MorTilki.Com

Brezilya Fönü Nedir? Brezilya Fönünün Faydaları ve Zararları

Brezilya Fönü Nedir? Brezilya Fönünün Faydaları ve Zararları

Brezilya fönü, kıvırcık, kabarık ve cansız görünümlü saçları olanların tercih ettiği, son yılların popüler bir saç bakım uygulaması. Ne var ki, bu trend saç uygulamasının artıları olduğu kadar eksileri de bulunuyor. Brezilya fönü hakkında tüm merak edilenleri içeren bir makale hazırladık…

Son yıllarda Brazilya fönü ile düz saçlara kavuşan birçok ünlünün objektif karşısına geçtiği gördük. Khloe Kardashian, Sarah Jessica Parker ve Jennifer Aniston bunlardan yalnızca birkaçı. Ünlülerin Brezilya fönünü tercih etmesi, bu uygulamanın dünya genelinde popülaritesinin artmasını sağladı. Özellikle kıvırcık ve kabarık saçlara sahip çoğu kadın ve uzun saçlı erkek Brezilya fönü yaptırmak için kuaförlerin yolunu tuttu. Peki ama nedir bu Brezilya fönü? Ne işe Yarar?

Brezilya fönü, keratin ile saç bakımını ve aynı zamanda saç düzleştirmeyi içeren bir uygulamadır. Her saç telinin etrafında koruyucu bir tabaka oluşturmak amaçlanır. Bu işlem sıvı bir keratin formülü kullanılmak suretiyle yapılır. Keratin, her insanın vücudunda (saç, cilt, tırnaklar ve dişlerde) doğal olarak bulunan bir proteindir. Ayrıca hayvanların boynuzlarında, toynaklarında, pençelerinde ve tüylerinde bulunur. Brezilya fönünde kullanılan keratin, hayvanların bu uzuvlarından elde edilir. Ek olarak, formülün içeriğinde Brezilya’ya özgü olan açai üzümü, annatto tohumu ve camu camu gibi bitki karışımları bulunur. İsminin Brezilya fönü olmasının sebebi bu yüzdendir.

Brezilya Fönünün Faydaları Nelerdir?

Brezilya fönü, her saç telinin etrafında koruyucu bir tabaka oluşturan, kabarmayı etkili bir şekilde azaltan, bir anlamda kütikülü mühürleyen ve herhangi bir dış hasara karşı koruyan sıvı keratin formülünün uygulanmasıdır. Saçlara uygulanmasının ardından saç telleri düzleşir, yumuşar, parlaklık ve hacim kazanır. Yağmura yakalandığınızda veya saçlarınız kuruduğunda bile eskisi gibi saçlarınız tel tel olup kabarmaz. Dahası, Brezilya fönünün faydaları kısa süreli değildir.

Erkek veya kadın olduğuna bakılmaksızın, kıvırcık, cansız, kabarık ve kolay elektriklenen saçlara sahip herkes Brezilya fönünü yaptırabilir. Uygulama 1 ila 3 saat arasında sürer. Neredeyse her saç tipi bu bakım için uygundur ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, Brezilya fönünün işin ehli bir profesyonel tarafından yapılması gerektiğidir. Bu nedenle, Brezilya fönünü evinizde yapmayı denemeyin.

Brezilya Fönünün Etkisi Ne Kadar Sürer?

Brezilya fönünün olumlu etkileri saçlarda 2 ila 5 ay arasında kalıcıdır. Ancak bu süre kişinin saçlarını ne sıklıkla yıkadığına ve yıkama esnasında kullandığı şampuanla doğru orantılıdır. Brezilya fönünü sonrası ilk 3 gün saçların yıkanması tavsiye edilmez.

Ayrıca, sülfat içeren şampuanlar Brezilya fönünün ömrünü kısaltır. Sonuç olarak, saçlarınızı çok sık yıkamadığınız ve sülfat, paraben içermeyen şampuanlar kullanmadığınız sürece etkisi daha uzun sürer. Uygulamanın etkisi geçtiğinde saçlarınızda ayrıca bir zarar görmezsiniz ve saçlarınız eski kıvrışık haline geri döner.

Brezilya Fönünün Zararları Nelerdir?

Brezilya fönünün keratin bakımından oluşan bir uygulama olduğundan bahsettik ancak bu uygulama için yalnızca keratin yeterli değildir. Ek olarak, başka kimyasallara ihtiyaç vardır. Brezilya fönünde kullanılan formüllerde bulunan potansiyel kimyasallar aşağıdaki gibidir:

  • Formaldehit
  • Formalin
  • Metilen glikol
  • Metilen oksit
  • Paraformaldehid
  • Oksimetilen
  • Timonasik asit
  • Metanol
  • Formik aldehit
  • Çeşitli parfümler ve kokular

2010 yılında yapılan bir çalışmada Brezilya fönü formülünün içeriğinde % 12 gibi yüksek bir oranda formaldehit olduğu görüldü. Bu araştırmanın sonunda tüm dünya genelinde Brezilya fönü güvenli mi? Sorusu sorulmaya başlandı. Nitekim, yukarıda saydığımız kimyasalların sağlığa olan zararları tartışılmaz bir gerçektir.

Özellikle astım gibi solunum hastalıklarınız varsa bu saç uygulaması semptomlarınızı tetikleyebilir. Baş ağrıları, solunum problemleri, ciltte kaşıntı, döküntü, bulantı, kusma, göğüs ağrısı, gözlerin sulanması, burun ve boğazda tahriş, alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler, Brezilya fönü uygulaması esnasında veya saatler sonra yaşayabileceğiniz olumsuzluklardır.

Brezilya fönünü uzun vadede sürekli kullanmak da saçlara zarar verebilir. Seneler boyunca sürekli bu uygulamayı yaptıran kişilerde, saç kırılması, saç dökülmesi, kuru ve kırılgan saçlar görülebilir.

Hamilelikte Brezilya Fönü Yaptırılır mı?

Brezilya fönünün ana bileşenlerinden biri kanserojen olduğu kanıtlanmış bir kimyasal olan formaldehittir. İçeriğinde birçok kimyasal bulunması nedeniyle hamile kadınların bu saç bakımını yaptırmaması gerekir. Bebeğinizin ve sizin sağlığınızın saçlarınızın nasıl göründüğünden çok daha önemli olduğunu unutmayın.

Sonuç:

Brezilya fönünü kıvırcık ve kabaran saçlardan muzdarip herkes tercih edebilir. Ana bileşeni saçlar için faydalı bir protein olan keratin olsa da bununla birlikte birçok zararlı kimyasal ve Brezilya’ya özgü bitkisel karışımlar içerir. Solunum hastalıkları olanlara ve hamile kadınlara önerilmez. Ayrıca, evde yapılabilecek bir saç uygulaması değildir. İşin ehli bir saç uzmanı tarafından uygulanması gerekir. Sürekli kullanımında ise saçlar zarar görebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ