. Mayonez, yağ içeriği sayesinde saçlara nem ve yağ kazandırır. Teorik olarak, kuruyan ve kıvrışan saçları besleyerek bir miktar düzleşmesini sağlar. Diğer yandan, düz saçlar ilave yağlara ihtiyaç duymaz çünkü kafa derisinde üretilen sebum, düz saçlarda kökten uca kadar kolayca yol alabilir.

Mayonez Saçları Güçlendirir mi?

Çoğu internet sitesi, mayonezin saçları güçlendirdiğini ve hatta saç boyalarının verdiği zararı ortadan kaldırdığını iddia ediyor. Ancak, bu iddiaları destekleyen ve gerçekliğini kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Nitekim, mayonez esas olarak yağdır, saçları güçlendirme ve kimyasallardan koruma gibi bir içeriği bulunmaz. Saça faydalı olabilecek yumurta sarısı ve limon suyu gibi bileşenler içerse de bunlar saça derinden etki edecek miktarda değildir.

Mayonez Saç Uzatır mı?

Çoğu kadın mayonezin saçlarını uzatacak bir etkisi olduğunu düşündüğünden mayonez saç maskelerini kullanıyor. Gerekçe olarak, mayonezde bulunan L-sistein isimli bir amino asidin saç uzattığı yönündeki etkileri gösteriliyor.

2016 Mart ayında yapılan bilimsel bir çalışmada, saç dökülmesi sorunu yaşayan menopoz dönemindeki kadınları mercek altına alındı. Çalışmada L-sistein ve diğer aminoasitlerin nasıl bir etkide bulunduğu araştırıldı. Araştırmacılar, bu amino asidin saçta bir tür protein olan keratin yapımında önemli olduğunu ve bu sayede saç uzamasını teşvik ettiğini buldu. (Güvenilir Kaynak)

Araştırmada ayrıca, L-sisteinin çinko ve demir de dahil olmak üzere saç büyümesi için önemli olan diğer besin maddelerinin emilmesine yardımcı olabilecek B6 vitamini ile birleştirildiğinde daha etkili olduğu görüldü.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey çalışmanın aminoasidin mayonez yoluyla doğrudan saça uygulanmasına değil, L-sisteinin diyetine ve ek formlarına odaklanıyor olmasıdır. Bu da mayonezin saç uzamasını sağlayıp sağlamadığı sorusunu bilimsel olarak cevapsız bırakır.

Mayonez Bitleri Öldürür mü?

Mayonez saç maskelerinin faydalarını içeren iddialar arasında bir diğeri ise bit öldürücü özelliği olduğudur. Teoriye göre, yoğun olarak saça sürülen mayonezin içinde hareket edemeyen bitler boğularak ölür. Ancak gerçek şu ki, saçınıza ne kadar mayonez sürerseniz sürün, bitler ölmez. Bu yalnızca bitleri kısa süreliğine devre dışı bırakır.

Mayonez Saç Çıkarır mı?

Mayonezin faydalarını içeren makaleler, mayonez saç maskelerini kullanmaya teşvik edici olsa da ne yazık ki hepsi doğruyu yansıtmıyor. Bunlara bir diğer örnek de mayonezin kelliğe çare olduğu iddiasıdır. Mayonezde bulunan L-sistein isimli aminoasit türünün saç uzatma konusunda etkili olduğu bilinse de bu bileşenin saç çıkardığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Saç dökülmesi bir kez yoğun olarak başladığında esasen yapılabilecek çok az şey vardır. Saçlardaki dökülme, altta yatan onlarca farklı neden yüzünden yaşanabilir. Bunun tespit edilmesi için öncelikle doktora gitmek ve gerekli tedaviyi almak gerekir. Sonuç olarak, mayonez saç çıkarmaz ve kelliğin çözümü değildir.

Mayonez Kepeğe İyi Gelir mi?

Mayonezin bir nevi yağ olduğundan bahsettik. Saçlardaki kepekler söz konusu olduğunda, birincil suçlu saç derisinin fazlaca yağ (sebum) üretmesidir. Kepekten kurtulmak için derinize mayonez sürdüğünüzde, zaten çok yağlı olan saç deriniz ve saçlarınız daha çok yağlanacaktır. Sonuç olarak, sebumla birleşen mayonez daha çok kepek oluşumunu tetikleyecektir.

Mayonez Saç Maskeleri Nasıl Kullanılır?

Mayonezin saça olan faydalarının birçoğu şehir efsanesinden ibaret olsa da kullanımı zararsızdır. Özellikle kuru ve kıvırcık saçlar için kısa süreliğine olumlu etki gösterebilir. Saçlara uygulaması oldukça basittir ve fazladan ek işlem gerektirmez.

 • Saçlarınızı ıslatın
 • 1 fincan mayonezi, saç derisinden başlayarak tüm saçınıza sürün
 • Eşit şekilde dağılması için masaj yapın veya geniş dişli bir tarak kullanın
 • Bone ile kapatıp yaklaşık 20 dakika bekletin
 • Son olarak her zaman yıkadığınız gibi şampuanla yıkayıp durulayın.

Evde Uygulayabileceğim Hangi Mayonez Maskesi Tarifleri Var?

Hazır mayonezi ek bir karışım yapmadan direkt olarak saçlarınıza sürebileceğiniz gibi birçok farklı bileşenle karıştırarak maske yapabilirsiniz. İşte onlardan birkaçı…

Her satır farklı bir tariftir!

 • 5 yemek kaşığı mayonez + 2 tam yumurta
 • 1 çay bardağı mayonez + 2 yemek kaşığı süzme bal + 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 fincan mayonez + 1 fincan zeytinyağı
 • 1 su bardağı mayonez + iyice olgunlaşmış 1 avokado
 • 4 yemek kaşığı mayonez + 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı + 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı mayonez + iyice olgunlaşmış 2 muz + 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 yemek kaşığı mayonez + iyice olgunlaşmış 3 çilek
 • 2 yemek kaşığı mayonez + 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu + 1 tam yumurta

Sonuç:

Bugüne dek mayonez saç maskelerinin faydalarını içeren yeterli bilimsel çalışma yapılmamıştır. İddia edilen faydalarının çoğu gerçek dışı olsa da özellikle kıvırcık ve cansız saçlara nem kazandırabilir ve düzleşme sağlayabilir. Diğer yandan, mayonezin içeriğinde bulunan L-sistein isimli aminoasidin saç uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır ancak çalışmada direkt olarak mayonez değil, L-sistein bulunan ek formların kullanıldığı unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, mayonez maskelerinin saça zararı olmamakla birlikte, saç çıkarmaz, kelliğe çare değildir, kepeği gidermez ve bitleri öldürmez. Diğer yandan, kuru ve cansız saçlara sahip olanlar yukarıdaki maske tariflerinden herhangi birini haftada 1 kez kullanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ