MorTilki.Com

Göz Kalemi Nasıl Sürülür? Göz Kalemi Sürmenin Püf Noktaları

Göz Kalemi Nasıl Sürülür? Göz Kalemi Sürmenin Püf Noktaları

Göz kalemleri, muhtemelen ilk satın aldığınız makyaj malzemesi olsa da bunca yıldan sonra halen uygulanması en zor olanlardan biridir. Bununla birlikte, doğru uygulandığında büyüleyici gözlere kavuşmanızı sağlar ancak yanlış uygulandığında ise gözlerin yorgun ve sarkık görünmesine neden olabilir. O halde, göz kaleminin nasıl sürülmesi gerektiğini bilmek ve bu konuda pratik kazanmak önemlidir.

İlkel olarak ilk göz kalemleri 15. yüzyılda Mısır’da kullanılmaya başlandı ve popülaritesi ger geçen yıl artarak tüm dünya geneline yayıldı. Günümüzde, geniş yelpazede farklı renk seçeneklerine sahip birçok göz kalemini kolayca temin etmeniz mümkün. Ayrıca, alternatif olarak eyeliner sürerek daha çekici gözlere sahip olabilirsiniz ancak eyeliner kullanmak, göz kalemlerine göre daha zordur ve pratik gerektirir. Bu sebeple, makyaja yeni başlayan biriyseniz göz kalemleri ilk tercihiniz olmalı.

Göz kalemleri, eyelinerlere göre daha ucuzdur ve kullanımı kolaydır ancak ne yazık ki uzun ömürlü değildir. Yine de birkaç püf noktasına dikkat ederek göz kaleminizi makyaj uzmanı gibi uygulayabilir ve çarpıcı gözlere kavuşabilirsiniz. Peki ama göz kalemi nasıl çekilir?, Göz kalemi kullanmanın püf noktaları nelerdir? İşte yanıtı…

Göz Kalemi Nasıl Sürülmeli?

Hazırlık aşaması : Makyaja başlamadan önce cildinizin temiz olduğundan emin olun. Öncelikle ellerinizi, yüzünüzü yıkayıp kurulayın ve ayna karşısına geçin. Göz kalemi çekerken çoğu kadının yaşadığı sorun ellerinin titriyor olması. Kulağa ilginç gelse de bu sorunun basit bir çözümü var; ellerinizin titrememesi için ayak parmaklarınızı sıkın.

Kalemin ucuna dikkat edin : Göz kaleminin ucunun çok sivri ya da çok kapanmış olmasını istemiyoruz. İki durum da bizim için uygun değil. Eğer kalemin ucu fazlaca kalınlaşmışsa kalemtraş ile açın. Çok sivri ise bir kağıdı biraz karalayıp kalınlaştırın.

Yüzünüzü gerdirerek sürmeye başlayın : Alt kirpik bölgesine uygulamak için elmacık kemiği kısmından aşağı doğru yüzünüzü gerdirin ve kalemi fazla bastırmadan hafif hareketler ve kısa çizgilerle boyayın. Gözün alt kısmına bulaşanları ince bir fırça yardımıyla dağıtın.

Üst kısma gelince, gözün iç kısmından yani burun tarafından başlayarak dışa doğru, kısa ve nazik hareketlerle kalemi çekin. Göz kapağının üst kısmına bulaşan döküntüleri fırça ile dağıtın. Önemli bir kural olarak, üst kirpik bölgesine çektiğiniz kalemin alt bölgeye göre daha yoğun olması gerektiğini unutmayın. Aksi halde sert bir yüz ifadesine kavuşabilirsiniz. Son olarak, alt ve üst çizgilerin bitiş noktalarını gözün dış köşesinde birleştirin.

Göz kalemi ile buğulu göz makyajı : Kalemi fazla bastırmadan, kirpik diplerindan başlayıp göz kapağınızın üzerini yatay dokunuşlarla boyayın. Bu esnada çektiğiniz çizgilerin düz olup olmamasının önemi yok. Temiz bir fırça veya pamuk ile göz kalemini iyice yayın ve son olarak hafif yukarı doğru göz kalemini uzatın.

Hatalı noktaları silmek için kulak çöpü kullanın : Gözlerinize çektiğiniz kalemin birbirinden farklı olduğunu düşünüyorsanız, bir kulak çöpünü makyaj temizleyiciye batırıp küçük dokunuşlarda fazlalığı temizleyin.

Göz Kalemi Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Göz kalemi uygulamadan önce zemin kat uygulamalarıyla başlamalısınız. En iyi sonucu almak için fondöten ve göz farından sonra kalem çekin. Sonrasında yeniden far uygulayın. Böylelikle göz kaleminin gün boyu kalıcı olmasını sağlarsınız.
  • Alt ve üst gözlere yoğun şekilde siyah kalem uygulamak gözlerinizi daha küçük gösterebilir. Bunu önlemek için alt ve üst kısımların yarısına kadar uygulayabilirsiniz. Ayrıca, gözlerinizi daha büyük göstermek için açık renk kalemleri tercih edin.
  • Çekik göz makyajı yapmak ve kedi göz oluşturmak istiyorsanız, göz kalemini şakaklara doğru 45 derecelik açıyla çekin. Bu işlemi yaparken kaydırma endişesi yaşıyorsanız bant kullanarak çizgiyi çekebilirsiniz.
  • Kirpiklerinizi daha uzun ve hacimli göstermek istiyorsanız, kirpik diplerine de kalem uygulayın ve maskara kullanın.
  • En çok tercih edilen göz kalemi renkleri siyah, lacivert, yeşil, gri ve mavinin tonlarıdır. Özellikle renkli gözlü kadınlar için koyu renk göz kalemleri daha uygundur. Bununla birlikte, morlar ve bordolar yeşil gözlerin parlamasını sağlar. Lacivert ve mor mavi gözleri canlandırır. Yeşil ve altın rengi kahverengi gözleri aydınlatır. 
  • Profesyonelce göz kalemi kullanmak zaman ve pratik gerektiren bir şeydir. Makyaj konusunda yeniyseniz hata yapmaktan korkmayın. Ne de olsa makyaj bir sanattır, bilim değildir! 🙂 Son olarak, yalnızca kalem olsa bile makyajı tamamen temizlemeden uyumayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ