MorTilki.Com

Sivilceye Diş Macunu Sürülür mü? Diş Macununun Cilde Etkileri

Sivilceye Diş Macunu Sürülür mü? Diş Macununun Cilde Etkileri

Sabah uyanıp aynaya baktığımızda yüzümüzde kocaman bir sivilce olduğunu görmek hepimizin sinirlerini bozan nahoş bir durum. Çoğu insan böylesi durumda, diş macununu acil durum simidi olarak görüyor ve aknelerden kurtulmak için cildine sürmekten çekinmiyor. Peki ama sivilceye diş macunu sürmek çözüm mü? Diş macununun cilde olan etkileri nelerdir? Hep birlikte inceleyelim…

Sivilce, akne tedavisi ve siyah noktalardan kurtulmak için son günlerde popüler olan pratik bir uygulama var; cilde diş macunu sürmek. Diş macununun sivilceye iyi geldiği ve siyah nokta temizliğinde kullanılmasının mümkün olduğu iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu?

Diş Macunu Sivilceyi Kurutur mu?

Diş macunlarının içeriğinde bulunan maddeler (karbonat, metanol, triklosan, alkol ve hidrojen peroksit gibi) yüzdeki sivilce ve akneleri kurutabilir, küçültebilir veya tamamiyle geçmesini sağlayabilir. Fakat diş macununun içeriğinde bulunan maddelerin neredeyse hiçbiri cilt için uygun değildir. Bu nedenle, dişlerin beyazlatılması için özel olarak tasarlanan bu macunların cilt dostu olmadığını bilmek gerekir.

Diş macunlarının içeriğindeki maddeler cildin pH seviyesini bozabilecek değerdedir. Özellikle sodyum lauril sülfat ciltte tahrişe, kızarıklığa, kurumaya neden olabilir. Ayrıca, diş macununun sivilceye iyi gelmesindeki ana madde olan triklosan birçok diş macunu markasının içeriğinden çıkarılmıştır.

Ciltte diş macunu kullanmak uzun vadede cilt lekelerine yol açabilir ve cildin kuruyarak pul pul dökülmesine neden olabilir. Nitekim diş macunlarının içeriğinde bulunan en masum doğal bileşik karbonat bile cilt için uygun değildir. Bakınız : Karbonat sivilceye iyi gelir mi?

Her ne kadar mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanarak sivilcelerden kurtulmak cazip gelse de uzun vadede faydadan çok zarar getirir. Hiçbir diş hekimi veya dermatolog diş macunlarının ciltte kullanılmasını önermez.

Eğer akne ve sivilce sorunlarından muzdaripseniz, diş macunu yerine kullanabileceğiniz başka doğal ürünler olduğunu unutmayın. Örneğin, Mart 2016 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada çay ağacı yağının sivilce ve aknelere iyi geldiği gözlenmiştir. (Kaynak) Ayrıca kömür, kükürt ve kil içeren ürünlerin de sivilcelere karşı iyi sonuç verdiği bilinmektedir. Bu bağlamda, son günlerin popüler yüz maskelerinden biri olan kömür maskelerini kullanabilirsiniz.

Sonuç :

Diş macununu sivilce üzerine sürerek sabaha kadar bekletmek veya daha kısa sürelerde sürekli kullanmak sivilceleri yok edebilir, küçültebilir. Ancak, diş macunları cilt üzerinde kullanmaya uygun olarak tasarlanmamıştır ve ciltle tepkimeye geçerek çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu sebeple, diş macunlarının jel kıvamlı olup olmadığına bakılmaksızın hiçbir uzman tarafından ciltte kullanılması tavsiye edilmez.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ