MorTilki.Com

Saça Parfüm Sıkılır mı? Saça Parfüm Sıkmanın Zararları

Saça Parfüm Sıkılır mı? Saça Parfüm Sıkmanın Zararları

Saçlarımızın harika kokmasını hepimiz istiyoruz ancak bu uğurda saçlarımıza püskürttüğümüz parfümler düşündüğümüz kadar masum olmayabilir. Nitekim, saça parfüm sıkmak saç derisinin pul pul dökülmesine, kepeklenmeye ve saçlarda kurumaya neden oluyor. İyi haber, birkaç püf noktasına dikkat ederek bu olumsuzlukları bertaraf etmek mümkün.

Terli ve kötü kokan saçları ”meyve bahçesine” dönüştürmenin en kolay ve pratik yoludur saça parfüm sıkmak. Ancak, bu pratik çözümün bir de dezavantajı var. Parfümlerde, parfüm konsantresini oluşturan uçucu yağların çözülmesini mümkün kılan % 60 ila 70 arasında alkol vardır.

Parfümlerdeki bu alkol, hidrolipidik film tabakası olarak bilinen cildin koruyucu tabakasının işlevini bozar, sebuma zarar verir ve cildi kurutur. Sonuç olarak saçlarda kepeklenmeye, saç derisinde pul pul dökülmeye, saçların kuruyarak cansız bir görünüme kavuşmasına ve kırılmasına neden olur.

Saça Parfüm Nasıl Sıkılmalı?

Gerçek şu ki, parfümün kokusu cildinize nazaran saçlarınızda daha uzun süre kalır. Fakat bilinçsiz bir şekilde parfümü kafa derinize çok yaklaştırarak püskürtürseniz kısa zaman sonra yukarıda saydığımız saça olan zararlarını görmeniz kaçınılmazdır. İyi haber şu ki, saça parfüm sıkmanın birkaç güvenli yolu var.

Bunlardan birincisi, parfümü saçlarınıza fazla yaklaştırmadan sıkmaktır. Bunun için kafanızı öne doğru eğin ve yaklaşık 30 ila 40 cm uzaktan yalnızca birkaç fıs saçlarınıza parfüm sıkın.

İkinci yöntem ise saçınızı taramak için kullandığınız fırçanın üzerine parfüm sıkıp sonrasında saçı taramaktır. Tarağın üzerine birkaç fıs parfüm sıkın ve sonrasında 10 saniye kadar alkolün uçmasını bekleyin. Sonrasında mis kokulu fırçanızla saçlarınızı tarayıp, parfümü güvenli bir şekilde saçlarınıza uygulayın.

Rüzgarda ahenkle savrulan saçlarınızın mis gibi parfüm kokusu yayması için artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Parfüm ve deodorantları saç derinize direkt olarak sıkmayın, merdiven altı sahte parfümlerden uzak durun, hoşça ve bizi takipte kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ