MorTilki.Com

Cilt Güzelliği İçin Hangi Vitaminler Gerekli? Cilt Dostu 6 Vitamin

Cilt Güzelliği İçin Hangi Vitaminler Gerekli? Cilt Dostu 6 Vitamin

İyi bir cilt bakımı doğru beslenme ile başlar. Doğru besinleri yeteri miktarda ve düzenli olarak tükettiğinizde, parlayan, sıkılaşmış, pürüssüz ve daha genç görünümlü sağlıklı bir cilde kavuşursunuz. Peki ama hangi vitaminler cilt güzelliğine katkıda bulunur?

Cildin ana görevi, vücudun geri kalanını dış etmenlerden korumak için bir bariyer görevi üstleniyor olmasıdır. Cildin hem görevini sorunsuzca yapması, hem de daha güzel bir görünüm kazanması için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Cilt dostu vitaminlerin en iyi kaynakları meyve ve sebzelerdir. Bununla birlikte pek çok besin, cilt güzelliğini destekleyen vitaminlerle doludur. Daha güzel bir cilde kavuşmak için bu besinlerin ve içerdiği vitaminlerin hangileri olduğunu bilmek önemlidir. Cilt güzelliği için gerekli olan vitaminler;

C Vitamini :

C vitamini Askorbik Asit olarak da bilinir. İnsanlar tarafından doğal yolla vücutta üretilemediğinden dışardan besinler yoluyla alınması mecburidir. Genel sağlık için gerekli olduğu kadar cilt güzelliği için de hayli önemlidir. C vitamini, kolajen üretimi için gereklidir. Kolajen, cildin sağlıklı ve gergin olmasını sağlayan bir tür bağ dokusudur. Dolayısıyla, c vitamini eksikliğinde ciltte sarkmalar, hassaslaşma, morarma ve kararmalar meydana gelebilir.

En iyi C vitamini  kaynağı besinler narenciye, biber, domates, brokoli, çilek, kivi, brüksel lahanası ve diğer yeşilliklerdir.

A Vitamini :

Cildin daha genç görünmesine yardımcı olan diğer vitamin ise A vitaminidir. Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini Retinol olarak da bilinir. Kolajen üretimini destekler, kırışıklıkları engeller, cilde ışıltı sağlar ve pırıl pırıl bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Günümüzde kışıklıkların giderilmesi için A vitamini destekli kremler kullanılmaktadır ancak cilt tahrişine neden olabileceğinden doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekir.

En iyi A vitamini kaynağı besinler tatlı patatesler, sığır karaciğeri, havuç, ıspanak, mango, kabak, yumurta ve süt ürünleridir.

E Vitamini :

Cilt güzelliği söz konusu olduğunda, vitaminler arasında bir başka antioksidan olan E vitamini  hayli önemlidir. Yağda çözünen bir vitamin çeşidi olan E vitamini, A vitamini depolarını korur ve cildi serbest radikal hasarından korur.

En iyi E vitamini kaynağı besinler badem, fındık, ay çekirdeği, ceviz, bitkisel yağlar, lahana, brokoli, maydanoz, bal kabağı, avokado, domates, muz gibi birçok meyve ve sebzedir.

Biyotin :

Biyotini daha önce ”güzellik vitamini” olarak duymuş olabilirsiniz. Aynı zamanda H vitamini ve B7 vitamini olarak bilinir. Saç, tırnaklar ve cilt için oldukça önemlidir. Çünkü insan vücudu proteinler ve yağlar da dahil olmak üzere sağlıklı cilt hücrelerinin yapı taşlarını oluşturmak için biotine ihtiyaç duyar.

En iyi biotin kaynağı besinler sığır karaciğeri, yumurta, fındık, badem, kabak çekirdeği, lahana, mısır, maydanoz, mercimek, barbunya, somon balığı, soya fasulyesi ve tahıllardır.

D Vitamini :

D vitamini Güneş Vitamini ismiyle de bilinir. Güneş ışığının cilt tarafından emilimiyle oluşturulur. Bu sebeple, günde 10 dakika güneşte kalmak, bu vitaminin eksikliğinin oluşmaması için önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalar D vitamini eksikliğinin cilt sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Güneşin UV ışınlarına fazlaca maruz kalmak ne kadar zararlı ise bu vitaminin eksikliği de cilt sorunlarına yol açabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırma D vitamini eksikliğinin akne ile doğrudan ilişiği bulunduğunu kanıtlamaktadır. (Güvenilir Kaynak)

En iyi D vitamini kaynağı besinler, ”güneşte 10 dakika kalmak”, yağlı balıklar, süt, karaciğer, yumurta, mantar ve kahvaltılık tahıllardır.

Omega 3 Yağ Asitleri & Sağlıklı Yağlar

Pırıldayan ve daha genç görünümlü bir cilt için sağlıklı yağlar olmazsa olmazlardandır çünkü cilde ışıltısını kazandıran en önemli madde sağlıklı yağlardır. Bu yağlar yeteri kadar alınmadığında, citte kırışıklık, donuk bir ten, cansızlık ve kuruluk meydana gelir. Özellikle Omega 3 yağ asitleri insan vücudunda doğal olarak üretilemediğinden besinler yoluyla alınması mecburidir.

En iyi omega-3  kaynağı besinler somon, ringa, uskumru, alabalık, sardalya, hamsi balıkları ve keten tohumudur.

K vitamini, B3 vitamini (niasin), B2 vitamini (riboflavin), B5 vitamini, kolin, folik asit, çinko, selenyum cilde iyi gelen diğer vitamin ve minerallerdir. Güzel bir cilt için bu vitaminlerin takviyelerini kullanmak yerine besinlerden temin etmek en sağlıklı olanıdır ancak ihtiyaç doğrultusunda doktor tavsiyesiyle takviyeleri kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ