MorTilki.Com

Kuru Cilde Hangi Sabun İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin Sabun Önerileri

Kuru Cilde Hangi Sabun İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin Sabun Önerileri

Sabunla aşırı el yıkamanın çatlaklara ve kurumaya neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki, bu durum vücudu sarmalayan tüm cilt için geçerli. Bu sebeple, kuru bir cilde sahipseniz daha fazla tahrişi önlemek için doğru sabunu seçmeniz gerekiyor.

Cilt tipine göre uygun sabun seçimi çoğu insanın angarya olarak gördüğü ve önemsemediği bir şey. Ancak, özellikle kuru ve hassas cilde sahip biriyseniz, yanlış sabun seçimi cildinize faydadan daha çok zarar verir. Teorik olarak hangi sabunu kullanırsanız kullanın muhtemelen hijyen sağlayacaksınız ancak ya sonrasında cildiniz daha çok kurumaya başlarsa?

Kuru cilde sahip olanların hangi sabun türlerini kullanması gerektiğini ve bu sabunların cilde olan çeşitli faydalarını içeren rehber niteliğinde bir makale hazırladık. İşte kuru ciltler için birkaç doğal sabun önerisi…

Kuru Cildi Olanlar Sabun Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli?

Kuru ciltler pul pul dökülmeye, soyulmaya, çatlamaya ve cansız görünmeye meyillidir. Özellikle, sodyum lauril sülfat gibi sürfaktanlar, yüksek oranda alkol, kokular ve etil içeren sabunlar, kuru ciltlerde olumsuz etki yaparak daha fazla kurumaya ve tahrişe neden olur. Bu tür sert içerikler barındıran sabunları kullanmak yerine, doğal bitkisel yağları içeren sabunları tercih etmek her zaman daha akıllıca bir seçim olacaktır. Bu bitkisel yağlar; zeytinyağı, aloe vera, avokado, jojoba ve kakao yağıdır.

Bitkisel yağ içeren doğal sabunları bulmakta zorlanıyorsanız o halde sabun seçiminde ilk kriteriniz gliserinli sabunlar olmalı. Gliserin, cildinize nem sağlayarak daha fazla kurumasını engeller. Ayrıca, hyaluronik asit ve koyunların yağ bezlerinden elde edilen lanolin gibi cilde nem kazandıran bileşiklerin bulunduğu sabunlar da kuru ciltler için idealdir.

Kuru Ciltler İçin 5 Sabun Önerisi

Yukarıda zeytinyağı, aloe vera, avokado, jojoba ve kakao yağı gibi doğal bitkisel yağların bulunduğu sabunların kuru ciltler için en iyisi olduğundan bahsettik. Şimdi, bu sabunların cilde olan çeşitli faydalarına değinelim…

Zeytinyağlı sabunlar: İçeriğinde K, E ve D vitaminleri bulunan zeytinyağlı sabunlar, kuru ciltlere nem ve elastikiyet kazandırır. Pişik gibi ciltte oluşan tahrişleri giderir, sivilce ve akne gibi sorunlara iyi gelir. Ciltteki büyük gözenekleri kapatarak lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Aloe vera sabunları: En etkili doğal nemlendiricilerden biri olan aloe vera, kızarıklık ve şişliğe iyi gelir. Güneş yanıklarını tedavi etmek ve yaşlılık nedeniyle oluşan cilt sorunlarını gidermek amacıyla kullanılabilir. Cilde nem sağlamasının yanı sıra yağ dengesini kontrol altına alarak ipeksi bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Avokado sabunları: Kuru, yıpranmış ve hassas cildin iyileştirilmesi söz konusu olduğunda avokado özlü sabunlar harika işler başarır. Nem dengesini korur, esneklik kazandırır, yaşlanma karşıtıdır. Dahası, avokado sabununun köpüğüyle masaj yapılarak spa etkisinde rahatlama sağlanabilir.

Jojoba sabunları: Tam bir E vitamini deposu olan jojoba bitkisinin özünden elde edilen jojoba sabunları, selülite, cilt çatlaklarına, sivilcelere ve yara izlerine iyi gelir. Cilde derinlemesine nem kazandıran jojoba sabunları ayrıca yaşlanma karşıtı ürünler arasındadır.

Kakao sabunları: Kuruma nedeniyle pul pul dökülen ciltler söz konusu olduğunda kakao sabunları hayli etkilidir. Cilde nem kazandırır ve çatlaklara iyi gelir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildi korur ve tam bir temizlik sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ