MorTilki.Com

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Pirinç Suyunun Saça Faydaları

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır? Pirinç Suyunun Saça Faydaları

Pirinç suyu, son zamanların en popüler doğal saç uygulamalarından biri. Saça olan faydaları ve kısa sürede olan olumlu etkisi çağdaş dünyada yeni keşfedilmiş olsada ilk kullanımı Japon tarihinde M.S. 794 – 1185 yılları arasındaki Heian Dönemine kadar dayanıyor. Artık Asya’lı kadınların daha uzun ve ipeksi saçlarının sırrını biliyoruz!

Araştırmacılara göre Japonya tarihindeki Heian döneminde (794 – 1185) kadınlar saçlarını yıkamak için sürekli pirinç suyu kullanıyordu. Kadınların saçları oldukça uzundu ve canlı, ipeksi bir görünüme sahipti. Ayrıca, uzun saçlı kadınlarıyla meşhur Çin’deki Huangluo Köyü’nde yaşayan Kızıl Yao kabilesini duymuşsunuzdur. Bu köy, kadınların uzun ve sağlıklı saçları nedeniyle ”Rapunzel’in Ülkesi” olarakta biliniyor.

Huangluo Yao Köyü kadınlarından bazıları uzun saçları nedeniyle bir dönem Guinness Rekorlar Kitabı‘na bile girmeyi başarmıştı. Hatta ilginç bir şekilde 80’li yaşlara gelinceye dek saçları beyazlamıyordu. Peki ama onların sırrı neydi? Hemen bir ipucu verelim : Heian dönemindeki kadınlarla aynı yöntemini kullanıyorlardı. Bingo! Evet, bildiniz; pirinç suyu

Pirinç Suyunun İçeriğinde Ne Var?

Pirinç suyunun Asyalı kadınlar üzerindeki olumlu etkisini okuyunca, ”yahu ne var ki bu pirinç suyunun içinde saça böyle fayda sağlıyor” diye düşünmüş olabilirsiniz. Hemen açıklayalım : Pirinç taneleri % 75 ila 80 arasında nişasta içerir. Ayrıca, nişastanın haricinde birçok mineral ve vitamin bulunur. Bunlar;

 • B vitaminleri
 • E vitamini
 • Amino asitler
 • Antioksidanlar
 • Mineraller

Pirinç Suyu Maskesinin Saça Faydaları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; pirinç suyunun saça olan faydalarını bilimsel olarak kanıtlayan klinik bir çalışma yok. (Varsada ben göremedim. Yerli ve yabancı kaynakları araştırmama rağmen rastlamadım) Ancak, uzmanlar pirinç tanelerinin zengin içeriğinin saçlar için yararlı olabileceği konusunda hemfikir. Peki nedir bu faydalar?

 • Saçın parlaklığını artırır
 • Saçları daha güçlü hale getirir (içerdiği inositol sayesinde)
 • Saçlarda ipeksi ve pürüssüz bir doku oluşturur
 • Saçların uzamasına yardımcı olur
 • Dolaşık saçların açılıp kolayca taranabilmesini sağlar
 • Cansız saçları onarır ve dökülmesini engeller
 • Dermatitli saç derisinin iyileşmesine yardımcı olur (içerdiği nişasta sayesinde)

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Sizinde tahmin edeceğiniz üzere bu maskeyi yapmak için bir miktar pirinç suyuna ihtiyacınız olacak. Bu suyu birkaç yöntemle elde edebilirsiniz. İlk olarak en basit ve kısa süreli olanı yazalım:

1 bardak çiğ (pişmemiş) pirinci öncelikle sudan geçirerek yıkayın. Ardından 2 – 3 su bardağı suda yaklaşık 30 dakika bekletip suyu süzün.

Daha iyi sonuç almak için pirinci su içinde daha uzun süre bekleterek fermente olmasını sağlamak iyi bir fikirdir. Bu sebeple, aynı işlemi uygulayıp 24 saat pirinçleri suda bekletip süzebilirsiniz.

Pirinç suyunu elde etmek için bir diğer yöntem de pirinçleri pişirmektir (kaynatmak). Bir ölçü pirince iki ölçü su ekleyin (su biraz daha fazla olabilir) ve kaynamaya bırakın. Bu esnada dikkat etmenizde fayda var, pirinçler suyu çekip pilav olmasın 🙂 Kaynamaya başlayınca suyunu süzerek alın.

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Uygulamaya başlamadan önce saçlarınızın temiz olması gerektiğini hatırlatalım. Saçlarınızı her zaman yıkadığınız gibi şampuanla yıkayıp kurulayın. Ardından pirinç suyu ile saç dipleriniz dahil masaj yaparak kafa deriniz ve saçlarınıza sürün. 20 – 25 dakika kadar bu şekilde beklemesine izin verin. Ardından saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Sonuç :

Pirinç suyu saç maskesi yüzyıllardır Asyalı kadınlar tarafından kullanılan doğal bir maskedir. Yararları konusunda bilime dayanan ve rapor edilen klinik çalışmalar olmasada, pirinç suyunun hızlı saç uzamasını desteklediği, dermatiti olan insanlara iyi geldiği ve saçları daha canlı, sağlıklı, parlak bir hale getirdiği genel kabul görmektedir. Pirinç suyu maskesinin herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur ve kullanımı tamamiyle güvenlidir. İstenilen sıklıkta kullanılabilir.

MorTilki.Com Özel İçeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ