MorTilki.Com

Nane Yağı Saç Çıkarır mı? Nane Yağının Saça Faydaları

Nane Yağı Saç Çıkarır mı? Nane Yağının Saça Faydaları

Bilimsel adı mentha piperita olan naneyi eski Yunanlıların, Mısırlıların ve Romalıların çeşitli sağlık sorunlarında tedavi amacıyla kullandığını biliyoruz. Günümüzde, gıdalarda aroma ve koku, kozmetikte ”soğutma” etkisi, sağlıkta sindirim problemleri ve baş ağrıları gibi geniş yelpazede bir kullanım alanına sahip. Peki ama nane yağının saça olan faydaları?

Saç büyümesini teşvik eden farklı uçucu esansiyel yağlar olsa da hepsinden bir adım önde olan nane yağıdır. Nitekim, nane yağında yüksek miktarda mentol bulunur. Mentolün kan damarlarını genişletme (vazodilatör) suretiyle kan akışını iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca, kuruluk, kaşıntı ve kafa derisi sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Diğer yandan, cilt bakımı, sağlık ve temizlik amaçlarıyla da kullanılabilir.

Nane Esansiyel Yağının Faydaları Nelerdir?

Nanenin ve nane yağının kullanımı oldukça eskiye dayanıyor. Eski Yunanlıların, Mısırlıların ve Romalıların başta sağlık olmak üzere birçok amaç doğrultusunda nane kullandığını biliyoruz. Nane kullanımın bu denli köklü bir geçmişe sahip olmasının elbette bir nedeni var; faydaları!

  • Antimikrobiyal
  • Antienflamatuar
  • Analjezik ve anestezi
  • Vazodilatör
  • Böcek öldürücü, kovucu ve böcek öldürücü

Nane Yağı Saç Çıkarır mı?

Nane yağını faydalı kılan en etkili bileşen içeriğindeki mentoldür. Mentolün kan damarlarını genişleterek kan akışını iyileştirme özelliği olduğundan bahsettik. Bu özelliği sayesinde kadın ve erkeklerdeki saç dökülmesini potansiyel olarak engelleyip durdurabilir. Ancak gerçek şu ki, saç dökülmesi bir kere başladığında esasen yapılabilecek çok az şey vardır. Nane yağı gibi güçlü esansiyel yağlar ve diğer bitkisel tedaviler, saç dökülmesini durdursa da yeniden çıkmasını tam olarak sağlayamaz çünkü saç dökülmesinin altında yatan onlarca farklı neden olabilir. Öncelikle saç kaybına yol açan altta yatan sorunun belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun tedavinin alınması gerekir.

Nane Yağı Saça İyi Gelir mi?

Son yıllarda nane yağı içeren (mentollü) şampuanları market reyonlarında sıkça görmemiz tesadüf değil. Nane yağının içeriğinde bulunan mentolün saça faydalarını keşfeden kozmetik endüstrisi birçok ürününde bu bileşeni kullanıyor.

2014 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada nane esansiyel yağının saç büyümesini teşvik ettiği ve saç tellerini kalınlaştırdığı klinik olarak kanıtlandı. Araştırmanın sonuç raporlarında, nane yağının kan dolaşımını uyardığı, folikül sayısı ve folikül derinliğini artırmaya yardımcı olduğunun altı çizildi.

Nane yağı ayrıca, sebum üretimini düzenleyerek saçların aşırı yağlanmasını engeller, kepeğin giderilmesinde etkilidir, saçın uzamasını teşvik eder, kaşıntıyı giderir, serinlik hissi verir ve saçları nemlendirip daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Nane Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Nane esansiyel yağı, bitkinin konsatre bir şeklidir ve bu da onu çok güçlü kılar. Sadece 1 kilo esansiyel yağ üretmek için 200 kilo bitkiye ihtiyaç vardır. Bu sebeple, nane yağı tek başına saça sürülmemelidir. Nane yağını saçlarınıza uygulamak için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem var. Bunlar:

Nane yağı ile kafa derinize masaj yapın : Saf nane yağının oldukça güçlü bir formülü olduğundan ve seyreltilmeden saçlarda kullanılmaması gerektiğinden yukarıda bahsettik. Bu bağlamda, yağı seyreltmek için başka doğal yağlara ihtiyacınız olacak. Bunlar; zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı veya shea yağı olabilir. Nane yağının seyreltilme şekli 10’a 1’dir. Örnek: 10 damla hindistan cevizi yağına 1 damla nane yağı ekleyip karıştırılır. Bu karışıma parmaklar batırılarak kafa derisine masaj yapılır. 20 dakika bekletilip saçlar şampuanla yıkanır.

Nane yağını şampuanınıza ekleyin : Nane yağını saça uygulamak için bir diğer yöntem de şampuan veya saç kremine eklemektir. Bunun için şampuanınıza 5 ila 10 damla nane esansiyel yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Sonuç :

Nane esansiyel yağını diğer yağlar ile seyrelterek veya şampuana az miktarda eklenerek saç sorunları için doğal ev ilacı olarak kullanılabilir. İçeriğindeki mentolün saça olan birçok faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır ancak büyük ölçekteki saç dökülmesi, kellik ve ciddi kafa derisi rahatsızlıklarında tedavi olarak düşünülmemelidir. Bu tür sorunların giderilmesi için öncelikle altta yatan sebebinin belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun tedavinin uygulanması gerekir.

Tüm bunlarla birlikte, seyreltilmiş nane esansiyel yağını kullanmak zararsız ve denemeye değer bir yöntemdir. Daha sağlıklı saçlar için güvenle kullanabilir ve mentolün iyileştirici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ