MorTilki.Com

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir? Belirtilerle Bebeğin Cinsiyetini Anlamak Mümkün mü?

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir? Belirtilerle Bebeğin Cinsiyetini Anlamak Mümkün mü?

Bebek bekleyen anne adaylarının bu mutlu günlerinde en çok merak ettiği şey hiç şüphesiz bebeğin cinsiyetinin ne olacağıdır. Bebeğin erkek mi yoksa kız mı olacağına dair aile içinde tahminler sürerken, geçmişten günümüze süregelen ”belirtilerle cinsiyet anlama” yöntemleri dikkate alınır. Peki ama bu yöntemler gerçeği yansıtıyor mu? Hamilelikte bebeğin cinsiyetini gösteren belirtiler yaşanır mı? Bilimsel çalışmaların ışığında inceledik…

Henüz yeni gebe kalmış bir anne adayıysanız bu dönemde siz, eşiniz ve aile büyükleriniz bebeğin cinsiyetini merak ediyor olabilir. Bu merak, nesiller boyunca bebeğin cinsiyetini tahmin etme konusunda çeşitli hurafelerin, masalların ve efsanelerin ortaya çıkmasına neden oldu. Gerçek şu ki, bu yöntemler çiftler için eğlenceli olsa da tıbbi bir gerçekliğe dayanmaz ve kesin sonucu göstermez.

MorTilki.Com ekibi olarak, hamilelikte erkek bebek belirtileri olduğu iddia edilen tahmin yöntemlerini sıraladık ve bu dönemde yaşanan belirtilerin arkasındaki bilimsel gerçeklere yer verdik. Aşağıdaki yöntemlerin bebeğinizin cinsiyetini göstermediğini ve bu belirtiler sizde olsa da olmasa da bebeğinizin cinsiyetinin erkek veya kız olma olasılığının her durumda % 50 – 50 olduğunu unutmayın.

Bebeğin Cinsiyetini Ne Belirler?

Bebeğin cinsiyeti, döllenme sırasında (spermin yumurta ile buluşma esnasında) belirlenir. İnsan vücudunda bulunan kromozomlardan 2 tanesi cinsiyet kromozomudur. Bunlar X ve Y olarak bilinir. Annelerde X kromozomu bulunsa da bebeğin cinsiyetinde bunun bir önemi yoktur. Daha açık bir ifadeyle, bebeğin cinsiyetini babanın spermi belirler. Babanın X kromozomu taşıyan bir spermi yumurtayı döllerse bebek kız olur, Y kromozomu taşıyan bir spermi döllerse o halde bebek erkek olur.

Gebelikte Erkek Bebek Belirtileri: Efsaneler ve Gerçekler

Geçmişten günümüze gelen, insanların erkek bebeğin göstergesi olduğunu düşündüğü yaygın semptomları veya belirtileri içeren bir liste hazırladık. Bebeğin cinsiyetini tahmin etmeyi daha eğlenceli hale getirebilecek o efsaneleri hep birlikte keşfedelim!

Sabahları Mide Bulantısı

Efsane: Hamilelik döneminde sabahları veya günün diğer saatlerinde mide bulantısı yaşamıyorsanız bu erkek bebeğin belirtisidir.

Gerçek: Mide bulantısı ve kusma gebe kadınların % 70 ila 80’ini etkileyen yaygın bir hamilelik belirtisidir. Çoğunlukla hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 ay) yaşansa da bazı kadınların hamileliğin son aylarına kadar bulantı şikayeti olabilir. Hamilelikteki bulantı ve kusma tamamiyle hormon seviyelerindeki değişimden kaynaklanır. Hormonlardaki artış bulantı ve kusmaya neden olur. Bu olayın bebeğin cinsiyetiyle alakası yoktur.

Bebeğin Kalp Atış Hızı

Efsane: Bebeğin kalp atışının dakikada 140 vuruştan daha az olduğunu fark ederseniz o halde erkek bebeğe hamilesiniz demektir.

Gerçek: Bebeğin cinsiyetine bakılmaksızın, normal fetal kalp atım hızı dakikada 120 ila 160 vuruştur. (Hamileliğin ilk döneminde daha yüksek, son dönemlerinde daha düşük olabilir) Cinsiyete Bağlı Farklılıklar isimli bilimsel bir çalışma, gebeliğin ilk trimesterinde, kız ve erkek bebeklerin kalp atım hızı arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Dolayısıyla bu iddia bilimsel olarak çürütülmüştür.

Cilt ve Saç Durumu

Efsane: Erkek bebek bekliyorsanız hamilelik döneminizde cildinizde sivilce çıkmaz. Sivilce çıkmışsa, kız bebeğin anneden güzelliğini ödünç aldığı anlamına gelir ve kız bebeğe hamilesiniz demektir. Ayrıca, saçlarınız daha parlak hale geldiyse ve gürleştiyse bu da erkek bebeğe hamile olduğunuzun işaretidir.

Gerçek: Hamilelik dönemi boyunca cilt ve saçlardaki değişiklikler tamamiyle hormonlarla ilgilidir. Hormon seviyelerindeki artış, bebeğin cinsiyetine bakılmaksızın, saç dökülmesine, ciltte sivilce ve akne çıkmasına neden olabilir veya tam tersi olarak olumlu etki gösterebilir. Özetle, yüzünüzde sivilce çıkmış olması bebeğinizin kız veya erkek olacağı anlamına gelmez.

Çeşitli Gıdalara Aşermek

Efsane: Turşu gibi ekşi veya tuzlu yiyecekleri canınız istiyorsa erkek bebeğe hamilesiniz demektir. Tatlı ve çikolata aşeriyorsanız bebeğinizin kız olacağı anlamına gelir.

Gerçek: Bu iddiayı destekleyen ve gerçekliğini kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Hamilelikte bazı gıdaları aşeriyor olmanız, beslenme eksiklikleri ve psikososyal faktörler ile ilgilidir.

İdrar Rengi

Efsane: Hamilelikte idrarınızın rengi çok daha koyu ise bu erkek bebek beklediğinizin işaretidir. Kız bebeğe hamileyseniz idrarınızın rengi daha açık ve berraktır.

Gerçek: Hamilelik döneminde idrarda renk değişikliği olması yaygındır. Nitekim, kusma sonrası su kaybı yaşanır ve idrarın rengi koyulaşabilir. Ayrıca, alınan takviyeler veya ilaçlar idrar rengini değiştirir. Genel olarak, idrarınızın daha açık renkte veya koyu sarı olması ne kadar su içtiğinizle alakalıdır.

Sağ ve Sol Meme Arasındaki Büyüklük Farkı

Efsane: Erkek bebeğe hamile bir kadının sağ memesi sol memesinden daha büyüktür.

Gerçek: Hamile kadınların göğüsleri, doğum sonrası bebeğe süt tedariği sağlamak üzere eskiye nazaran daha da şişerek irileşir. Ayrıca, hamilelik dönemindeki hormon artışı kan akışını iyileştirir ve böylelikle meme dokusunda daha büyük hissetmenizi sağlayacak değişikliklere neden olabilir. Diğer yandan, bu iddiayı kanıtlayacak herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.

Sürekli Üşüyen Soğuk Ayaklar

Efsane: Ayaklarınız sürekli üşüyor ve ısıtmakta zorlanıyorsanız bu erkek bebek belirtisidir. Erkek bebeğe hamile olan kadınların ayakları sürekli üşür.

Gerçek: Hamilelik döneminde üşüyen ayaklar, kan dolaşımı, diyabet veya soğuk hava gibi çevresel faktörler tarafından olabilir. El ve ayaklardaki üşümenin bebeğin cinsiyetiyle alakası yoktur. Ayaklarınız sürekli üşüyorsa bu durumu doktorunuza danışmanızda fayda var.

Kilo Alımı

Efsane: Karın ve üst vücutta alınan kilolar erkek bebeğe hamile olduğunuzun belirtisidir. Kız bebeğe hamileyseniz, aldığınız kilolar yüzünüz dahil tüm vücudunuza orantılı şekilde dağılır.

Gerçek: Kadınlar hamile kaldıktan sonra doğal olarak bir miktar kilo alır. Belirli seviyede kilo alımı sağlıklı bir gebeliğin parçasıdır. Kilo alımının bebeğin cinsiyetini belirleme konusunda herhangi bir faktörü yoktur.

Karın Pozisyonu

Efsane: Erkek bebeğe hamile olan kadınların karın bölgesindeki şişlik daha farklıdır. Bebeği daha aşağıda hissediyorsanız ve rahminize doğru sivri şekilde şişen bir karnınız varsa bu erkek bebek belirtilerinden biridir.

Gerçek: Bebeğinizi taşıma şekliniz ve karnınızdaki dış görünüş bebeğinizin cinsiyetini belli etmez. Gebe kadınlardaki bu tür değişiklikler, bebeğin büyüklüğü ve uterusun şekli ile alakalıdır.

Duygusal Değişimler

Efsane: Erkek bebeğe hamile olan kadınlar fazla duygusallık yaşamazlar. Kız bebeğe hamile olan kadınlar ise daha duygusaldır ve ani ruh hali değişimleri vardır.

Gerçek: Hamilelik boyunca yaşanan duygusal değişimler, hormon seviyelerindeki yükselmeyle ilgilidir. Bebeğin erkek veya kız olacağı ile bağlantısı yoktur.

Yukarıdaki yazılanlara ek olarak, ellerin çatlaması – kuruması, yorgunluk, daha hızlı saç uzaması, Çin takvimi ve yüzük yöntemi gibi erkek bebek belirtileri olduğuna inanılan çeşitli belirtiler ve yöntemleri sıralamak mümkün. Bu tür inanışların tamamı bilimsellikten uzak, gerçeğe ve tıbba dayanmayan hurafelerdir. Sonuç olarak, bu belirtiler sizde olsa da olmasa da bebeğinizin erkek veya kız olma ihtimali her şekilde yarı yarıyadır. Bu bağlamda, bebek odasını veya eşyalarını pembe mi yoksa mavi mi alacağınıza tıbbi sonuçları öğrendikten veya doğumdan sonra karar vermeniz en mantıklısı olacaktır.

Önemli: Bu sayfada yazılan cinsiyet tahmini yöntemleri sadece bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi muayenelerin yerini almaz. MorTilki.Com cinsiyet eşitliğine inanır, cinsiyet belirlenmesini desteklemez veya teşvik etmez.

Hamilelik Sırasında Bebeğimin Cinsiyetini Nasıl Öğrenebilirim?

Doğmamış bebeğin cinsiyetini öğrenmek için birkaç tıbbi prosedür vardır. Bunlardan en yaygını ultrason yöntemidir. Genellikle hamileliğin 18 ila 22 haftalarında yapılan ultrason ile bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür ancak ultrasonografi, bebeğin pozisyonu uygun değilse cinsiyeti tespit edemeyebilir. Böylesi durumlarda ileri bir tarihte tekrar gitmeniz gerekebilir.

Cinsiyet öğrenmek için bir diğer yöntem de fetal DNA kan testleridir. Sonuçları 7 ila 10 günde alınan bu test her ne kadar bebeğin cinsiyetini gösterse de asıl amacı bu değildir. Fetal DNA kan testlerinin amacı, down sendromu ve diğer kalıtsal genetik durumları öğrenmektir. Bu nedenle, bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için bu tür testler yaptırmanız doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Sonuç:

Anne adayı bir kadınsanız tüm aile bireylerinizle birlikte doğacak çocuğunuzun cinsiyetini merak etmeniz oldukça doğaldır. Bu süreçte, bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu verdiğini iddia edilen belirtilerin bilimsel açıdan gerçeklik payı yoktur. Esasen sonuç olarak bebeğinizin kız veya erkek olmasının da bir önemi yoktur. Önemli olan, sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi ve hayırlı bir evlat olmasıdır. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ