MorTilki.Com

Karbonat Sivilceye İyi Gelir mi? Karbonat Yüz Maskesinin Faydaları ve Zararları

Karbonat Sivilceye İyi Gelir mi? Karbonat Yüz Maskesinin Faydaları ve Zararları

Karbonat (sodyum bikarbonat) ile yapılan yüz maskeleri son dönemin en popüler ev uygulamalarından biri haline geldi. Alkali bileşimi ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle başta sivilce ve sivilce izleri olmak üzere yüzü beyazlatmak, siyah noktaları temizlemek ve cildi ölü deriden arındırmak gibi amaçlar doğrultusunda kullanılıyor. Peki ama karbonat gerçekten yüze iyi geliyor mu? Karbonat yüz maskelerinin faydaları ve zararları neler? Sizler için araştırdık…

Karbonat yüz maskeleri, akne tedavisi, sivilce ve kızarıklık önleyici kür arayışı olanlar arasında son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Karbonat maskesi kullananların yorumlarına baktığınızda, karbonatın alkali bileşimi ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde iltihabı nörtalize ederek ”yüzlerindeki bakterileri temizlediklerini ve bebeksi bir cilde kavuştuklarını” yazmış olduklarını görmüş olabilirsiniz. Aslına bakarsanız, bu söylemlerin çoğu doğru ancak sonuçların yüz güldürücü olmasına rağmen uzun vadede cilt için karbonat kullanmak hiç iyi bir fikir değil!

Karbonat cildinizin doğal pH dengesine müdahale ederek çalışır. Yüzünüzün doğal pH değerinde değişiklik yapar ve bu da uzun vadede yüzünüzde kurumaya, kızarıklığa ve yanığa sebep olabilir. Dahası, cildinizi dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Ayrıca, karbonatın cilde iyi geldiğine dair bilimsel olarak yürütülmüş hiçbir çalışma yoktur.

Karbonat yüz maskelerini kullandığınızda, bunu hemen farketmeseniz bile ilerleyen zamanlarda cildinizde pul pul dökülmeler meydana gelir. Cildin kurumasıyla birlikte yaşanan bu döküntüler, zamanla pürüzlü bir cilt dokusuna neden olur.

Karbonat Yüz Maskeleri Sivilceye İyi Gelir mi?

Yüzündeki sivilcelerden muzdarip olan çoğu insan karbonat maskelerinden olumlu sonuç aldığını dile getiriyor. Evet, bu konuda haklılık payları var. Nitekim, karbonatın antimikrobiyal özelliği olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Ancak, karbonat yüz maskeleri, akneye neden olan bakterilerle birlikte cilt için yararlı olan bakterileri de öldürür. Bu da gelecekte daha fazla sorun yaşanılabileceği ihtimalini gündeme getirir. Bu sebeple, karbonat içeren maskeleri kullanmadan önce bir kez daha düşünmenizde fayda var.

İyi haber şu ki, cildinizdeki sorunları gidermek için kullanabileceğiniz, karbonat dışında farklı doğal ürünler de var. Bu doğal bitkisel ürünlerden oluşan maskeler, karbonat içeren maskelerden çok daha güvenlidir.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Ürünler

Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa ve cildinizdeki bu fazla yağ oranını düşürerek dengelemek istiyorsanız o halde aşağıdaki ürünleri içeren maskeleri kullanmalısınız. Bunlar :

 • Çay ağacı yağı
 • Kozmetik kil
 • Aloe Vera
 • Bal
 • Cadı fındığı (Sihirli ceviz)

Kuru Ciltler İçin Doğal Ürünler

Yağlı ciltlerin tam tersi olarak eğer çok kuruyan bir cilde sahipseniz, cildinizdeki nem oranını dengeleyecek ürünleri içeren maskeleri kullanmanızda fayda var. Bunlar :

 • Avokado
 • Badem yağı
 • Muz
 • Zeytinyağı
 • Yulaf ezmesi

Akne ve Sivilceli Ciltler İçin Doğal Ürünler

Sivilceye iyi gelen maske arayışındaysanız, kullanacağınız maskenin sivilcelere neden olan bakterileri öldürecek ve cildinizi yıpratmadan pul pul dökecek bileşenlerin olduğu bir maske olduğundan emin olun. Bu bileşenler :

 • Yeşil çay
 • Biberiye
 • Nane
 • Sarı papatya
 • Zerdeçal

Sonuç :

Karbonat yüz maskeleri kısa vadede sivilcelere iyi gelebilir ve peeling yaparak siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayabilir. Ayrıca, uygulama sonrası cildinizi daha sağlıklı ve pürüssüz hissedebilirsiniz. Ancak, karbonat bazik yapıdadır ve cilt için uygun pH değerine sahip değildir. Bu pH farklılığı, birçok yan etkinin yaşanmasına neden olur. Bu sebeple, yoğurt, limon veya başka bir doğal bileşenle birlikte kullanılsa bile karbonat uzun vadede cilde faydadan çok zarar getirir.

Daha önce, karbonat kepeğe iyi gelir mi? Sorusunu cevaplandırarak, karbonatın saça faydaları ve zararları konusunda bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda ise karbonat yüz maskeleri hakkında en çok merak edilen soruları cevaplandırmaya çalıştık. Umarız açıklayıcı bir yazı olmuştur. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ