MorTilki.Com

Cildin Erken Yaşlanmasını Önlemek İçin Bu Alışkanlıklardan Vazgeçin!

Cildin Erken Yaşlanmasını Önlemek İçin Bu Alışkanlıklardan Vazgeçin!

Herhangi bir sağlık sorununuz olmamasına rağmen olduğunuzdan daha yaşlı gösteriyorsanız alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Nitekim, hareketsiz bir yaşam tarzından, yalnızlığa ve hatta yanlış küpe tercihine kadar birçok şey erken yaşlanmanıza neden olabilir. Neyse ki, cildinizin erken yaşlanmasını önlemek ve daha genç bir görünüme kavuşmak için günlük rutinleriniz içinde yapabileceğiniz pek çok şey var.

Erken yaşlanmaya neden olan faktörleri bilmek ve karşı önlemler almak genç görünmenin sırrıdır. Bu sebeple, MorTilki.Com ekibi olarak, cildin erken yaşlanmasına neden olan etkenleri listeleyerek çeşitli çözüm önerilerini paylaştık.

Günde 8 Saatten Fazla Oturmak

Günde 8 saatten fazla oturan insanların, uzun vadede olduğundan 8 yaş daha büyük gösterdiğini biliyor muydunuz? Amerikan Epidemiyoloji Dergisi‘nde yayımlanan bir makaleye göre, 1500 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada günün çoğunu hareketsiz geçirenlerin çeşitli sağlık sorunlarıyla birlikte olduklarından daha yaşlı gösterdikleri kanıtlandı. Daha genç görünmek için hareketli bir yaşam sürdürmek şart. Günde en az 30 dakika egzersize zaman ayırın ve 30 dakikada bir oturduğunuz yerden kalkarak basit hareketler yapın.

Aşırı Miktarda Kırmızı Et Tüketmek

Çok fazla kırmızı et ve yeterli meyve ve sebze içermeyen bir beslenme alışkanlığının, vücudun ‘biyolojik yaşını’ artırdığı ve birçok hastalığa davetiye çıkardığı konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Sürekli meyve ve sebzelerden uzak, kırmızı et ağırlıklı bir beslenme şekli kandaki serum fosfor ismindeki elementin seviyesini artırır. Sonuç olarak, cildiniz daha erken yaşlanır ve böbrek rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskiniz artar.

Sürekli Diyet Listesi Değiştirmek

Hem sağlıklı hem de formda kalmak için sağlıklı bir beslenme düzeni gerekir. Diğer yandan, fazla kilolardan muzdaripseniz, bir süreliğine diyetisyen kontrolünde bir beslenme listesine bağlı kalabilirsiniz. Bunda hiçbir sakınca yok ancak uzman tavsiyesi olmadan ”sağdan soldan” duyduklarınızla bir gün yalnızca su içip, ertesi gün yalnızca salatalık yer ve diğer yün yalnızca çorba içerseniz bu beslenme şekli vücudunuzu strese sokar. Stresin ise erken yaşlanmanın en temel faktörlerinden biri olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Ayrıca, beslenme düzenindeki sık ve dengesiz değişiklikler kas ve kemik kaybına yol açar, daha yaşlı bir fiziki görünüme neden olur.

Çok Fazla Şeker Tüketmek

Çok fazla karbonhidrat ve şeker tüketimiyle birlikte kandaki insülin seyiyesi artar. Yüksek insülin seviyeleri ve insülin direnci erken yaşlanmaya neden olan en bilinen faktörlerden biridir. Bu sebeple, sağlıklı yaşlanmak ve daha genç görünmek için şeker tüketimini minimum seviyeye indirmek oldukça önemlidir.

Terledikten Sonra Duş Almamak

Sporla akan ter, vücudun mutluluk gözyaşıdır!” Ancak, terleme sonrası duş almıyorsanız uzun vadede bu kötü alışkanlığınız cildinizin daha erken yaşlanmasına neden olabilir. Terlemek, vücuttan zararlı bileşenlerin atılması için hayli önemli olsa da sonrasında duş alınmaz ise ciltte tahrişe neden olabilir. Siz farkında olmasanız bile, terin meydana getirdiği bu tahriş zamanla erken yaşlanma olarak size geri dönebilir. Düzenli olarak spor salonuna giden biriyseniz ve evinizde duş almak istiyorsanız bile en azından el, yüz ve kollarınızı yıkamadan çıkmayın.

Yalnız Bir Hayat Sürdürmek

2010 yılında, 985 kişinin denek olarak katıldığı bir araştırmanın sonuç raporlarına göre yakın arkadaşı olmayan, yalnız bir hayat sürdüren ve evinden dışarı çıkmayarak kendini dört duvara hapseden insanlar erken yaşlanıyor. (Güvenilir Kaynak) Ayrıca, bu insanların motor becerileri uzun vadede önemli oranda geriliyor. Fiziki ve psikolojik olarak erken yaşlanmanın önüne geçmek için ”iyi dostlar” edinin, sosyalleşin, ve kendinizi sürekli eve kapatmayın.

Ağır Küpeleri Takmak

Sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve stresten uzak durmak dışında, olduğunuzdan daha yaşlı göstermemek için farklı püf noktaları var. Çoğunlukla kadınları ilgilendirse de ağır küpeleri sıklıkla tercih etmek bunlardan biri. Kulak memeleri vücudun hassas noktalarından biridir. Sürekli büyük ve ağır küpeleri taktığınızda kulak şekliniz bozulabilir veya kulak memenizde yırtılmalar, sarkmalar meydana gelebilir. Bu size önemsiz bir faktör gibi görünebilir ancak kulaklar vücudun en çok görünen noktalarıdır. Kulaktaki anatomik bozukluklar daha yaşlı görünmenize neden olur.

Erken Yaşlanmanın Diğer Nedenleri

Erken yaşlanma, onlarca farklı başlık altında incelenmesi gereken geniş bir konudur. Yukarıda sayılanların dışında fiziksel, çevresel ve psikolojik birçok etken cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Bunlar :

 • Sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıkları
 • Spordan uzak hareketsiz yaşam
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmemek
 • Çalışma ve sosyal yaşama dair endişe ve kaygılar
 • Yoğun stres ve sürekli depresif bir ruh hali
 • Yeterince su içmiyor olmak
 • Yeterince ve kaliteli uyumamak
 • Kas ve eklem sorunları
 • Hava kirliliği ve doğadan uzak şehir yaşamı
 • Hormon bozuklukları
 • Serbest radikal fazlalığı
 • Obezite veya aşırı zayıflık
 • Tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar ve iç organ hastalıkları gibi birçok hastalık
 • Doktor tavsiyesi dışında aşırı miktarda vitamin takviyesi kullanımı

Yaşlılığa engel olmak mümkün değil ancak daha sağlıklı bir yaşlanma süreci için yapabileceğimiz pek çok şey var. Cildinizin erken yaşlanmasını önlemek için spor yapın, stresten uzak durun, sağlıklı beslenin ve yüzünüzden gülücükleri eksik etmeyin. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ