MorTilki.Com

Kış Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Kışın Kuruyan Ciltler İçin Öneriler

Kış Mevsiminde Cilt ve Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Kışın Kuruyan Ciltler İçin Öneriler

Cilt bakımı, havaların aniden soğumaya başladığı şu günlerde daha fazla önem kazanıyor. Sonbahar ve kış aylarında dışarıda vakit geçirdiğimiz esnada cildimizin maruz kaldığı kuru ayaz hava, sert rüzgar ve düşük sıcaklık gibi faktörler nemini kaybederek savunmasız kalan cilt yapısının daha kolay zarar görmesine yol açmaktadır.

Soğuk havalar sonucu oluşan dış etkenlerden en kolay etkilenen cilt tipi kuru ciltlerdir. Sıraladığımız etkenler bütün cilt tiplerini etkilese de hassas cilt yapısına sahip olanlar daha dikkatli olmalıdır. Kış mevsiminde; çatlamış dudaklar, yıpranmış eller ve kepekli saçlarla karşılaşmamanız için hazırladığımız cilt ve saç bakım önerilerine mutlaka göz atmalısınız.

Kuru Cildin Nem İhtiyacının Karşılanması

Kışın giydiğimiz kalın elbiseler, çoraplar ve eldivenler vücudumuzu soğuğa karşı korumaktadır. Peki ya yüzümüz! İnsanların dışarıdaki olumsuz hava koşullarından en çabuk ve kolay etkilenen bölgesi yüzdür. Bu nedenlerden dolayı kışın yüz bakımının önemi artmaktadır. 

Soğuk havalarda yüz bakımı yapılırken, sert ve aşındırıcı ürünlerin yerine doğal ve daha hassas cilt temizleyiciler tercih edilmelidir. Aksi taktirde, cilt gözenekleri nemi içine hapsedemeyecek ve yıpranmış kuru bir hale gelecektir. Kullandığınız ürünlerin içinde gliserin, laktik asit ve shea yağı gibi nem kazandırıcı doğal maddeler bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Cilt bakımı, soğuk havalarda sadece yüz bakımı ile sınırlı kalmamalıdır. Vücudun diğer bölgelerin de nem ihtiyacı karşılanmalıdır. Eller, ayaklar, kollar ve bacaklar, duştan çıktıktan hemen sonra fazla kurulama yapmadan cilt için uygun ürünler tercih edilerek nemlendirilmelidir.

Ellerde Oluşan Yıpranma ve Çatlaklar

Kış mevsiminde sürekli suya ve soğuk havaya maruz kalan eller, vücudumuzda yüzümüzden sonra en çok zarar gören bölgedir. Soğuk havalarda bakımı ihmal edilen ellerdeki çatlama sonucu kanama ve ağrı oluşur. Eller yıkanırken sıvı sabun yerine gliserin içerikli kalıp sabunlar tercih edilmelidir. Yıkama sırasında sıcak yerine ılık su kullanılmalı ve yıkanan eller kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır.

Gece yatmadan önce ellere nemlendirici krem sürülmeli, gün içinde yapılan temizlik işleri sonrası bu işlem tekrar edilmelidir. Eğer bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız mutlaka iç kısmı pamuklu bir bulaşık eldiveni kullanarak deterjanların elinize zarar vermesini engellemelisiniz.

Kış Mevsiminde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Birçok kadının saçı, soğuk havalarda saç derisinin zarar görmesiyle kepekli ve bakımsız bir hal almaya başlar. Bunun başlıca nedeni ise saç diplerinin kış ayında daha kolay kurulaşmasıdır. Aynı zamanda kepek problemiyle beraber saçlarda elektriklenme, saç tellerinde kırılma ve saçların mat görünmesi gibi sorunlar görülür. Birkaç basit öneriyi uygulayarak bütün bu sorunların önününe geçmek mümkün.

İlk önemli kural, banyoda geçirdiğimiz keyifli vakitleri mümkün olduğunca kısa tutmak ve banyo yapma sıklığını azaltmaktadır. Cilt uzmanları, kış mevsiminde saçların haftada iki gün yıkanmasını tavsiye etmekte ve yeterli olduğunu ifade etmektedir. Diğer önemli bir husus ise banyoda kullanılan su sıcaklığının çok yüksek olmamasıdır. Saç telleri ve saç derisini besleyen saç bakım ürünlerini kullanmalı, saçlar ıslakken taranmamalı ve fön makinesi ile yüksek sıcaklık uygulamaktan uzak durmalıdır.

Soğuk Havalarda Dudak Çatlaması

Dışarıdaki soğuk hava ve rüzgar sonucu meydana gelen dudak çatlakları, kadınların kış mevsiminde en çok karşılaştığı cilt sorunlarının başında gelmektedir. Eğer dışarı çıkmak zorundaysanız, çantanızda veya cebinizde muhakkak bir dudak nemlendirici ürün bulundurmaya çalışın. Kullandığınız ürünün lanolin içermesine ve gün içerisinde birkaç defa dudaklarınıza sürmeye özen gösterin.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ