MorTilki.Com

Lazer Epilasyona Ara Verilirse Ne Olur? Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

Lazer Epilasyona Ara Verilirse Ne Olur? Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

İstenmeyen tüylerden geçici olarak kurtulmak için birçok yöntem olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu tüylerden sonsuza kadar kurtulmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen lazer epilasyon yöntemi oluyor. Peki, lazer epilasyon istenmeyen tüylere kesin ve kalıcı bir çözüm mü?, Lazer epilasyon seanslarına ara verilirse ne olur?

Bacaklarınızda, kollarınızda, yüzünüzde, bikini ve göbek bölgenizde, koltukaltında, sırt veya yüzünüzde… Kısacası kurtulmak istediğiniz tüyleriniz vücudunuzun neresinde olursa olsun (göz bölgesi hariç) lazer epilasyon yöntemi ile artık bu kıllara elveda demek mümkün.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyon, cilt altındaki kıl foliküllerini hedef almak için ışık bazlı enerji kullanma sürecidir diyebiliriz. Lazer ile koyu renkteki foliküller hedeflenilerek yok edilmesi amaçlanır. Bu bağlamda, sarı ve kızıl tüyleri olanlara nazaran siyah renk tüyleri olanlarda lazerin etkisi daha fazladır. Beyaz tüylerde ise renk pigmenti olmadığı için lazer yöntemiyle başarı sağlanması mümkün değildir.

Lazer Epilasyona Ara Verilir mi?

Genellikle epilasyon randevuları arası 4 ila 6 hafta arasındadır. Tatmin edici sonuçlara ulaşılması için ise ortalama olarak 5 seans gitmek gerekir. Görüldüğü gibi lazer epilasyonun başarıyla istenilen sonuca ulaşması için uzunca bir süre gereklidir. Bu süre zarfında çeşitli nedenlerden dolayı randevularınıza ara vermek zorunda kalmış olabilirsiniz. Ara sonrası sıfırdan başlamanız gerekmez çünkü önceki seanslarınızda tamamiyle yok edilmiş kıl folikülleri zaten kendini yenilemeyecektir ve çoğu zaman en son kalınan seanstan devam edilir. Ancak, önceki seanslarınızda kıl kökleri tamamiyle yok edilmemiş ve sadece zayıflatılmışsa, bu tüyler yeniden canlanmış olabilir. Bu durumda gitmeniz gereken seans sayısı artabilir.

Lazer Epilasyon Acıtıyor mu?

Lazer uygulamalarının acı eşiğini değerlendirecek olursak ağda ile jilet arasında bir yerdedir desek sanırım yanılmış olmayız. Özellikle son yıllarda popüler hale gelen buz lazer uygulamalarıyla birlikte, söz konusu bölge eksi üç dereceye kadar soğutulmak suretiyle uyuşturulur ve hastanın minimun seviyede canının yanması hedeflenir. Seanslar devam ettikçe ve kıllar zayıflayıp seyreldikçe epilasyon esnasındaki acı daha da azalır.

Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

Lazer epilasyon süreci sabır gerektiren bir süreçtir. Bu zaman zarfı esnasında, yapılan bölge ve bölgedeki kıl durumuna göre 3 ila 8 seans arasında gitmeniz gerekir. Gerçek şu ki, hiç kimse size lazer epilasyonun % 100 kesin çözüm olduğunu söyleyemez. Özellikle açık renk tüyleri olan kişiler için başarı oranı siyah tüyleri olanlara nazaran daha azdır. Ancak bu, sarışınların lazer epilasyon yaptıramayacağı anlamına gelmemelidir. Diğer yandan, lazer sonrası en az % 85 ila 90 arasında tüylerinizden kurtulmuş olursunuz. Kurtulduğunuz tüylerin kökleri artık yok olduğundan yeniden çıkması mümkün değildir.

Lazer Epilasyon Seans Aralarında Jilet Kullanılır mı?

Lazer epilasyon seansına ilk kez gidecekseniz öncesinde ağda, tüy dökücü krem, ip ve cımbız gibi kıl köklerini alabilen yöntemleri uygulamanız tavsiye edilmez. Hatta söz konusu bölgenin kısa uzunlukta tüylü olması önerilir. Seansınıza gitmeden bir veya iki gün önce jiletle tıraş etmeniz en uygunu olacaktır. Diğer yandan, seans araları 4 ila 6 hafta arasında değişiyor. Bu süre içinde istenmeyen tüylerinizi jilet ile tıraş etmenizde sakınca yok. Seansların tamamiyle bitiminden sonra ise zaten büyük ölçüde jilet kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Sonuç :

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için lazer yöntemi en popüler ve güvenilir yöntemlerden biridir. Ancak cilt yanıkları gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmamak için uygulamayı yapan teknisyenin işinin ehli olması gerekir. Toplam seans, kıl durumuna ve uygulanacak bölgeye göre 3 ila 8 seans arasında değişebilir. Bu seansların arasındaki ortalama süre 4 ila 6 hafta arasıdır. Seanslara bir süre ara verilmesi durumunda son kalınan seanstan devam edilebilir.

Lazer epilasyon yönteminin az da olsa acısı vardır ancak bu acı eşiği dayanılmayacak düzeyde değildir ve çoğu kadın zorlanmadan seanslarını tamamlar. Tüm seansların bitiminden sonra söz konusu bölgede yüzde 90 civarında tüylerde azalma olur ve bu tüylerin folikülleri yok olduğu için yeniden çıkması söz konusu değildir.

Lazer cihazı koyu renk pigmentleri hedeflediği için kızıl ve sarı tüyleri olanlara göre siyah tüylere sahip olanlar bu konuda daha şanslıdır. Beyaz tüylerde ise renk pigmenti olmadığından lazer yöntemiyle başarı sağlanamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ