MorTilki.Com

Adetliyken Denize veya Havuza Girilir mi? Regl Döneminde Yüzme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Adetliyken Denize veya Havuza Girilir mi? Regl Döneminde Yüzme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Daha ucuza tatil yapmak için erken rezervasyon fırsatları oldukça cazip fiyat seçenekleri sunuyor. Fakat çoğu kadın, tatil tarihi ile adet döneminin çakışabileceği endişesiyle bu kampanyalardan yararlanamıyor. İple çektiğimiz kısa tatil günlerinin regl dönemi ile aynı tarihe denk gelmesi hoş bir şey değil ancak çeşitli tedbirler alarak denizin ve havuzun keyfini doyasıya çıkarmak mümkün.

Çoğu kadın, adetliyken denize veya havuza girilmeyeceğini düşünüyor. Onları bu şekilde düşünmeye sevkeden sebeplerin en başında ise adetliyken mikrop kapma endişesi ve günah olduğu gibi çeşitli yanlış inançlar bulunuyor. Peki ama doğrusu ne? Adet döneminde denize veya havuza girilir mi? Adetliyken yüzmek günah mı? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını içeren bir makale hazırlayarak regl döneminde yüzme konusunda doğru bilinen yanlış şehir efsanelerini derledik.

Adet Döneminde Yüzmek Hijyenik Değil mi?

Gerçek şu ki, menstrüasyon döneminde olun veya olmayın yüzerken vajinanın içine su girmez. Ayrıca bu dönemde tampon kullanırsanız, adet kanının suya geçme olasılığı çok düşüktür. Bu sebeple, yüzdüğünüz havuzdaki diğer insanların sağlığını tehlikeye attığınızı düşünmeyin. Kulağa iğrenç gelse de kalabalık bir insan topluluğunun yüzdüğü havuzun suyuna mukus, ter ve idrar gibi pek çok farklı sıvı karışır. Önlem amaçlı havuz suyu klorlanarak daha hijyenik olması sağlanır.

Suda Kan İzi Bırakacak mıyım?

Bir havuza girdiğinizde veya denize dalış yaptığınızda adet akışınız geçici olarak durur. Bu sebeple, tampon kullandığınız sürece ”havuzu veya denizi kana bulayacağım” diye korkmanıza gerek yok. Ancak sudan çıktığınız anda adet kanamanızın normal şekilde devam edeceğini bilmelisiniz. Tamponunuzu 3 ila 4 saatte bir yenisiyle değiştirdiğinizden emin olun.

Okyanusta Yüzerken Köpekbalığı Saldırısına Uğrar mıyım?

Hepimiz, köpekbalıklarının kan kokusuna yoğunlaştığınız biliyoruz. Ancak şundan emin olabilirsiniz; köpekbalıkları sizin adet kanınızla ilgilenmiyor 🙂 Köpekbalıklarının, regl döneminde olan bir kadına saldırdıklarına dair kayıtlara geçen hiçbir vaka yok. Bu konu hakkında konuşan Köpekbalığı Araştırma Enstitüsü üyesi Marie Levine ”Çekiç kafalı köpekbalıklarını yakından çekmek için denize daldım ve bunu adetliyken yaptım. Benimle hiç ilgilenmiyorlardı ve hatta onlara ulaşmak için deli gibi yüzmek zorunda kaldım” diyor.

Adet Döneminde Havuza veya Denize Girersem Enfeksiyon Kapar mıyım?

Yüzmekten kaynaklı vajinal bir enfeksiyon kapmanız pek olası değildir. Özellikle havuzda yüzmenin en yaygın şikayetleri cilt enfeksiyonları ve çeşitli mide rahatsızlıklarıdır (suyu yutarsanız). Ancak, bazı durumlarda havuz suyuna karıştırılan klor, vulvayı ve vajinayı tahriş edebilir. Bu da sizin mantar enfeksiyonuna yakalanma riskinizi artırabilir. Önlem almak için yüzdükten sonra mutlaka duş alın ve ıslak mayo-bikini ile oturmayın, bu şekilde güneşlenmeyin. Kaşıntı veya olağandışı bir akıntı farkederseniz doktora görünmenizde fayda var.

Adetliyken Denize veya Havuza Girmek İçin Hangi Kadın Ürününü Kullanmalıyım?

Adet döneminde yüzmek istiyorsanız öncelikle pedlerle kısa süreliğine de olsa vedalaşmanız gerekiyor çünkü pedlerin amacı sıvıyı emmektir. Bikini altında bir ped ile suya girdiğinizde, ped adeta bir sünger gibi suyu emer ve yapısı bozulur. Dahası, bikini veya mayonuzdan belli olur. Regl döneminde yüzmek için en ideal kadın ürünleri tamponlar ve slikondan yapılan regl kablarıdır (menstrual kap). Ancak bu ürünleri henüz bakire olan genç kızların kullanması tavsiye edilmez.

Yüzme Adet Kramplarımı Daha da Kötüleştirir mi?

Yüzme sporu gibi düşük yoğunluklu egzersizler doğal bir ağrı kesici görevi üstlenir. Bunun sebebi, yüzme esnasında vücudun endorfin salgılıyor olmasıdır. Bu sayede adet sancılarınız daha da azalır. Ayrıca, düzenli fiziksel egzersizin adet sancılarını azalttığı yönünde birçok bilimsel çalışma mavcuttur.

Tatilden Önce Adet Geciktirici Hap Kullanabilir miyim?

Adet geciktirici haplar kullanılarak periyodu ertelemek mümkün. Ancak, bu tür ilaçlar doğal süreci bozduğu için birçok yan etki gösterebiliyor. Bu hapları kullanmak konusunda kararlıysanız öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda var.

Ya Herkes Adetli Olduğumu Öğrenirse! Bikini Bölgem Lekelenirse Ne Olacak?

Yüzme esnasında sizin adetli olduğunuzu gösteren bir işaret ortaya çıkmaz. Sızıntı ve leke konusunda endişe yaşıyorsanız koyu renk bir bikini veya mayo giymeniz faydanıza olacaktır.

Adetliyken Yüzmek Günah mı?

Hayız halinde olan bir kadının havuza ve denize girmesinin veya yüzmesinin günah olduğu konusundaki bilgiler tamamiyle asılsızdır. Adet döneminde suya girmek için dini bir engel bulunmamaktadır.

Sonuç:

Kadınlar normal zamanlarda yaptıkları tüm aktiviteleri regl dönemlerinde de yapabilirler. Bu bağlamda, adet gören kadınların denize, havuza girmesi, kaplıcaya gitmesi veya yüzmesi sağlık riski oluşturmaz. Buna rağmen yoğun adet gören kadınlar, adetin kaçıncı gününde denize girilir? Sorusuna cevap arayabilir. Tampon kullanıldığı sürece ilk gün dahil tüm regl döneminde denize girmeleri mümkün olsa da kaygılarını azaltmak için ilk iki günden sonra yüzmeyi tercih edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ