MorTilki.Com

Prenatal Vitamin Nedir? Hamilelik Döneminde Kullanılan Vitaminler

Prenatal Vitamin Nedir? Hamilelik Döneminde Kullanılan Vitaminler

Eğer bebek bekleyen yeni bir anne adayıysanız veya gebe kalma planlarınız varsa bu heyecanlı günlerde vitamin konusu kafanızı karıştırıyor olabilir. Hamilelikte vitamin kullanımı konusunda kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulmanız için yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Gerekli vitamin ve minarelleri almanın en güvenli yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Ne var ki, bazı durumlarda en temel besinleri yeseniz bile ihtiyacınız olan vitamin değerine ulaşamayabilirsiniz. Böylesi durumlarda vitamin takviyeleri devreye girerek açığı kapatır.

Önemli : Doğum öncesi vitaminler beslenmenin tamamlayıcısıdır. İyi bir beslenmenin yerini tutmaz. Vitamin ve mineralleri almanın en iyi yolu, onları besinlerden sağlamaktadır. Aksi halde, vitamin takviyesi alsanız bile ihtiyacınızın %100’ü karşılanmaz.

Prenatal Vitamin Nedir?

Prenatal vitaminler, hamilelik döneminde veya hamile kalmayı planlayan (gebelik öncesinde) kadınların aldığı vitaminlere verilen genel isimdir. Yani, ”Prenatal vitaminler = Doğum öncesi vitaminler” diyebiliriz. Bu konuda genellikle akıllara takılan soru, prenatal vitaminlerin normal vitaminlerden nasıl bir farklılık gösterdiğidir. Hamilelik döneminde kullanılan prenatal vitaminler, standart yetişkin insanların kullandığı multivitaminlerden daha fazla folik asit ve demir içerir. Çünkü folik asit, anne karnındaki bebeğin beyin, omurilik veya omurgasında herhangi bir sorun oluşma riskini en aza indirme özelliğine sahiptir. Demir ise bebeğin büyümesini ve gelişmesini destekler. Ayrıca, kansızlık (anemi) önlenmesi için önemlidir.

Hamilelik Döneminde Hangi Vitaminleri Kullanmalıyım?

Hamilelik döneminde vitamin konusu hem bebek hem de anne sağlığı için önem teşkil eder. Diğer yandan bu vitaminleri gebelik planı olan ve emzirme döneminde olan kadınlar kullanılabilir. Bu prenatal vitaminler :

 • Folik asit
 • Kalsiyum
 • Demir
 • D vitamini
 • Çinko
 • Bakır
 • A vitamini
 • Omega-3 (DHA)
 • C vitamini
 • B vitaminleri
 • İyot

Önemli : Hamilelik döneminde veya hamilelik öncesi prenatal vitaminleri almak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir. Doktor tavsiyesi dışında hiçbir vitamin takviyesi almayın, ilaç kullanmayın.

Doğum Öncesi Vitaminlerin Yan Etkisi Var mı?

Hamilelik döneminde kullanılan vitaminler bazı kadınlarda mide bulantısı yaptığı biliniyor. Vitaminler yüzünden bulantı yaşarsanız, vitamini atıştırmalıklarla birlikte veya geceleri yatmadan önce almayı deneyin. Diğer yandan bu vitaminlerin en çok görülen yan etkilerinden biri de kabızlıktır. Eğer sizde kabızlıktan muzdaripseniz bol su için ve lifli gıdalar tüketin.

Sonuç :

Hamilelik, vitamin ve mineral gereksinimin arttığı, bebeğin büyümeye başladığı dönemdir. Bu sebeple, hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek önemlidir. Gebelikte veya öncesinde, prenatal vitamin olarak adlandırılan doğum öncesi vitamin takviyeleri ihtiyaca göre kullanılabilir. Ancak, bu vitaminlerin enzanelerde reçetesiz satılıyor olması, onların bilinçsizce kullanılabileceği anlamına gelmez. Hangi vitamini, hangi dozda kullanmanız gerektiği konusunda sizi en iyi doktorunuz bilgilendirecektir.

MorTilki.Com Özel İçeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ