MorTilki.Com

Ağdanın Acıtmaması İçin Ne Yapılır? Acısız Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Ağdanın Acıtmaması İçin Ne Yapılır? Acısız Ağda Yapmanın Püf Noktaları

İstenmeyen tüylerden daha uzun süre kurtulmak söz konusu olduğunda ağda en çok kullanılan yöntem. Yüzyıllardır tüm toplumlardaki kadınların kullandığı bu klasik yöntemin avantajı olduğu kadar dezavantajıda var; çok acıtıyor olması. İyi haber şu ki, bazı püf noktalarına dikkat ederek bu acıyı azaltmak mümkün. Yani, acıtıyor diye ağdayla vedalaşarak jilet kullanmak zorunda değilsiniz.

Ağda ile alınan kıllar hem daha geç çıkar hem de zamanla kılların seyrelmesini sağlar. Bununla birlikte ağdanın can yakan bir uygulama olması tüm kadınların ortak sorunu. Peki, ağdanın acıtmaması için ne yapılmalı? Acısız ağda yapmanın püf noktaları nelerdir? Bu sorulara cevap niteliğinde bir makale hazırladık. Eğer sizde hazırsanız artık başlayalım…

Adet Döneminden 5 Gün Önce ve 5 Gün Sonra Ağda Yapmayın

Acısız ağda söz konusu olduğunda ilk bilmeniz gereken şey regl döneminizin acı eşiğinizi yükselttiğidir. Periyodunuza 5 gün kala ve 5 gün sonra ağdayı unutun. Bir kadının en çok acı eşiğinin yükseldiği zamanın adet döneminden 3 ila 4 gün sonra olduğunu unutmayın.

Ağda Öncesi Duş Alın

Sıcak bir banyo sonrası vücut tüylerinizin yumuşadığını daha önce farketmiş olmalısınız. Ağda esnasında canınızın daha az yanması için öncelikle sıcak bir duş almak akıllıca bir fikirdir. Bu sayede yumuşayan kıl kökleri daha kolay kopacaktır.

Teniniz Terli veya Nemliyse Pudra Kullanın

Çok terleyen biriyseniz ya da ağda yapacağınız bölgeyi henüz yıkadıysanız, nemi gidermek için bir miktar pudra kullanın. Aksi halde nemli cilt üzerine ağda tam performans ile yapışmaz ve tekrar takrar yapıştırıp çekmeniz gerekebilir. Bu da ekstra acı demektir.

Küçük Bölgelerle Başlayın

Bacak kıllarınızı ağda ile alırken öncelikle daha az acıması muhtemel olan ayak bileğinize yakın bölgelerle başlayın ve sonrasında yukarı doğru çıkın. Ayrıca, ister bikini bölgenizi, ister kolunuzu veya koltukaltınızı yapın olabildiğince küçük bölgeleri hedefleyin. Daha büyük bölgelere ağdayı veya ağda bandını yapıştırmak hem daha çok canınızın yanmasına neden olur hem de tüyler tam alınamadığından ikinci kez yapıştırmanız gerekebilir. Bu sebeple, acısız ağda için küçük ancak tek seferde hallolacak şekilde ağda yapın.

Ağdayı Kılların Uzadığı Yöne Doğru Sürüp Tersine Doğru Çekin

Ağdayı yaparken sürme ve çekme yönü daha az acıtması ve etkili sonuç almak açısından önemlidir. Bu yüzden, ağdayı kılların uzama yönüne doğru sürün. Çekerken ise kılların uzama yönünün tersine doğru çekin. Diğer yandan ağda ile tüyleri almak için en ideal olan uzunluğun 5 ila 7 mm arası olduğunu unutmayın. Tüyler çok fazla uzunsa makasla kısaltın, çok kısa ise bir süre daha uzamasını bekleyip sonraki günlerde ağda yapın.

Dikkatinizi Dağıtacak Başka Şeylere Odaklanın

Ağda esnasında beyninizi canınızın yanmasından ziyade başka şeylere yoğunlaştırın. Örneğin, sevdiğiniz klipleri bu esnada izleyebilir veya başka şeyler düşünebilirsiniz. Ağdayı size bir başkası yapıyorsa, dergi, kitap ve gazete okumanız işinizi kolaylaştırır. Bunun dışında çeşitli nefes teknikleri de işinize yarayabilir. Ağdayı çekmeden hemen önce derin bir nefes alın, çekme esnasında ise nefesinizi verin.

Ağda Bölgesinin Gergin Olmasını Sağlayın

Acısız ağdanın en önemli püf noktası belki de ”gerginlik” diyebiliriz. Bunun için bir elinizle ağdayı veya ağda bandını çekerken diğer elinizle muhakkak cildinizi olabildiğince gerdirin. Eğer cildinizi gerdirmezseniz, kıllarla birlikte deriniz de çekilecek ve çok daha fazla canınız yanacaktır.

Yanma, Şişkinlik ve Ağrıyı Azaltmak İçin Soğuk Kompres Uygulayın

Özellikle hassas cilde sahip bir kadınsanız ağda sonrası yanma, şişkinlik, kızarıklık ve ağrı yaşayabilirsiniz. Tüm bunları minimum seviyeye indirmek için soğuk bir buz torbası işinize yarayacaktır. Soğuk kompres acınızı azaltır, olası şişkinliği indirir ve kızarıklığı azaltır.

Ağda Sonrası 24 Saat Parfüm ve Deodorantlardan Uzak Durun

Bikini bölgenize ağda yaptıysanız sonrasında yüzünüze makyaj yapmanızda veya parfüm sıkmanızda elbetteki bir sakınca yok ancak, ağda yaptığınız bölgeye direkt olarak kimyasalları içeren kozmetik ürünleri sıkmayın-sürmeyin. Ağda sonrası iyice hassaslaşan cildinizi bu ürünlerle yakmak ve daha çok acı çekmek istemezsiniz.

Uyuşturucu Krem ve Spreyler

Lokal uyuşturucu ürünlerin birçoğu eczanelerde reçetesiz olarak satılıyor. Her ne kadar bu ürünleri kullanmanızı tavsiye etmesekte bunları kullanarak söz konusu bölgeyi uyuşturabilir ve ağdayı acısız hale getirebilirsiniz. Bu ürünlerin dışında, ağdaya başlamadan yaklaşık yarım saat önce reçetesiz ağrı kesicilerden içmeniz de işinize yarayabilir.

Son olarak ağdanın uygun sıcaklıkta olduğundan emin olmanızda fayda var. Çok sıcak ağda, bikini bölgesi gibi hassas olan bölgelerinizde yanmaya neden olurken soğuk ağda ise tüyleri istediğiniz gibi almanıza engel olur. Ayrıca, ağdayı aynı noktaya en fazla iki kez uygulayın. Daha fazlasının cildi tahriş edeceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ